שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

דלת הברזל נסגרה על קצב: הנשיא שאנס בכלא

הנשיא השמיני נכנס לכלא מעשיהו, לריצוי 7 שנות מאסר על אונס ועבירות מין. "במדינת ישראל מוציאים היום אדם להורג, בלי ראיות. האמת תיחשף - איתי או בלעדיי", אמר ברגעיו האחרונים כאדם חופשי. עשרות קרובים וסקרנים חיכו לו ליד בית הסוהר לפני החיבוק האחרון וסגירת הדלת

דלת הברזל נסגרה מאחורי האיש שהיה האזרח מספר 1 של מדינת ישראל. משה קצב, נשיא המדינה לשעבר, נכנס הבוקר (יום ד') בשערי כלא מעשיהו. הוא החל לרצות שבע שנות מאסר, לאחר שהורשע באונס ובעבירות מין.

 

האסיר מספר 1 - הכתבות האחרונות

קצב: "האמת תיחשף איתי או בלעדיי"

קצב: "הפכנו לסעודיה - חיבוק זה עבירת מין"

טיפים מהכלא: "בקומתיים יתנו לקצב לישון למטה"  

 

"מוציאים היום אדם להורג על סמך התרשמויות, בלי עדויות ובלי ראיות", אמר קצב שעה קלה לפני כן, מחוץ לביתו. "יום אחד האמת תיחשף, יבוא היום הזה. אינני יודע מתי - זה יהיה איתי או בלעדיי". ynet העביר שידור חי מיוחד מקריית מלאכי ומכלא מעשיהו.

 

קצב עבר עם רכבו ונכנס ממש עד שערי הכלא. בני משפחתו יצאו מהרכב ורק לאחר מכן יצא הנשיא לשעבר. הוא צעד לעבר שער הכניסה כשהוא מלווה בקרוביו. לאחר שחיבק אותם, הוא נכנס לרצות את עונשו.

 

בשב"ס אמרו לפני שקצב נכנס לשערי הכלא, כי בשלב הראשון יערכו הסוהרים חיפוש בתיקו האישי ובנוכחותו יערכו חיפוש בתיק, על-מנת לוודא שהוא לא מכניס ציוד אסור. לאחר מכן ייערך חיפוש על גופו ומשם יעבור לשלב הרישום - שם יקבל מספר אסיר.

 

חיבוק אחרון מהמשפחה בשערי הכלא (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חיבוק אחרון מהמשפחה בשערי הכלא(צילום: רויטרס)

 

לאחר הרישום יעבור קצב במשך כמה שעות הליך של קבלה, שבמהלכו יקבל ציוד אישי ויעבור ראיונות אצל קצין מודיעין, עובדת סוציאלית ורופא. בהמשך הוא ייפגש עם מפקד הכלא. לאחר סדרת ראיונות הקבלה יעבור קצב ראיון נוסף אצל מפקד האגף התורני שבו ייכלא ורק אז ייכנס באופן רשמי לתוך התא יחד עם השר לשעבר, שלמה בניזרי, עמו נפגש בימים האחרונים כשבניזרי יצא לחופשה.

 

הגורמים המקצועיים יחליטו אחרי הראיונות אם יש חשש שקצב עלול לפגוע בעצמו עקב מה שמגדירים בשב"ס "הלם המאסר הראשון והתנאים החדשים אליהם הוא אינו מורגל". אם ייקבע חשש לאובדנות, קצב יוגדר כאסיר בסיכון והדבר ישפיע על תנאי ההשגחה שלו. 

 

קצב עם בני משפחתו, בכניסה לשערי הכלא (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
קצב עם בני משפחתו, בכניסה לשערי הכלא(צילום: ירון ברנר)

 

התא של קצב ובניזרי מוגדר כתא מפוקח המרושת במצלמות אבטחה. אלו מנותקות, אך אם יוחלט כי יש צורך בפיקוח הדוק - המצלמות יחוברו והסוהרים באגף יצפו בתנועותיו של קצב בתא. במקרה שיבחינו כי הוא מנסה לפגוע בעצמו יתערבו מיידית וינסו למנוע זאת. חשש כבד לנטייה אובדנית יוביל גם לליווי צמוד של אסיר משגיח.

 

"כואב הלב על קצב"

עשרות סקרנים באו לשערי כלא מעשיהו, כדי להיות עדים לרגע ההיסטורי. בין הסקרנים בני זוג מלוד. "כואב הלב עליו. לא היו צריכים להכניס אותו לכלא", אמר הגבר. "רק אלוהים והוא יודעים אם הוא עשה מה שטענו נגדו. חבל שנשיא יהיה בכלא". האשה תמכה בדבריו: "כואב הלב שנשיא שלנו בכלא". 

 

קצב עם עשרות מתומכיו, ליד ביתו (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
קצב עם עשרות מתומכיו, ליד ביתו(צילום: אליעד לוי)

   

האזרחים שבאו לצפות בנשיא אמרו כי נגזר עליו עונש כבד. היו כאלה שטענו כי כיוון שמדובר בנשיא לשעבר, הוא היה צריך לקבל עונש קל יותר. "לא מגיע לנשיא לשבת בכלא", טען אחד הסקרנים. אשה אחרת הוסיפה: "לא מגיע לו לשבת בכלא. לא בטוח שהוא עשה את מה שאומרים. אז מה אם הן אומרות - אולי הן משקרות".

 

אבל היו גם כאלה שמאמינים כי קצב עבריין מין, והיה צריך להחמיר איתו. תושב לוד אמר כי יש לו אמון בהחלטת בית המשפט: "הוא עשה מה שטוענים נגדו. בית המשפט הרשיע אותו. הוא צריך לשבת בכלא. נכון שמדובר בנשיא לשעבר, אבל בגלל שהוא נשיא לא צריך להסתפק בעונש שהוא קיבל, אלא צריך לתת לו עונש כפול - רק בגלל התפקיד שלו".

 

תומך בקצב ליד כלא מעשיהו (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
תומך בקצב ליד כלא מעשיהו(צילום: אמיר לוי)

 

בכניסה לכלא עמדו גם עשרות שוטרי יס"מ ומג"ב וגם סוהרים. במשטרה נערכו בעוד מועד להפגנות במקום, שיובילו להתפרעות. כבר

 בשעות הלילה נסגר הכביש המוביל לכניסה לכלא מעשיהו על-ידי מחסומי ברזל שהציבה המשטרה. גם בשני צדי הכביש הונחו מחסומים והכביש לכלא היה סגור במשך שעות.

 

בשירות בתי הסוהר החליטו כי קצב לא יירד מרכבו בשער הכניסה לכלא מעשיהו כמו כל אסיר אחר שמגיע לרצות את עונשו, אלא רק בתוך המתחם. בשב"ס אמרו בשבועות האחרונים כי קצב יקבל יחס כמו כל אסיר, אך עצם האפשרות לתת לו לעבור את השער ברכב - בניגוד לאסירים אחרים - מעיד שייתכן כי היחס אליו יהיה שונה.


פורסם לראשונה 07/12/2011 09:59

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילנה קוריאל, רענן בן-צור, בועז פיילר, אטילה שומפלבי, אביעד גליקמן ויואב מלכה. את השידור החי צילמו רועי עידן ויהונתן צור. הפקה: מגלי סקידלסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב ביציאה מביתו, הבוקר
צילום: אבי רוקח
צילום: גלעד קוולרצ'יק
בתוך הכלא
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים