שתף קטע נבחר

בדרך: הפחתת 2% במס הכנסה למעמד הביניים

ועדת הכספים אישרה רפורמה במס, שתעקוף את המלצות ועדת טרכטנברג ותכלול הפחתת 2% ממס הכנסה למי שמרוויח 14-8 אלף שקל בחודש והוספת 2 נקודות זיכוי במס לגבר עם ילדים עד גיל 3. היו"ר גפני: "קבלת החוק תוכיח שוועדת טרכטנברג היתה מיותרת". ההצעה תעלה סופית למליאה בשבוע הבא

הצעת חוק מיסוי "עוקף טרכטנברג" אושרה היום (ד') בוועדת הכספים לקריאה שנייה ושלישית. היא מתוכננת לעלות לאישור סופי במליאת הכנסת בשבוע הבא. החוק שאושר כולל הטבות מס בהיקף רחב למעמד הביניים, ממנו התעלמו המלצות המיסוי של הוועדה הממשלתית לשינוי חברתי-כלכלי (ועדת טרכטנברג). "קבלת החוק תוכיח לעולם שוועדת טרכטנברג היתה מיותרת", אמר יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה).

 

הרפורמה שאישרה הוועדה בנויה על המרכיבים הבאים:

 

*הקפאת מתווה הפחתות המסים לא תחול על בעלי שכר חודשי משכבות הביניים בין 8,000 ל-14 אלף שקל והם ייהנו מהפחתה קבועה של 2% במס הכנסה החל מה-1 בינואר 2012.

 

*נשים עובדות שמתחת לסף המס יזכו בתוספת של 50% למענק מס הכנסה שלילי. ההטבה כוללת גם את שכבות מעמד הביניים, בעיקר לגבי זוגות בהן רק בן הזוג עובד.

 

*אבות לילדים שעובדים יקבלו תוספת של 2 נקודות זיכוי במס בגין ילדים עד גיל 3.

 

*הריבית על משכנתאות לזכאי משרד השיכון תרד ל-3% (במקום 4%-5% כיום). הוועדה ציינה את ההטבה הזאת לעומת חוסר ההתייחסות של ועדת טרכטנברג למצוקת חסרי הדיור.

 

ישיבת ועדת הכספים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ישיבת ועדת הכספים(צילום: גיל יוחנן)

 

במהלך מגעי הוועדה עם האוצר להשגת הסכמתו לחוק התפשר גפני על הדרישה למתן כיסוי תקציבי חלקי להטבות. תחילה הוסכם להטיל מס יסף על בעלי הכנסות גבוהות, בשיעור 25% על כל תוספת הכנסה מעל 1 מיליון שקל בשנה. אבל במהלך הדיונים, בעיקר הבוקר, התברר כי המס הזה, החל גם על הכנסות ממכירת ניירות ערך או נדל"ן (כולל רווחי הון ושבח מקרקעין) עלול לפגוע קשה בשכבות הביניים.

 

על כן התעקשה הוועדה לתת למספר מגזרים פטור חלקי ממס רווחי הון (שאמור לעלות מ-20% ל-25%) וממס שבח (בשיעור דומה) במכירה דירה נוספת לדירת המגורים שנרכשה לילדים או לתוספת הכנסה בפנסיה, ובמכירת ניירות ערך לגמלאים חסרי פנסיה קבועה.

 

לאחר מיקוח ממושך הוסכם על ההטבות הבאות:

 

*הפטור ממס רווחי הון על רווח שנתי מריבית במשיכה של חסכונות יורחב ליחיד מ-9,000 שקל ל-13 אלף שקל ולזוג מ-13 אלף שקל ל-16 אלף שקל.

 

*מס שבח במכירת דירה נוספת על החלק החייב במס יישאר בשיעור 25% אבל התשלום יהיה בפריסה למשך 4 שנים. מס זה ייגבה על מכירת דירות החל מ-2013. עד אז ייהנו מוכרי דירות שניות מפטור בעקבות חוק קודם לעידוד הגדלת היצע הדיור למגורים.

 

ניסיון להגיע לקו הגמר לפני הממשלה  

ועדת הכספים לחצה על אישור מהיר של הצעת החוק כדי להביא אותה לאישור סופי בשבוע הבא. האתגר של גפני היה להקדים את הממשלה שאמורה להעלות בשבוע הבא לקריאה ראשונה את הצעת החוק שלה שמתרגמת את פרק המסים בהמלצות ועדת טרכטנברג. "החוק שלנו הופך את חוק הממשלה למיותר", אמר גפני. "גם החוק שלנו מבוסס על הצעת הממשלה שהוגשה לפני חצי שנה ואנחנו רק שיפצנו אותה".

 

הצעת הממשלה המקורית אושרה בוועדת הכספים לפני חצי שנה אבל לא עלתה לאישור סופי במליאת הכנסת. הממשלה הקדימה בהצעתה את הקפאת מתווה ההפחתה של מס הכנסה להקפאה עליה המליצה ועדת טרכטנברג. הצעת הממשלה שעברה בוועדת הכספים דיברה על הקפאה זמנית של ההפחתה למשך 2012. גפני העביר נוסח מתוקן לפיו ההקפאה לא תחול על בעלי ההכנסות הבינוניות. הוא גם הדביק לחוק את הקפאת מס הבלו על הדלק.

 

האוצר לא אהב את שיפוצי הוועדה. לכן נמנע גפני מלהעלות את הצעת החוק המשופצת לאישור סופי במליאה. בינתיים פרצה המחאה החברתית, ועלו ההצעות להרחיב את הקפאת הפחתות המסים. גפני החליט להרחיב את הצעת החוק הממשלתית המונחת על שולחן הוועדה, ותמרן את האוצר להתפשר איתו על תיקונים ותוספות אשר יענו על צרכים שעלו במחאה החברתית ולא קיבלו מענה בוועדת טרכטנברג.

 

הקואליציה בכנסת התייצבה לצד גפני. בראשית השבוע היא עכבה את הניסיון של הממשלה להעלות לקריאה ראשונה כבר ביום ב' את החוק החדש שלה המתרגם את המלצות ועדת טרכטנברג. זאת כדי לתת קדימות לנוסח שהתבשל בוועדת הכספים. גפני יזם דיונים מרתוניים ביומיים האחרונים כדי להשלים את העבודה אפילו במחיר פשרות נוספות.

 

"ידעתי שלא נשיג כלום אם נתעקש על העיקרון של הכול או לא כלום. מאחר שעבדנו על הצעת חוק ממשלתית, האוצר היה יכול למשוך אותה מתי שירצה. האיום הזה עמד לנו מול העיניים. אבל ידענו כי באווירה שיצרה המחאה החברתית, האוצר יתקשה לממש את הכוח הזה ולמחוק את ההישג החברתי שהגענו אליו בחוק המשופץ", אומר גפני.

 

"אתם מנותקים מהעם" 

המיקוח עם האוצר ביומיים האחרונים התפתח הבוקר לעימות קולני חריף בין גפני לסמנכ"ל רשות המסים ערן יעקב שניסה להצר את צעדי הוועדה שביקשה הגנה לשכבות הביניים מפגיעת מס יסף ("מס לעשירים" בלשון טרכטנברג). גפני תקף את יעקב באומרו כי "אתם מנותקים מהעם. אתם תפילו את הממשלה, את ראש הממשלה וגם את שר האוצר. אתם לא מבינים את המציאות החברתית אם תאבקו על ניסוחים והגנות לאנשים במצוקה".

 

הוועדה נאבקה מול האוצר על מתן הפטור ממס רווחי הון למבוגרים שיאלצו למשוך את חסכונותיהם למימון טיפולים רפואיים או מעבר לבית אבות או לאשפוז סיעודי ולכל צורך שאיננו עשיית רווחי הון, וכן לגמלאים ללא פנסיה קבועה שעלולים להיפגע אם יידרשו לשלם את המס על משיכת החסכונות. מגזר נוסף הראוי להגנה היו שכירים שקבלו ירושה או שפדו חסכונות למימון נישואי ילדים ועזרה בדיור או לשיפור תנאי מגוריהם.

 

"הקו שלנו היה ונשאר לכל אורך הדרך – לקחת מהעשירים ולתת לחלשים ולמעמד הביניים, אני מקווה שהוא יישמר באישור הסופי של החוק בשבוע הבא", סיכם גפני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר ועדת הכספים גפני. "לקחת מהעשירים ולתת לעניים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים