שתף קטע נבחר

מחלקה בבן-גוריון בסכנת סגירה: "מוטה פוליטית"

המועצה להשכלה גבוהה אימצה דו"ח של ועדה בינלאומית שהמליצה לשקול לסגור את המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניבריסטה בבאר-שבע, אם לא יבוצעו שינויים בתוכן המחקר האקדמי ובסגל עד אפריל הקרוב. בן גוריון: "ניישם ההמלצות"

המועצה להשכלה גבוהה אימצה הערב (יום ג') את המלצות ועדת ההערכה הבינלאומית, שהציעה לשקול את סגירת המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון, אם לא יבוצעו שינויים בתוכן המחקר האקדמי וכן בסגל האקדמי עד לראשית חודש אפריל 2012.

 

הידיעות שעניינו אתכם החודש ב-ynet:

 

הוועדה, שבחנה את המחלקות למדעי המדינה באוניברסיטאות שונות, ציינה כי המחלקה בבן גוריון מוטה מבחינה פוליטית, והתלמידים לא נחשפים לכלל הגישות והדעות בתחום.

 

במהלך הדיון תקף שר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), גדעון סער, את הביקורת שהביעו גורמים במחלקה על איכות הוועדה. "הוועדה עשתה עבודה מקצועית, מצוינת, וההתקפות על דו"ח הוועדה מצד מי שהיה מושא לביקורתה מלמדים על הלך רוח בעייתי".

 

"גיוס סגל מושפע לעתים משיקולים פוליטיים", נכתב בדו"ח (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
"גיוס סגל מושפע לעתים משיקולים פוליטיים", נכתב בדו"ח(צילום: הרצל יוסף)
 

בהמלצותיה התייחסה הוועדה לכלל המחלקות למדעי המדינה באוניברסיטאות בארץ, אך שמה דגש בדבריה על המחלקה בבן גוריון. הוועדה ציינה כי קיים חשש "שגיוס סגל וקידומם במחלקות למדע המדינה מושפע לעתים משיקולים פוליטיים ולא אקדמיים טהורים, ולכן יש לפעול שתהליכי גיוס סגל, קידום וקביעות צריכים להיעשות אך ורק על פי סטנדרטים מקצועיים, ללא התייחסות לדעות פוליטיות".

 

עוד בנושא הפוליטיקה באוניברסיטת בן גוריון:

 

בנוסף, הוועדה מצאה שהמרצים במחלקות השונות מבטאים דעות ואמירות פוליטיות אישיות לצד תפישות עולם מקצועיות. "הוועדה מדגישה כי על המרצים בתחום להבהיר במהלך השיעורים כי דעות פוליטיות הינן אישיות, לעומת עובדות שהמרצה מבקש להעביר, כך שסטודנטים ינקטו בתפיסה ביקורתית לגבי הנאמר", צוין בדו"ח.

 

במקרים רבים, נכתב בדו"ח, תוכניות הלימודים אינן מקיפות את כל הטווח של הדיסציפלינה, במיוחד בקורסי החובה. "לאור ההידרדרות בנושא יחס סגל-סטודנטים בתחום זה, הוועדה ממליצה להשקיע משאבים נוספים לגיוס אנשי סגל חדשים ולהורדת מספר המורים מן החוץ שמלמדים במחלקות למדע המדינה".

 

תוכנית פעולה עד אפריל 2012

המועצה להשכלה גבוהה ביקשה בתום הדיון בדו"ח מכל המחלקות למדעי המדינה להגיש עד לחודש יוני השנה תוכנית פעולה לתיקון הליקויים. באשר למחלקה באוניברסיטת בן גוריון צוין כי "המל"ג רואה בחומרה רבה את הממצאים האקדמיים עליהם מצביעה הוועדה, והיעדר טיפול בהם מעלה ספקות לגבי המשך התוכנית". באשר לבן גוריון, דרשה המל"ג כי כי הנהלת האוניברסיטה תמציא עד לאחד באפריל 2012 תוכנית פעולה, כולל לוח זמנים ליישום ההמלצות,

כך שהדברים יבואו לידי ביטוי בשנת הלימודים הבאה.

 

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה כי "אוניברסיטת בן גוריון עוסקת אך ורק בסטנדרטים אקדמיים וסטנדרטים של מחקר והוראה. כל ניסיון להציג דו"ח אקדמי כדו"ח הכולל המלצה לסגירת המחלקה על שום נטיותיה הפוליטיות, הינו חסר בסיס ומטעה".

 

בבן גוריון הוסיפו כי "האוניברסיטה לומדת את דו"ח הוועדה באמצעות צוות מיוחד שהוקם לצורך כך לשם יישום המלצותיה האקדמיות בכובד ראש. תהליך הטיפול בסוגיה המרכזית שהעלתה הוועדה - חיזוק מקצועות הליבה במדעי המדינה - החל בטרם דו"ח הוועדה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולטימטום לשינוי עד אפריל הקרוב
צילום: הרצל יוסף
מומלצים