שתף קטע נבחר

50 שנה אחרי: יוס'לה שוחמכר חזר ל"קוממיות"

עשרות שנים אחרי שנחטף על-ידי סבו והוסתר במושב החרדי קוממיות, חזר לשם יוסל'ה שוחמכר כדי להשתתף בניחום אבלים על מות הרב המקומי. אחד מבני משפחת הרב סיפר כי ההתרגשות ניכרה על פניו של גיבור פרשת "איפה יוסל'ה"

מפגש בלתי צפוי ומרגש במיוחד התקיים אמש (יום ג') במושב החרדי קוממיות שבדרום. יוסף שוחמכר - פעם יוסל'ה, גיבור פרשת החטיפה שהסעירה את המדינה, וכיום "סתם" יוסי – חזר למקום שבו הוחבא על-ידי סבו בתחילת שנות ה-60. באותן שנים, פרשת "איפה יוסל'ה" הביאה לשיא את המתח שבין חרדים לחילונים.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

שוחמכר הגיע ל"ניחום אבלים" בבית הרב המקומי, מנחם מנדל מנדלזון, שהלך לעולמו בשבוע שעבר, אך הביקור הקצר הפך מהר מאוד לפגישה מרגשת עם חברי ילדות, שבה הועלו זיכרונות משותפים ומרגשים מהימים הדרמטיים ההם. אביו של הנפטר, הרב בנימין מנדלזון, היה גם הוא רב המושב קוממיות, ושמו נקשר בפרשה כמי שהיה שותף במזימת החטיפה ובהסתרת יוסל'ה.

 


שוחמכר בקוממיות (צילום: משה ויסברג, "בחדרי חרדים")

  

בשנים האחרונות התחדש הקשר בין שוחמכר לאחיו של המנוח, בן הרב הקודם. הוא נוהג להשתתף באירועים משפחתיים שהוא עורך – וכעת ביקש

לנחמו על פטירת האח.

 

אחד מבני המשפחה שנכח במפגש סיפר ל-ynet כי שוחמכר גילה התעניינות רבה בנעשה במושב ובמשפחות המקומיות שאיתן חי במהלך התקופה שבה הוסתר שם, וניכר היה כי הוא מתרגש מאוד מהמעמד. "עברו עליו טלטלות רבות כילד, ולכן הוא לא זוכר הכל", אמר, "אבל אין ספק שגם מבחינתו מדובר בסגירת מעגל".

 

איש התקשורת החרדי ישראל גליס מכיר את יוסל'ה עוד כילד מה"תלמוד תורה" בירושלים, ובשנים האחרונות חודש הקשר ביניהם – והוא שהתלווה אליו לביקור בקוממיות. הוא סיפר כי הראה לשוחמכר את הבתים של המשפחה שאצלה הוחבא, ושל זו שהסגירה זאת. "הייתה התרגשות עצומה. כולם זכרו אותו", שיחזר, "הרב מנדלזון אמר שהביקור סגר את העניין ואת המעגל".

 


 


 


 


(כל הצילומים: משה ויסברג, "בחדרי חרדים")

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה ויסברג, בחדרי חרדים
שוחמכר. הגיע לנחם אבלים
צילום: משה ויסברג, בחדרי חרדים
מומלצים