שתף קטע נבחר

אסד במסר לעולם: סוריה תרגלה שיגור סקאד

כשברקע הדיווחים על עריקת חיילים, הלחץ הגובר מטורקיה השכנה והקריאות בעולם לנאט"ו להתערב כדי לשים קץ להרג האזרחים, מנסה נשיא סוריה להוכיח שצבאו עדיין מתפקד. בתמרון שערך שיגר רקטות ולפחות טיל אחד מסוג "סקאד B"

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית (סאנ"א) דיווחה הערב (יום א') על תמרון שערך אתמול צבא סוריה, ושבמהלכו נורו רקטות וטילים. לפי הדיווח בסוכנות, המשמשת שופרו של המשטר בדמשק וכלי להעברת מסריו גם למדינות הסביבה, במהלך מפגן הכוח ירה צבא סוריה לפחות טיל סקאד אחד.

 

ההתקוממות בסוריה, כותרות אחרונות ב-ynet:

אסד אוסר על שימוש באייפון

יותר מ-4,000 נהרגו בסוריה

עריקים תקפו בסיס מודיעין

 

בסוכנות הסורית דווח כי התרגיל נערך באזור העיר תדמור שבמזרח סוריה. גם שר ההגנה של סוריה נכח בו. ככל הידוע, צבא סוריה ירה לפחות טיל אחד מדגם "סקאד B", המגיע עד לטווח של כ-300 קילומטרים, לכיוון הגבול עם עיראק. עוד דווח כי צבא סוריה ירה גם רקטות קרקע-קרקע בקוטר 300 מילימטרים ו-600 מילימטרים, לטווחים של 150 ו-200 קילומטרים.

 

צבא סוריה יורה במסגרת התרגיל אתמול ()
צבא סוריה יורה במסגרת התרגיל אתמול

 

התרגיל, ולא פחות מכך - הדיווח עליו, נתפשים כאיתות של סוריה לכך שצבאה עודנו מתפקד באופן מלא, למרות ההתקוממות העממית נגד משטרו של הנשיא, בשאר אסד, הנמשכת כבר תשעה חודשים. לפי נתונים שפרסם האו"ם, במהלך ההתקוממות הזו נהרגה כבר יותר מ-4,000 בני אדם, ונציבת זכויות האדם של האו"ם, נאבי פיליי, הגדירה את המצב בסוריה "מלחמת אזרחים".

 

מפגן הכוח הסורי עשוי להיות איתות לא רק לישראל, אלא גם לשכנותיה האחרות של סוריה, בהן טורקיה שתקפה בחודשים האחרונים את משטר אסד בשל הדיכוי האכזרי של המרי העממי, ושמה קץ לברית שנרקמה בשנים האחרונות בין דמשק לאנקרה.

 

ארה"ב: צריך להיפטר מבשאר, לא בהתערבות צבאית

התרגיל מעביר מסר גם לקהילה הבינלאומית כולה, על רקע הקריאות לברית הצפון-אטלנטית (נאט"ו) להתעבר בנעשה במדינה כדי להביא לסיום שלטונו של אסד. מהלך דומה של נאט"ו בלוב בתחילת השנה, אפשר בהדרגה את הדחת הרודן, מועמר קדאפי.

 

תת-מזכירת המדינה האמריקנית, ג'פרי פלטמן, הזהיר הערב את אסד כי הוא מוביל את סוריה למלחמת אזרחים. הוא האשים אותו באילוץ המיעוט העלווי שאליו הוא משתייך, ענף של האיסלאם השיעי ששולט בסוריה ושלא כל המוסלמים

רואים בו שיעי באמת, להיכנס לעימות דמים עם הרוב הסוני. "אסד הוא זה שמעמיק את השנאה הבין-עדתית בסוריה", אמר פלטמן, הממונה על ענייני המזרח התיכון במחלקת המדינה, בעת ביקורו בעמאן, בירת ירדן.

 

"הדרך למנוע מסוריה לגלוש לכאוס ולמלחמת אזרחים היא להיפטר מבשאר, לשים קץ לדרכי הפעולה שלו עכשיו, אז אנחנו מקווים שזה יקרה במהירות", אמר פלטמן. הוא אמר כי הממשל האמריקני אינו מעוניין בהתערבות צבאית בסוריה, וכי הוא עדיין לא התייאש מהדרכים הדיפלומטיות לגרום לאסד לחדול מהמבצע הצבאי נגד מתנגדיו. "אני לא חושב שמישהו מאתנו רוצה לראות סוג כלשהו של התערבות צבאית בסוריה", אמר פלטמן.

 

אגב, מחר, לפי תוכנית שנקבעה מראש ובלי קשר לתרגיל הסורי, יערוך צה"ל תרגיל במרחב הגליל העליון ובסביבת קריית-שמונה, שבמהלכו תורגש תנועה ערה של כלי רכב ביטחוניים ושל כוחות הביטחון בכבישים. במהלך התרגיל גם יישמעו סירנות וקולות נפץ. בצה"ל הדגישו כי מדובר בפעילות שגרתית שנקבעה מראש כחלק מתוכנית האימונים השנתית של צה"ל.

 

ועוד מסר: שהנשק הזה ייפול בידי איסלאמיסטים?

פרשננו לענייני ביטחון, רון בן-ישי, מוסיף כי התרגיל הצבאי המלא שסוריה ערכה בנוי על פי מתכונת איראנית, כלומר - עצם קיומו נועד להעביר סדרה של מסרים מרתיעים. המטרה העיקרית הייתה להעניק שיניים לאיום הסורי שאם סוריה תותקף על-ידי המערב או על-ידי טורקיה היא מסוגלת לגרום נזקים כבדים גם למי שיתקוף אותה וגם למדינות ששלומן יקר למערב. למעשה המסר מכוון נגד טורקיה, שמאיימת כל הזמן לפלוש לשטחה של סוריה ולהקים בו רצועת ביטחון שבה יוכלו למצוא גם פליטים ועריקים מהצבא מחסה.

 

האיום הזה הוא החשש העיקרי של סוריה, ולכן גם נעשה שימוש בטילים ורקטות קרקע-קרקע שמגיעות לטווחים שבין

100 ל-300 קילומטר - בדיוק הטווח ממתקני השיגור הקבועים של סוריה לתוך טורקיה. מסר דומה מועבר גם לישראל, שאם יפעלו נגדה - סוריה עלולה להצית את כל האזור והמשטר הקורס ייקח איתו בלהבות גם את העורף הטורקי וגם את העורף הישראלי.

.

מסר נוסף הוא למדינות הערביות הסובבות את סוריה ולמערב: האם אתם רוצים שארסנל הנשק תלול המסלול הזה ייפול בידי פנאטים אנשי האחים המוסלמים הסורים? בשאר אסד מנסה לומר למערב ולמדינות ערב שעדיף שארסנל אדיר כזה יהיה בידיים אחרות, כלומר בידיו, ולא ייפול לקנאי הדת הסונים הנלחמים בו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא סוריה אסד. מבודד יותר ויותר
צילום: MCT
מומלצים