שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רכשתם רכב בייבוא אישי? חייבים לכם כנראה כסף
  במסגרת הסכם פשרה בתביעה יצוגית: משרד הרישוי חוייב להחזיר בין 2,500 ל-3,000 שקל למייבאי רכב באופן אישי, בגין אגרת רישוי גבוהה מדי שגבה

  רכשתם בעבר רכב בייבוא אישי, מדגם שאינו מיובא לארץ בייבוא סדיר? בתקופה הקרובה תהיו כנראה זכאים לקבל החזר של כמה אלפי שקלים ממשרד הרישוי, בגין אגרת רישוי גבוהה מדי שנגבתה מכם. החזר זה הוא תוצאה של הסכם פשרה שהושג באחרונה, בתביעה ייצוגית שהגיש רונן גמליאל נגד משרד התחבורה, בגין חיובו באגרת רישוי גבוהה מזו שהיה עליו לשלם.

   

  עוד בערוץ הרכב של ynet:

   

  גמליאל ייבא לארץ ב-2009 רכב מסוג גרנד צ'ירוקי לרדו - גרסה שאינה מיובאת בייבוא סדיר לישראל. לאחר שקיבל את כל האישורים לייבוא והרכב הגיע,

  העריך אותו המכס ב-94,588 שקלים בדיוק. תקנות הרישוי קובעות כי רכב שיובא ביבוא אישי ואינו רכב מסחרי, ואין ליבואן דגם מקביל, יקבע ערכו לצורך גביית אגרת הרישוי לפי ערך הרכב שנקבע לצורך המכס.

   

  לפי הגדרות אלה נקבע במכס כי הגרנד צ'ירוקי של גמליאל חייב באגרת רישוי לפי קבוצה 2 (כלי רכב שערכם בין 92 ל-111 אלף שקלים), שעמדה אז על 1,221 שקל לשנה. אולם כאשר קיבל את רישיון הרכב, הופתע גמליאל לגלות כי ברישיון נרשם כי הוא משתייך לקבוצת רישוי 7 - כלי רכב שמחירם עד 273 אלף שקל.

   

  עוד גילה כי סכום אגרת הרישוי השנתית לרכב זה עומד על 4,076 שקלים. אגב, שלא במקרה, זה בדיוק הסכום שנדרשים לשלם בעלי דגמי גנרד צ'ירוקי אחרים המגיעים לארץ ביבוא סדיר, ומחירם אכן עומד על 273 אלף שקל. גמליאל לא ויתר והחל בהתכתבות מול המכס ומשרד התחבורה. אלה העבירו אותו לטענתו מהאחד לשני, ולבסוף הסכימו "להתפשר" ולכלול את רכבו בקבוצת רישוי 6 - בה סכום אגרת הרישוי הוא 2,855 שקלים "בלבד".

   

  אלא שגמליאל - עו"ד במקצועו - לא ויתר. הוא פנה לעו"ד רם דקל ובעזרתו הגיש תביעה ייצוגית נגד משרד התחבורה, בטענה כי סיווג הרכב שלו בקבוצת הרישוי הגבוהה, מנוגדת לתקנות הקובעות כי כאשר הרכב המיובא לארץ אינו מדגם שהיבואן מביא ביבוא סדיר, יקבע ערכו לפי הערך שהוערך במכס, ולא לפי הסיווג של רכב "דומה" שמביא היבואן.

   

  לאחר התדיינות משפטית ארוכה הגיעו הצדדים להסכם פשרה, במסגרתו הסכים משרד התחבורה לבחון מחדש את סיווגם של כל כלי הרכב שיובאו לארץ בתקופה הרלבנטית (2010-2011), ולסווג אותם לקבוצות רישוי התואמות את הערך שנקבע לצרכי מכס. בעלי רכב אלה יקבלו החזר של אגרת הרישוי העודפת.

   

  במשרד הרישוי מעריכים כי מדובר בכ-2,200 כלי רכב, וכי סכום ההחזר הכולל יהיה כשישה מיליון שקלים, כלומר מעל 2,700 שקל לכל בעל רכב. עם זאת, דקל מעריך כי מדובר בכ-3,000 כלי רכב, וכי סכום ההחזר הכולל יעמוד על כ-8.5 מיליון שקלים, או כ-2,800 שקל לבעל רכב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "רכשתם רכב בייבוא אישי? חייבים לכם כנראה כסף"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  משרד הרישוי - גם תור ארוך, גם חייבים כסף
  צילום: אורן רייס
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים