שתף קטע נבחר

השרים ידונו: מי שלא מתגייס, יחויב בשירות לאומי

ביום ראשון תדון ועדת השרים לענייני חקיקה בהצעה של חברי כנסת מישראל ביתנו ומהאיחוד הלאומי לחייב גברים - גם מי שאושרה להם דחיית שירות מטעמי דת - לשרת 24 חודשים בשירות לאומי או אזרחי

הצעת חוק שתתסיס את הערבים וגם את החרדים? ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת חוק, שהגישו חברי כנסת מסיעת ישראל ביתנו וח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי, לפיה יחויב מי שפטור משירות צבאי, לשרת בשירות לאומי או אזרחי לטובת הכלל. ההצעה תקפה לגברים בלבד.

 

ההצעה של ח"כ משה (מוץ) מטלון (ישראל ביתנו) כוללת גם את מי שקיבל דחיית שירות מטעמי דת ("תורתו אומנותו") והיא מחייבת שירות לאומי למשך 24 חודשים. "יוצא צבא גבר שלא שירת שירות סדיר, למעט מי שנמצא בלתי כשיר לשירות, יהיה חייב להתייצב לשירות לאומי או לשירות אזרחי", נאמר בהצעת החוק.  

 

עוד בחדשות:

אישום: הניחו מטען חבלה, תכננו לרצוח מתנחל

חוק מינוי השופטים אושר בוועדה: 'מחטף, בריונות'

גשמי זעף בת"א: בית ומכוניות הוצפו בצפון העיר

 

בהצעת החוק נכתב כי חוק שירות ביטחון מחייב כל אזרח או תושב קבע במדינת ישראל בחובת התייצבות לשירות סדיר. אולם בפועל קיימות קבוצות שונות באוכלוסייה הפטורות משירות צבאי ומשירות לאומי.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "הצעה זו באה ליצור שיווין בנטל, מפני שלא ייתכן שחלק מהגברים והנשים בני ה-18 ישרתו את המדינה ויגנו עליה, כאשר לצדם יהיו כאלה שלא ישרתו ולא יתרמו". חברי הכנסת מישראל ביתנו מציעים: "אלה שקיבלו פטור כדין מהמדינה אינם צריכים להיות פטורים מלתת תרומה חלופית, כדוגמת שירות לאומי או אזרחי במוסדות ציבוריים הזקוקים לידיים עובדות".

 

חברי הכנסת מסיעתו של השר אביגדור ליברמן הוסיפו, כי "הצעת חוק

 זו מביאה לידי ביטוי את דבריו של הרמטכ"ל שהציע לחייב בשירות אזרחי לכל מי שאינו מתגייס לשירות צבאי".

 

בדברי ההסבר נכתב עוד כי הצעות חוק דומות הונחו על שולחן הכנסת הקודמת על-ידי השר מתן וילנאי, ח"כ לשעבר דני יתום וח"כ לשעבר יצחק בן-ישראל. על שולחן הכנסת הנוכחית - הגישו הצעות דומות ח"כ יואל חסון מקדימה וח"כ איתן כבל מהעבודה.

 

יוזם החוק, ח"כ מטלון, אמר כי "מחובתה של הממשלה לחייב את כל האזרחים לחלוק באופן שווה את המשימות העומדות לפתחנו". לטענתו, "לא יעלה על הדעת שרק חלק קטן מהאוכלוסייה בישראל יישא על כתפיו את המדינה כולה, זאת נוכח נתוני הגיוס המדאיגים המצביעים כי כבר בעתיד הלא רחוק רק כמחצית מהצעירים העומדים בגיל גיוס ייקחו חלק במשימה זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לשכת גיוס. ארכיון
צילום: עופר עמרם
ח"כ מטלון, יוזם החוק
מומלצים