שתף קטע נבחר

עסקת שליט, חלק ב': מחווה מישראל לאבו מאזן?

550 אסירים ישוחררו בחלק השני של העסקה. הפלסטינים טוענים כי אולמרט הבטיח לאבו מאזן לשחרר אסירי פתח ובכך לחזק את מעמדו. גורמים המעורים בנושא: ישראל מנסה לקשור בין הדברים

האם ישראל בוחנת אפשרות לבצע מחווה לנשיא הפלסטיני, אבו מאזן? חלקה השני של עסקת שליט, שבמהלכו ישוחררו 550 אסירים נוספים, עתיד להתבצע במהלך השבועיים הקרובים. ל-ynet נודע מפי גורמים המעורים בנושא כי נעשה ניסיון למצוא דרך לקשור בין שחרורם של האסירים לבין התחייבות ישראלית קודמת לאבו מאזן והנהגת הרשות, לפיה לטענתם ישוחררו אסירים המשתייכים לפתח.

 

בשבועות האחרונים טענו הפלסטינים כי ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, התחייב בפני אבו מאזן לשחרר אסירים פלסטינים לאחר ביצוע עסקת שליט, כדי שלא לחזק את מעמדה של חמאס בקרב הציבור הפלסטיני בעקבות עסקת חילופי שבויים. בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, אף טען לאחרונה כי אולמרט הסכים להעיד בפני הקוורטט שהוא התחייב לשחרר אסירים פלסטינים לאחר ביצוע עסקת שליט.

 

מחזיק תיק האסירים בחמאס, סאלח עארורי, אמר כי תנועתו קיבלה הבטחה מהצד המצרי כי חלקה השני של עסקת שליט יתקיים עד 18 בדצמבר. אז יעברו חודשיים בדיוק מסיום חלקה הראשון של העסקה בין ישראל לחמאס, ועד אז אמורה ישראל לשחרר את 550 האסירים הנותרים.

 

בינתיים, אמר אבו מאזן כי הרשות לא זנחה את הכוונה להפוך לחברה מלאה באו"ם. "בנוגע למועצת הביטחון ולהגשת החברות של פלסטין בקווי 67, עם ירושלים כבירתה - אנחנו ממשיכים בפנייה שלנו", אמר נשיא הרשות לג'פרי פלטמן, סגן מזכירת המדינה האמריקנית לענייני המזרח התיכון. "מטרת היוזמה הזו היא לחזק את נושא פתרון שתי המדינות, ולא לבודד את ישראל או להפוך אותה ללא לגיטימית", נמסר בהודעה ממשרדו של אבו מאזן.

 

בתוך כך, תקפו גורמים מדיניים בכירים את הרשות ואת התוכנית שהציגה להסכם עם ישראל: "הפלסטינים מפיצים ניירות, אך נמנעים מהתקדמות במשא ומתן ישיר ומשחקים משחקי האשמות", אמרו גורמים בירושלים. לפיהם, "המסמך שהוגש הוא מסמך פיקטיבי שנועד לייצר אחיזת עיניים ולא להתקדם בתהליך". הפלסטינים העבירו לאחרונה לקוורטט מסמך בנושא גבולות המדינה המיועדת, בו הם מסכימים לחילופי שטחים של 1.9 אחוזים משטחי יהודה ושומרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. לא זונח את חלום המדינה
צילום: AFP
גלעד שליט. אסירים מפתח תמורתו?
צילום: חגי אהרון
מומלצים