שתף קטע נבחר

מחקר: קרינה מאינטרנט אלחוטי פוגעת בתאי הזרע

אמנם מדובר במחקר ראשוני, אבל התוצאות מדאיגות: חוקרים בארגנטינה מצאו כי גלישה אלחוטית באינטרנט באמצעות WiFi גורמת לפגיעה בתנועתיות הזרעונים ולהרס החומר התורשתי DNA. התוצאה: סיכוי לעקרות

גולשים בסמארטפון או בלפטופ? זהירות, הזרעונים שלכם בסכנה: מחקר שנערך באוניברסיטת קורדובה בארגנטינה מצא כי שימוש באינטרנט אלחוטי בטכנולוגיית Wi-Fi עלול לגרום לפגיעה משמעותית בתאי הזרע.

 

המחקר אמנם כלל מדגם קטן, אולם ממצאיו מעוררים דאגה. המחקר פורסם בגיליון האחרון של כתב העת הבינלאומי לפוריות ועקרות, Journal of fertility and sterility.

 

עוד סכנות בישיבה מול המחשב:

  

החוקרים נטלו דגימות זרע מ-29 גברים בריאים, והניחו מספר טיפות של דגימה מתחת למחשבים ניידים המחוברים לאינטרנט באמצעות Wi-Fi, ולאחר מכן ביצעו הורדה של קבצים.

  

ארבע שעות מאוחר יותר מצאו החוקרים בבדיקות תחת מיקרוסקופ כי רבע מהזרעונים הפסיקו לשחות, בהשוואה ל-14% מהזרעונים שלא שחו בקבוצת הביקורת שנשמרה רחוק מהמחשב. בנוסף, ה-DNA, החומר התורשתי, נפגע ב-9% מהזרעונים, פי שלושה מבדגימות הזרעונים שבקבוצת הבקרה.

  

לדברי החוקרים, האשם נעוץ בקרינה אלקטרומגנטית המיוצרת בעת תקשורת אלחוטית ופוגעת לטענתם בתאי הזרע. קרינה מגנטית עלולה לגרום להפרעות ביוכימיות ופיזיולוגיות במערכות ביולוגיות של מינים שונים, והשפעות אלה קשורות להיווצרות של רדיקלים חופשיים.

 

מדובר בחומרים הנוצרים בעצמם כתוצאה מנזק חמצוני למבנים ולתאים כמו שומנים, חלבונים וחומצות גרעין. רדיקלים חופשיים מגיבים עם קרומי תאים ומקדמים תהליכי הרס תאי. בתאי זרע אנושיים, התוצאה היא פגיעה בתנועתיות תאי הזרע ופגיעה בחומר התורשתי שלהם - ה-DNA.

  

לחוקרים עדיין לא ברור אם כל המחשבים הניידים או הטלפונים הניידים המחוברים לאינטרנט פולטים קרינה המסכנת את תאי הזרע, אולם מחקרים כבר מצאו כי תקשורת אלחוטית פולטת קרינה משמעותית העלולה לפגוע בתאים אנושיים.

 

למשל, נמצאו במספר מחקרים הוכחות לפגיעה בתאי זרע עקב קרינה הנפלטת מטלפונים סלולריים. בתוך כך מצאו חוקרים אחרים בשנה שעברה כי ישיבה כשהמחשב על הברכיים גורמת לחימום תאי הזרע ולפגיעה בהם.

 

"ממצאי המחקר הראו כי מחשבים ניידים המחוברים לאינטרנט וממוקמים ליד איברי הרבייה עלולים לפגום בתאי הזרע", סיכמו החוקרים. "הפגיעה במתבטאת בירידה בתנועתיות הזרע ופגיעה בשלמות ה-DNA. אנו משערים כי הקרינה באמצעות Wi-Fi היא הגורם לפגיעה בתאי הזרע".

  


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
פגיעה בתנועתיות תאי הזרע ופגיעה בחומר התורשתי שלהם - ה-DNA
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים