שתף קטע נבחר

דלק נדל"ן: 20 מיליון שקל ל-2/3 משרה

החברה שמבקשת הסדר חוב חילקה לבכירים משכורות של עשרות מיליונים, חתנו של תשובה עמי נאור קיבל תשלומים בערך כלכלי של 20 מיליון שקל תמורת שני שליש משרה. המנכ"ל ערן מיטל: חגיגה על חשבון הציבור לא היתה כאן

בוועדת הכלכלה הוצג הבוקר (ד') דו"ח שהתקבל מרשות ניירות ערך על התשלומים שהעבירה חברת דלק נדל"ן, שנמצאת בשליטתו של יצחק תשובה, בשנתיים האחרונות.

 

 

יו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד), אמר כי מהדו"ח של הרשות "עולה תמונה מזעזעת של הפקרות בכספי ציבור". הוא ציין כי החברה, שמבקשת עתה הסדר חוב עם הציבור, חילקה לבכירים משכורות של עשרות מיליוני שקלים, "והחגיגה נמשכה כשהחברה כבר הייתה בצלילה. הדבר דומה למצב שבו הקברניט של טיטאניק היה מבקש לקבל בונוס לאחר שהאנייה נתקלה בקרחון".

 

שאמה ציין כי שולמו דמי ניהול בהיקף של 9-3 מיליון שקל בשנה, שהגיעו לחברות חיצוניות, בהן אחת שהייתה קשורה לבעל השליטה. כמו כן אמר, כי תשלומי האופציות שניתנו לבכירים הגיעו להיקף של עשרות מיליוני שקלים על "פיצוי יתר" כביכול. עוד הזכיר תשלומים בערך כלכלי של 20 מיליון שקל שניתנו לחתנו של תשובה, עמי נאור, שעבד בהיקף משרה של שני שלישים.

 

ח"כ שאמה הדגיש כי ההתנהלות נחקרה ברשות ניירות ערך, וזו העבירה לפרקליטות את המסקנות בסוף אוגוסט 2010 כדי שתחליט אם יש מקום להגיש כתבי אישום. לדבריו, המסקנות שהועברו לפרקליטות חסויות והפרקליטות מנועה להעביר אותן לידיעת הכנסת.

 

"אנחנו צריכים לשקול אם החברה התנהלה בסדר או כחברה משפחתית, שהציבור לא חייב לשלם את חובותיה", אמר שאמה. הוא הדגיש כי תשלומים אלה "מעוררים סימני שאלה ביחס לבקשת הסדרי החוב של החברה, שכן דרוש ניקיון כפיים ושקיפות מלאה שתחשוף מה באמת קרה שם. אם הדברים נשארים בצל - אוי ואבוי לנו אם יאושר לחברה הסדר החוב, שכן אחרי חקירת רשות ניירות ערך, יש חשד סביר שהדברים לא התנהלו שם כדין".

 

לדבריו שאמה, בכירים באוצר לחצו לרדת מהעניין בטענה שכל התנכלות על בעלי החברה תבריח אותם מהארץ. "אלה הם איומי סרק", אמר שאמה, "הם כבר הפסידו בחו"ל כסף גדול כמו לאחרונה בעסקת נדל"ן בלאס וגאס". הוא הדגיש כי "מהתמונה העולה קשר חוקי שמאפשר לאנשים האלה לנהל בהפקרות את כספי הציבור אם לא נסגור את הפרצה".

 

עוד הוסיף, כי "המוסדיים שהשקיעו את כספי הציבור בחברה היו הראשונים שהיו צריכים לעמוד ולהגן על כספים אלה כי אם מדובר כאן בהתנהגות נורמטיבית- אין זה מקרה יחיד- הדאגה היא כפולה ומכופלת אם הכל נעשה בשקיפות ועל פי דין ומאחר שזה הכסף שלא כולנו זה צריך להדליק הרבה נורות אדומות".

 

"יכול להיות שהכל כאן חוקי אבל זה לא נשמע מוסרי"

מנכ"ל דלק נדל"ן, ערן מיטל הגיב כי מדובר בחברה ציבורית שקופה וכל הנושאים קיבלו דיווח לציבור. "אנחנו לא מודעים למסקנות החקירה של רשות ניירות ערך אבל נעבוד איתם בשיתוף פעולה עם כל מי שירצה לחקור, הוא יקבל את מלוא העזרה", אמר.

 

לדברי מיטל, בחברה לא קיבלו את הדו"ח שהרשות העבירה ליו"ר הוועדה. עוד הדגיש כי "לא ידוע לו על תשלומי האופציות בדמי הניהול בשנתיים האחרונות שהוא בתפקיד".

 

באשר לתשלומים שניתנו לחתנו של תשובה אמר מיטל, כי הנתונים שהוצגו לא מלאים. לדבריו, החתן קיבל תמורה שאושרה באסיפת בעלי המניות על תיווכו במכירת נכסים בשווי של שני מיליארד שקל לאחר שהתמורה ניתנה לו היא התבררה כנמוכה ממחירי השוק. הוא חזר והדגיש כי אין בעיה בתשלום לבן משפחה אם מדובר בתמורה על שירות, שכן המכירות הכניסו כסף רב לחברה. "לכל דבר יש הסבר מלא אבל חגיגה על חשבון הציבור לא הייתה כאן", אמר

 

ח"כ שאמה אמר בתגובה, כי "במגזר הציבורי אין דבר כזה להעסיק בן משפחה ולכן הוועדה באה בטענות קודם כל לגופים המוסדיים שהיו צריכים לבדוק לפני שהשקיעו בחברה הציבורית אם היא מתנהלת כראוי או כחברה משפחתית".

 

"הצירוף של כל הדברים שעולה מהדו"ח הוא הבעיה וביום שיפורסמו מסקנות הפרקליטות, עלולה להתברר תמונה של תחבולה", אמר שאמה. הוא חזר והדגיש כי המידע מקורו איננו במישור הפוליטי אלא של גורם ממלכתי מוסמך ואובייקטיבי.

 

מיטל הוסיף שהחברה שינתה לאחרונה את התכנית האסטרטגית שלה גם בכל הנוגע לפירעון החבות. הוא ציין במיוחד כי יצחק תשובה הזרים לא מכבר 300 מיליון שקל לחברה בנוסף לסכומים דומים שהוא העביר מחשבונות בתשלומים לפירעון הקרן של בעלי חוב.

 

חבר הכנסת חנא סוויד (חד"ש) אמר בתגובה: "יכול להיות שהכל כאן חוקי אבל זה לא נשמע מוסרי".

 

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כרמל שאמה
צילום: גיל יוחנן
יצחק תשובה
צילום: גיל יוחנן
אסיפת בעלי האג"ח, בשבוע שעבר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים