שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר ישוב

שטייניץ: שדוקטורים לא ירשו לעצמם יותר מכולם

המתמחים השיבו לבג"ץ שישובו להידברות והציבו דרישות טרם חזרתם לעבודה. נתניהו הבטיח "ללוות את התהליך" אך שב ותקף: "אתם לא מעל החוק". שר האוצר הזהיר מאנרכיה ופנה לרופאים: "אל תרשו לעצמכם יותר מכל ציבור אחר רק כי אתם מלח הארץ"

שר האוצר, יובל שטייניץ, תוקף את הרופאים המתמחים שהתפטרו ונטשו מחלקות בניגוד לפסיקת בית הדין לעבודה. "אל תרשו לעצמכם, כי אתם דוקטורים ומלח הארץ, דברים שבשום ציבור בישראל, גם חלשים מכם, לא יכולים להרשות לעצמם", הוא אמר הבוקר (יום א') בכניסה לישיבת הממשלה, בזמן שנציגי המתמחים הגישו את תשובתם לבג"ץ לפיה הם מוכנים לשוב להידברות, אך הם טרם חזרו לעבודה.

 

המשבר במערכת הבריאות - כותרות אחרונות:

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

אחרי ששופטי בג"ץ הזהירו כי יכפו עליהם לשוב לעבודה, בתשובתם מבקשים המתמחים "הידברות אינטנסיבית" בחסות בית המשפט העליון למשך שבוע, באמצעות מתווכים מכל צד, שתכלול עדכונים שוטפים על ההתקדמות. בדיון קודם דיבר השופט חנן מלצר על הידברות למשך שבועיים. עוד ביקשו המתמחים לדון על משך ההסכם שנחתם בין האוצר להסתדרות הרפואית - דבר שעל פניו נכלל גם בהידברות הקודמת, אך בפועל לא עלה בשיחות.

 

הפגנת מתמחים באיכילוב בשבוע שעבר (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הפגנת מתמחים באיכילוב בשבוע שעבר(צילום: ירון ברנר)

 

בתשובתם לבג"ץ, ציינו המתמחים את הבעייתיות לשוב לעבודה "בשל הקושי הרב להמשיך בהידברות אשר לצערנו הרב הוכיחה את עצמה עד היום כמשיכת זמן". בנוסף לבאת כוחם של המתמחים, עו"ד טל קרת, שנכחה בהידברות הקודמת, הם מבקשים "כי כחלק מנציגיהם יישב רופא בכיר מטעמם אשר יסייע בידם בראייה מערכתית כוללת והבנה נרחבת יותר". הם ביקשו למשוך את בקשת המדינה לביזיון בית הדין.

 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר למשבר. "אתם עושים מלאכת קודש", פנה לרופאים, "מצילים חיים יום-יום, שעה-שעה, ואני רוצה לפנות במיוחד למתמחים: אני מבין את הרצון לשפר את תנאי ההעסקה, אבל איש בישראל אינו נמצא מעל החוק, וכולנו חייבים למלא את החלטת בית המשפט - אחרת תהיה אנרכיה. אני קורא לכם - חזרו מיד לעבודה והשאירו את החולים מחוץ למאבק".

 

נתניהו הוסיף: "רק לפני שלושה חודשים נחתם הסכם בין ההסתדרות הרפואית לאוצר. הממשלה הנוכחית לא יכולה להשלים עם מצב בו הסכמים שרק נחתמו נפתחים מחדש. אמשיך ללוות מקרוב את תהליך ההידברות ואדאג שהוא יהיה ענייני. מטבע הדברים לא כל הדרישות יתמלאו אבל אנחנו מוכנים להיות קשובים".

 

"הסכם לא פורצים"

לפי שטייניץ, "אין זה משבר רפואה, אלא מאבק על צביונה של מדינת ישראל. זה מאבק שיקבע אם תהיה זו מדינת חוק וסדר שבה הסכמים מכובדים ופסיקות בית המשפט מקוימות - או מדינת אנרכיה שבה כל איש נוהג על פי גחמותיו. לא מורידים את השאלטר על החולים".

 

שטייניץ הוסיף כי ההסכם שנחתם עם ההסתדרות הרפואית, הסכם שהמתמחים - ורבים מהרופאים המומחים - דורשים לשנות את משכו וחלק מפרטיו, לא ייפתח. "אבל אנחנו מוכנים להיות קשובים, ללכת לקראתם, ולראות מה ניתן לשפר", ציין שטייניץ.

 

שר האוצר אמר עוד כי "ההתקפות הפרועות כלפי אנשי האוצר זו מגמה שחייבת להיפסק", ברמז לביקורת שהטיח ממנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו. "כל ציבור שרוצה יותר, הטכניקה זה לתקוף את האוצר, וזה בלתי מקובל. מדובר באנשים המקצועיים והמוסריים ביותר שיש במדינה".

 

"אני קורא לרופאים לכבד את פסיקת בג"ץ ואת פסיקת בית הדין לעבודה, ולקיים את ההסכם שנחתם כדין וכחוק", אמר שטייניץ. "אנחנו מוכנים להיות קשובים וללכת לקראתם, לראות מה ניתן לשפר,

 אבל קודם כול צריך לשמור על החוק. הצענו הצעות, אנחנו מוכנים לדון ולהיות קשובים, ואם אפשר לעשות דבר שישפר את התנאים. נלך לקראתם, אבל הסכם שכר נחתם ואת זה לא פורצים".

  

עוד הבוקר, עקץ השר שטייניץ את שר הביטחון אהוד ברק בסוגייה האיראנית, אחרי שברק טען בראיון שלוּ היה איראני "ייתכן שהיה רוצה נשק גרעיני". לדברי שטייניץ, "אני לא מתכוון להתבטא בנושא, עדיף לדבר על זה כמה שפחות. אני אפילו לא מתכוון לפרט מה הייתי עושה לו הייתי איראני - זה מיותר".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר יובל שטייניץ. לא מורידים שאלטר על החולים
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. אחרת תהיה אנרכיה
צילום: פלאש 90
מומלצים