שתף קטע נבחר

צפו: כך עובדת התעמולה של רבני הטליבאן

"מלאך משחית יעבור מעל כל בית יהודי, ויינצלו אלה שבהם תהיה אישה עם כיסוי ראש אטום, חולצה סגורה, גרביים 70 דניר ועם שאל". רבנים רבים מתבטאים בזכות תופעת נשות הטליבאן, חלקם במילים בוטות ואיומים הגובלים בהסתה. סרט שחור

הרחוב החרדי חצוי וסוער סביב תופעת השאלים, שזכתה לכינוי "נשות הטליבאן". אך מחוץ למגזר תמהים רבים מה מביא נשים בישראל של שלהי 2011 לעטות על גופן רדיד, שכמייה, רעלה או בורקה, והמהדרות ממש - גם צינור על ראשיהן לעיוות צורני מוחלט.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

מנגד מנסה הקהילה החרדית על גווניה לצייר התנערות קולקטיבית ממה שזכה שם לכינוי "כת", וזו מתבטאת בפשקווילים חתומים על ידי רבנים, חרמות והפגנות סוערות. אבל השוליים הקיצוניים, כדרכם, מתרחבים בהתמדה ומקרבים אליהם את מה שהיה פעם המרכז. סרטונים רבים שהועלו לרשת בימים האחרונים, מבהירים שתופעת השאלים לא מוקצית מחמת זרות, כפי שמנסים לצייר.

 

בסרטונים הבאים - מדגם מצומצם מהנעשה ברשת - ניתן להתרשם כי רבנים מפלגים שונים בקשת החרדית, בהם בכירים ומוכרים, מתבטאים בשיחות ובשיעורים בזכות התופעה, חלקם במילים בוטות ובשיטות הפחדה ואיומים הגובלים בהסתה.

 

אם תהיתם איך זה נראה מבפנים; אם התפלאתם מה הרציונל העומד בבסיס כיסוי האישה, ואם טרם הבנתם מי מפעיל את המכבש החברתי – קטעי הווידיאו הבאים עשויים להבהיר דבר או שניים על פסיכולוגיה חברתית ושטיפת מוח אידיאולוגית.

 

הרב אמנון יצחק: "אשריהן"

ראש ארגון "שופר" ומן הבולטים שברבנים העוסקים בהחזרה בתשובה, ידוע בטרמינולוגיה העממית וחסרת הרחמים שבה הוא נוקט בהרצאותיו. בקטע הבא התבקש הרב אמנון יצחק לענות על שאלתה של נערה דתייה אודות מה שנראה בעיניה כחוסר צניעותן של נשות הרעלה. "זה מותר שמסתכלים עליהן ככה?" שאלה, והוסיפה כי בעיניי החילונים מדובר בחילול ה'.  

 

 

לאחר שהוא מכנה את החילונים שלא מבינים את קוד הלבוש החרדי "מפגרים", עונה הרב: "את אומרת שזה לא נהוג בימינו, אבל אף פעם לא היה נהוג ללכת בלי בגדים. בעלי החיים הולכים בלי בגדים. אם חתולים היו יודעים שהם ערומים – היו הולכים מיד להתלבש... את יכולה להביע תדהמה, ואת יכולה להגיד אשריהן..." התחלנו מהקל.

 

הרב אברהם ברוך: "להיזהר משימי הירקן"

פעם אלוף ישראל בג'ודו, והיום מרצה נחשב ומחזיר בתשובה, המעיד על עצמו כי אינו מדבר עם נשים כלל. בשיחת איומים על צניעותן של בנות ישראל, הוא מבהיר כי מי שלא תשמור על צניעות – תיכחד בקרוב, היא וביתה.  

 

 

"לא אני אומר - הזוהר הקדוש אומר. עוד מעט חמישה-עשר יום של חושך ירדו לעולם. במצרים הייתה מזוזה שהמלאך המשחית ראה ופסח... בחמישה-עשר ימי החושך יעבור מלאך משחית מעל כל בית יהודי, והמזוזה של הבית תהיה האישה: עם כיסוי ראש מבד אטום, חולצה סגורה מכופתרת, לא צמודה. חצאיות פליסה, גרביים 70 דניר, עקב נמוך, עם שאל, ולא מדברת עם גברים". בהמשך מזהיר הרב: "להיזהר משימי הירקן" – כשם קוד לשיחה של אישה עם גבר. מסמך מרתק - אך מטריד.

 

הרב מנחם מענדל פוקס: "השאל הקדוש"

הרב מנחם מענדל פוקס, רב שכונת רמות ד' בירושלים ומרבני העדה החרדית, ידוע בקיצונית בלתי מתפשרת בכל הנוגע לענייני צניעות. במסגרת תפקידו ניסה לכפות קופות נפרדות בסופרים השכונתיים לגברים ולנשים. בשיחה שהעביר ביידיש (כאן מובאות 12 דקות מתוכה), הוא זועק לנשות ישראל להתכסות במה שהוא מכנה "די הייליגע שאל - השאל הקדוש". 

 

 

"יש כאלו נשים שיש להן טבע שהן רוצות להיות שונות..." אומר הרב בהתייחסו לנשות המגזר החרדי. "קצת פתוח בצוואר, חלילה וחס, לפתוח כפתור חלילה וחס... יש כאלה שהיצר רע השתלט עליהן. צובעות את עצמן לפני שיוצאות לרחוב... צובעות את הפנים, את העיניים, את הריסים. בושה וחרפה... אני צועק גוואלד! רוצה להיות יותר טובה? תהיי יותר צנועה. תהיי שונה מאחרות... תלבשי את השאל הקדוש...

 

"אנחנו רואים בחז"ל שהציצית הוא הבגד שמגן מחטאים נוראים שקשורים לצניעות. כך השאל הקדוש מגן מפני מכשולים וחטאים בצניעות ובשמירת העיניים, ומביא קדושה וטהרה... לא צריך לצבוע את הפנים, הריסים והעיניים. הרבה פעמים זה ממש דוחה. בנות יהודיות שנותנות לעצמן להתפתות ליצר... 90%-95% מנשותינו אומרות לעצמן: יהודיה מסכנה, שפלה כזו, מודרנית. השכל גלש לה קצת. תראו איך התגנדרה צבעה את העיניים, האריכה את הריסים... בזויה".

 

הרב דוד בניזרי: הרב עובדיה תומך

אחיו של הח"כ לשעבר שלמה בניזרי, מעיד כי הרב עובדיה יוסף הוא תומך נלהב של נשות השאל. לדבריו, הלחץ לעטות את הרדיד הגיע בכלל מאשתו, והוא מודה כי בתחילת הדרך התנגד נחרצות, מה שהוביל את הזוג לחדרו של מנהיג ש"ס. "עוד לא פציתי את הפה שלי. אשתי יושבת כאן ואני יושב ממול... הרב אומר לי: מה אתה רוצה? כך נראות בנות ישראל האמיתיות... כך הלכו אמותינו..."  

 

 

בהמשך הוא מעיד כי שאל את הרב עובדיה: "אז לתת לה ללכת ככה? בטח, הוא אמר לי, ונתן לי צ'אפחות כאלה, לא מכעס אלא מתוך חביבות. הוא לא שאל אותי אפילו אם אני מסכים. אמר לי: מה אכפת לך מהמשפחה, מה הם אומרים? כך צריך ללכת. הלוואי שכולם ילכו כך".

  

הרב יצחק רצאבי: "היצר הרע התלבש ברבנים"

הרב - מחשובי רבני תימן בימינו - מתבטא נחרצות בעד לבישת הרדידים, ונגד הרבנים המתנגדים לתופעה. "בזמן האחרון יש ויכוח גדול בין רבנים ואישי ציבור על העניין של השאלים והרדידים בצורה לא נורמלית", הרב רצאבי אומר. "עניין השאלים והרדידים היה עד הדור שעבר, ובארץ ישראל זה התבטל. לא חלמנו שיחזור... למעשה, אין לנו תירוץ טוב וברור למה נשים היום לא הולכות עם רדיד, וכמובן שזה גורם מכשולים גדולים, אבל אף אחד לא אמר כלום נגד זה.  

 

 

"אם כבר יש נשים צדקניות שלוקחות את זה על עצמן, ולא מקבלות מזה כבוד, אלא ביזיונות. צועקים להן ברחוב ערביות, פלשתיניות, טליבאניות... אלה הרבנים שיצאו נגד השאלים לא יצאו נגד הפאות... זה נראה שיצר הרע התלבש בהם. היצר הרע מתלבש לפעמים דווקא על אנשים צדיקים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש הרואים בהן צדיקות. ילדות טליבאן בירושלים
צילום: יצחק טסלר
מומלצים