שתף קטע נבחר

צילום: AP

אמ"ן: הפיצוץ באיראן פוגע במסלול פיתוח הטילים

ראש חטיבת המחקר דיבר על הפיצוץ בבסיס הטילים "שבכוחו לעכב או להפסיק את המשך הפיתוח באותו ציר", אך ציין כי לאיראן "מסלולי פיתוח נוספים מלבד אותו מתקן"

"כן ירבו", אמר שר הביטחון אהוד ברק בעקבות הפיצוץ המסתורי בבסיס הטילים ליד טהרן לפני כשבועיים, והיום (ב') גם באגף המודיעין של צה"ל מתייחסים לתקרית הקטלנית שבה נהרג אחד מראשי פרויקט הטילים באיראן.

 

איראן בדרך לפצצה - כל הכתבות והפרשנויות בעמוד מיוחד

 

"הפיצוץ שהיה באתר הפיתוח לטילי קרקע-קרקע בכוחו לעכב או להפסיק את המשך הפיתוח באותו ציר (באותו מרכז פיתוח)", אמר ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תת-אלוף איתי ברון, בסקירתו בפני חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. עם זאת, הוא ציין כי "יש לתת את הדגש לכך שלאיראן מסלולי פיתוח נוספים מלבד אותו מתקן".

 

לעומת זאת, באיראן טענו כי הפיצוץ לא גרם לשום עיכוב בפיתוח הטילים. מפקד משמרות המהפכה, מוחמד עלי ג'עפרי, הצהיר כי ההישג הטכנולוגי של הקצין הבכיר שנהרג בפיצוץ, חסן טהרני-מוקדם, מוכן לקראת ניסוי סופי.


 

ראש חטיבת המחקר התייחס בסקירה גם לדו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שקבע לראשונה שאיראן חותרת לייצור נשק גרעיני. לפי ההערכה המודיעינית, הדו"ח "לא יביא לשינוי בהתנהלותה בהמשך פיתוח תוכנית הגרעין שלה".

 

תוכנית הגרעין מתקדמת על אף "מאמצי סיכול"

אותה תוכנית, לדברי תא"ל ברון, ממשיכה להתקדם על אף הלחצים הרבים שמופעלים עליה, "כגון מאמצי סיכול, כמו גם המצב הכלכלי באיראן והפוטנציאל לערעור מעמדו של השלטון.

 כלכלית, איראן במגמה של צניחה. קיימת אינפלציה שמאמירה והכלכלה נמצאת במיתון עמוק. מצד אחד היא מפעילה סובסידיות, מצד שני מחיר הנפט ממשיכים לעלות".

 

ראש חטיבת מחקר הזכיר שאיראן מפעילה כ-6,000 צנטריפוגות (סרכזות) להעשרת אורניום שפועלות בצורה סדירה, מתוך 8,000 שהותקנו. "עד היום היא הצליחה לצבור 50 טון של אורניום מועשר ברמה נמוכה וקצת פחות מ-100 ק"ג ברמה של 20 אחוז. האיראנים זקוקים לצבירה של 220 ק"ג של אורניום מועשר ברמה של 20 אחוז כדי שיעמוד לרשותם מספיק חומר לפצצה גרעינית. עם זאת, חשוב לזכור שאת האורניום המועשר של 20 אחוז צריך להעביר העשרה נוספת ל-90 אחוז".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בוועדה כי הוודאות היחידה במזרח התיכון היא שמה שהיה לא ימשיך. "בבחירות באיראן נגנבו יותר ממיליון קולות. סדר היום בעולם הערבי נקבע על ידי האיש ברחוב. קשה לדעת או להעריך מה יקרה עם מערכות נשק במדינות שעוברות היום טלטלה. עזיבת ארצות הברית את עיראק יוצרת מציאות חדשה, כשאיראן פועלת באופן חזק מאוד בתוך עיראק".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחרי הפיצוץ
צילום: רויטרס
הגנרל האיראני שנהרג, חסן טהרני-מוקדם
מומלצים