שתף קטע נבחר

לו היה איראני: "ברק נתן לגיטימציה לפצצה"

בראיון אמר ברק כי אם היה איראני, כנראה היה רוצה נשק גרעיני - והביקורת מימין ומשמאל לא איחרה להגיע. הצנזורית הראשית לשעבר מירי רגב אמרה כי משר הביטחון מצפים לאחריות, וגם בקדימה תקפו: "מתנהל כפרשן וכצופה מן הצד". אלוף במיל' אורן שחור: "ההבנה פירושה מתן לגיטימציה". ברק מכחיש הדברים

לו הייתי איראני, כנראה הייתי רוצה נשק גרעיני, אמר שר הביטחון אהוד ברק, ועורר תגובות סוערות מימין ומשמאל. הראיון שהעניק ברק לרשת בלומברג האמריקנית, בעת בה ראש הממשלה הינחה את השרים לא להתראיין בנושא האיראני, הוביל את חברי הכנסת להתרעם על "הפטפטת שגורמת נזק" של "השר שמשמש כפרשן מדיני".

 

"פטפוטי היתר של שר הביטחון משקפים חוסר אחריות וגורמים נזק ליכולת של מדינת ישראל לסכל את האיום הגרעיני של איראן", אמר ח"כ זבולון אורלב מהבית היהודי על דבריו של ברק, שכבר אמר בעבר כי "אם הייתי פלסטיני ובגיל המתאים, כנראה הייתי נכנס בשלב מסוים לאחד מארגוני הסירוב". אורלב קרא לנתניהו, "להעמיד את שר הביטחון במקומו ולגזור עליו שתיקה מוחלטת בנושא איראן".

 

איראן על הכוונת?

הפיצוץ ליד טהרן אירע בזמן מחקר שסיכן את ישראל

אובמה נגד איראן גרעינית: לא מסיר אף אופציה

איראן: מוכנים לחלוק את טכנולוגיית הגרעין שלנו  

 

לא רק במערכת הפוליטית מתחו ביקורת על ההתבטאות של ברק. אלוף במילואים אורן שחור אמר ל-ynet: "אני לא יודע אם ברק אמר זאת במפורש כי הבנתי שהוא מכחיש, אך באשר לתוכן האמירה ברור לגמרי שאסור לנו בשום אופן להגיד שאנו מבינים את הצורך של איראן להתחזק בנשק גרעיני, כי ההבנה פירושה מתן לגיטימציה להתחמשות של איראן, פעולה שאנו חייבים לגנות ולהוקיע מכל וכל".

 

"ברק המוביל של הפטפטת המזיקה"

במפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר, קדימה, אמרו כי מפתיע שדווקא שר הביטחון הוא שמוביל את הפסטיבל התקשורתי סביב הנושא הרגיש. "ברק הוא המוביל של הפטפטת הישראלית בנושא איראן, והפטפוטים שלו מזיקים לישראל. מדהים שהוא מתנהל כפרשן וכצופה מן הצד, ולא כמי שנושא באחריות לביטחון אזרחי ישראל. עמדת הפרשן לא תשחרר אותו מאחריותו לכל כך הרבה כשלים של הממשלה הזאת", אמר יו"ר צוות התגובות של המפלגה, ח"כ יואל חסון.

 


 

בקדימה התייחסו גם להתבטאות הקודמת של ברק, שגם היא עוררה סערה: "ברק, כמי שפעם הבין את מניעיו של הפלסטיני הממוצע ולא הצליח למגר את האינתיפאדה השנייה, מעלה תהיות לגבי יכולותיו מול הגרעין האיראני".

 

"אני לא מבין מה עובר על ברק", הוסיף יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון. "אם הוא היה פלסטיני הוא היה מתגייס לחמאס, אם הוא היה איראני היה מפתח גרעין. מזל שהוא לא ישראלי, כי הוא עוד היה רוצה להיות שר ביטחון", סיכם בציניות.

 

"אפשר לחשוב שהגרעין האיראני לגיטימי"

גם בקואליציה לא הבינו את פשר ההתבטאות. "השר ברק לא התכוון לכך, אבל רבים וטובים עלולים לטעות ולהפנים מהאמירה הזו שתוכנית הגרעין האיראנית עומדת על בסיס של רצון לגיטימי", טען ח"כ כרמל שאמה-הכהן מהליכוד. "מצב זה חותר תחת המאמץ המואץ של ישראל בימים האחרונים, מאמץ המשתרע מארגנטינה ועד סין".

 

חברת מפלגתו, ח"כ מירי רגב, קראה להפסקת הדיונים סביב הנושא בכלי התקשורת. "דווקא משר הביטחון מצפים לאמירות אחראיות וענייניות ומצפים להוות דוגמה ולהפסיק את הפטפטת סביב איראן שאינה מוסיפה לאף אחד", אמרה רגב, לשעבר דוברת צה"ל והצנזורית הראשית. "הנושא הזה צריך לעלות אך ורק בפורומים הביטחוניים הסגורים והמתאימים לכך".

 

ח"כ משה (מוץ) מטלון מישראל ביתנו, חבר ועדת חוץ וביטחון, הוסיף: "מוטב היה שבעת הזאת, כשהעולם כולו בוחן את דוח סבא"א, ישכילו קברניטי הביטחון במדינה לשמור על שתיקה ועמימות, כי סייג לחכמה שתיקה".

 

בלשכת שר הביטחון הכחישו כי ברק אמר את המשפט שעורר סערה. "בתשובה לשאלה שהפנה אליו המראיין צ'רלי רוז 'אם היית הם, האם היית רוצה נשק גרעיני?' ענה שר הביטחון: 'יכול להיות, אני לא יודע, אבל אני לא משלה את עצמי שהם עושים זאת רק נגדנו'".

 

מהלשכה נמסר עוד כי "ברק, ביחד עם ראש הממשלה ואחרים, נמצא במסע עולמי אינטנסיבי שתכליתו לגייס מנהיגים בעולם לעצירת הגרעין האיראני. מטרת ישראל הינה להוביל לכך שמול דו"ח סבא"א תהיה פעולה וסנקציות חריפות, מעשיות, כדי לעצור את איראן. בהקשר זה אמר שר הביטחון כי אינו משלה את עצמו שהתוכנית האיראנית היא רק נגדנו, אלא שהאיראנים מסתכלים סביב הם רואים את כל העולם. ישראל מוכרחה לשכנע את המנהיגים בעולם שלא מדובר בדבר שהוא נגד ישראל בלבד אלא נגד היסודות של הסדר העולמי".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד ברק. צופה מן הצד
צילום: רויטרס
מומלצים