שתף קטע נבחר

קיצוצים בצה"ל: יותר מ-1,000 אנשי קבע יפוטרו

לאור הקיצוץ המסתמן בתקציב הביטחון הוחלט בצה"ל לקצץ 5% ממערך משרתי הקבע. בנוסף שוקלים לקצר את השירות לחיילים בסדיר שמשרתים בתחום המנהלה. בתדרוך של ראש אכ"א הוצגו נתונים לפיהם בשנת 2020 רק 64% יתגייסו לצבא

באגף כוח אדם בצה"ל הוחלט לקצץ 5% ממערך משרתי הקבע, ובעקבות כך יפוטרו למעלה מ-1,000 קצינים ונגדים. כך אמרה הערב (יום ה') ראש אכ"א, אלוף אורנה ברביבאי בתדרוך לכתבים.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

לאור הקיצוץ המסתמן בתקציב הביטחון, שוקלים בצה"ל גם את האפשרות לקצר את שירותם של חלק מחיילי המנהלה בשירות סדיר. בנוסף בצה"ל מתכננים לקצץ חלק משמעותי מהיועצים החיצוניים שהצבא מעסיק. למרות האתגרים הביטחוניים המורכבים, הדגישו בצה"ל כי תוכנית הקיצוץ לא תכלול את 7,400 האזרחים עובדי צה"ל, וכי הקיצוץ לא ימצע מלגייס חיילים שזכאים לת"ש.

  

אלוף ברביבאי הציגה את נתוני כוח האדם בצבא לשנת 2011, לפיהם 67% מקרב חייבי הגיוס מתגייסים לצה"ל, וציינה כי בשנת 2020 צפויים להתגייס לצבא העם 64.1% בלבד. מקרב הגברים החייבים בגיוס, 25% אינם מתגייסים, ואילו בקרב הנשים 40.9%.

 

25 אחוז מהגברים אינם מתגייסים לצבא. אלוף אורנה ברביבאי (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
25 אחוז מהגברים אינם מתגייסים לצבא. אלוף אורנה ברביבאי(צילום: יואב זיתון)

 

בצה"ל הביעו דאגה מאחוז האי גיוס הגבוה בקרב נשים, וציינו כי בעוד שלוש שנים צפוי הנתון להגיע ל-41.4%. 35% מקרב הצעירות שאינן מתגייסות הוציאו פטור מטעמי דת, אך בצה"ל מעריכים ששבעה אחוז מהן קיבלו פטור כוזב.

 

לצד נתונים אלו, בצה"ל ציינו לטובה את מספר החרדים המשרתים בצבא שהולך וגדל. בשנה הנוכחית התגייסו לשירות אזרחי כ-1,200 חרדים, בנוסף ל-450 חרדים שהתגייסו לגדוד החי"ר נצח יהודה וכ-650 נוספים שהתגייסו למסלולים ייעודיים אחרים.

 

בהתייחס להצעות שעלו בכנסת בימים האחרונים לפיהן יינתן לחיילים בשירות חובה שכר מינימום, אמרה אלוף ברביבאי כי "צה"ל מתקשה למצוא מקורות מימון להעלאה בשכר החיילים,

והדבר חייב לבוא ממקורות אחרים מחוץ לתקציב הביטחון".

 

ברביבאי, האשה הראשונה בצה"ל שקיבלה דרגת אלוף, התייחסה לנושא שירת נשים בצבא וציינה כי "צריך לאפשר לכל חיילת לשיר בכל טקס ומעל כל במה, אך צריך גם לקחת בחשבון היכן ניתן להתחשב". באשר לשירות של דתיים ושל נשים בצבא, היא הוסיפה כי "צריך לאפשר לדתיים ולנשים שירות משמעותי מבלי שאלו ידירו את אלו. יש לנו עניין לאומי להבטיח ששירות הנשים יהיה משמעותי. אסור לוותר על זה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לקצר שירות לג'ובניקים? הקרייה בת"א
צילום: דנה קופל
ראש אכ"א, אלוף אורנה ברביבאי
צילום: באדיבות דובר צה"ל
מומלצים