שתף קטע נבחר

"יורים עלינו כמו ישראל על הפלסטינים בעזה"

הגל השני של המהפכה במצרים הולך ומקצין: הצעירים המשכילים בני "דור הפייסבוק" נאבקים להרגעת רוחות ההמון העני, המוסת בקלות. הפעילים המוסלמים, בהם אנשי דת, שופכים שמן למדורה: "אלו האמריקנים, זהו נשק ישראלי"

"צעירי המהפכה", בני "דור הפייסבוק" שיזמו את ההפיכה המצרית על שני גליה, ראו אתמול (יום ד') בבירור, איך מהפכת הדמוקרטיה המיוחלת נחטפת מידיהם: צעירים אחרים, חמומי-מוח ברובם, הרחיבו את המתקפה האלימה על משרד הפנים המצרי, בשוליה של כיכר א-תחריר. העימותים בין מפגינים חמושים באבנים ובבקבוקי תבערה לבין אנשי כוחות הביטחון סביב המשרד הממשלתי התפשטו לרחובות נוספים, סביב מוקד המתיחות הראשי, רחוב מוחמד מחמוד, המחבר בין כיכר א-תחריר למרכז "משטר המשטרה", כלשון המפגינים.

 

 

אמבולנסים כתומים ושירות מתנדבים של רוכבי קטנועים פינו עוד ועוד נפגעים מזירת ההתנגשויות אתמול, שם נהרגו שלושה מפגינים לפחות מירי כוחות הביטחון. לנגד עיניי, הצליחו הנערים המשולהבים, רובם תלמידי תיכון, לחטוף שוטר. לכשסירב למסור לידיהם את נשקו הם גררו אותו לרחוב סמוך, ואחריהם המון אדם, חדור נקמה, שהיכה אותו. התערבות של גורמים מתונים במקום, כנראה הצילה את חייו. כשאחד הנערים ראה אותי מצלם מרחוק את המתרחש, הוא הורה לי בטון ובתנועות מאיימים לחדול מכך מיד.

 

שעות ארוכות ניסו אתמול ראשי "צעירי המהפכה", שיושבים שוב בכיכר א-תחריר, לשכנע את הקיצונים שנוספו לשורותיהם לחדול מניסיונותיהם לכבוש בכוח את משרד הפנים. "למה אתם לא חסים על חיי מצרים? מה אתם משיגים בכך, שאנשים נהרגים? המטרה שלנו היא להעביר את השלטון מהצבא לאזרחים, ואתם לא עוזרים לנו", ניסה אחד מהם לשכנע קבוצה של צעירים תוקפנים, שזה עתה נמלטו מרימוני העשן והגז המדמיע. "הם אלה שיורים עלינו", השיבו בצעקות בני-שיחו בעיניים אדומות. "אנחנו אולי זרקנו כמה אבנים, אבל, הם יורים עלינו כדורים חיים ופצצות".

 

הטלטלה במזרח התיכון נמשכת:

 

"טנטאווי, הסתלק". ידויי אבנים סמוך לכיכר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"טנטאווי, הסתלק". ידויי אבנים סמוך לכיכר(צילום: AFP)
 

 

המאמצים האינטנסיביים להביא ל"הודנה" בין הצדדים לקראת הבחירות הקרבות לפרלמנט, נכשלו לקראת ערב. גם קריאתו של שייח אל א-זהאר, הסמכות הדתית העליונה במצרים, לכוחות הביטחון לנצור את האש נגד המפגינים לא הולידה רגיעה. ראשי האופוזיציה הדמוקרטית, בהם המועמד לנשיאות מוחמד אל-בראדעי, האשימו את הרשויות ב"טבח" ובשימוש בנשק אסור, כולל גז עצבים ורימוני עשן שתוקפם פג.

 

פעילים מוסלמים, בהם כמה אנשי דת, שפכו שמן למדורה. "אלו האמריקנים, זהו נשק ישראלי", זעק אחד מהם באחת מפינותיה של הכיכר, הקרובה לזירת המאבק, ושלהב את הנוכחים במקום לחדש את המתקפה על כוחות הביטחון. "הם יורים עלינו כמו שהישראלים יורים על הפלסטינים בעזה", הצטרף אליו אחד הנערים, שליווה בריצה קטנוע עליו פונה אחד הפצועים.

 

המפגינים עניים יותר ומוסתים בקלות, קהיר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המפגינים עניים יותר ומוסתים בקלות, קהיר(צילום: AFP)
 

"צוות טלוויזיה? אלו סוכני מוסד"

על אף שרוב השנאה מופנית כלפי האמריקנים, המואשמים בתמיכה במשטר הצבאי, שבה אתמול ישראל לדיונים בכיכר המהפכה. בניגוד ל"מהפכת 25 בינואר", הפעם רוב המפגינים עניים יותר, וקל להסיתם. בשל חוסר מחשבה פוליטית עמוקה, מתפשטות במהירות שמועות וסיסמאות אנטי-ישראליות.

 

"יש בכיכר צוות טלוויזיה איטלקי, אבל אלה סוכני מוסד", אמר בקול רם מפגין מבוגר לסדרנים ששומרים על דרכי גישה חופשיות לבתי החולים המאולתרים בכיכר. אחת המזכרות המוצעות למכירה בכיכר היא צילום של השייח' אחמד יאסין, מייסד חמאס, בצירוף הכיתוב: "מנוחתו עדן".

כרזה חדשה, שהוצבה אתמול בלב הכיכר, עוררה התעניינות רבה ומאות הצטלמו לצדה. על הכרזה מוצגים שליטי מצרים ותוניסיה המודחים, מובארק ובן עלי, לצד מלכי ירדן ומרוקו ונשיאי תימן ואלג'יריה, כתינוקות החוסים בצל אביהם, עבדאללה מלך סעודיה, ודגלי ישראל וארצות הברית. "אסור לחתל אותם בחיתולים רגילים, הם רגילים לזהב טהור", נכתב בלעג.

 

תנועת המחאה בכיכר א-תחריר ובשאר הערים הגדולות במצרים תפסה תאוצה לנוכח המספר העולה של קורבנות אלימות כוחות הביטחון. משבת נהרגו חמישים אזרחים לפחות, מספר הפצועים מוערך באלפים, כולל קצינים, שוטרים וחיילים. עם זאת, הצבא מקפיד שלא להוציא את הטנקים לרחובות, כפי שעשה בינואר, כדי להרגיע את הרוחות.

 

אמש שוב נשמעו קריאות של מפלגות שונות לדחות את תחילת הבחירות לפרלמנט בשל "אווירת האלימות הנוכחית". מהלך כזה ישחק לידי הקיצוניים והמוסלמים, הרוצים להרחיק את הצבא מניהול ענייני המדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כיכר א-תחריר בקהיר
צילום: EPA
מטופל לאחר פגיעה מגז מדמיע
צילום: רויטרס
כוחות משטרה
צילום: רויטרס
מומלצים