שתף קטע נבחר

"עמנואל 2": עתירה לבג"ץ נגד אפליה בסמינרים

הסמינרים החרדיים חוזרים לבג"ץ:כשנתיים אחרי פיצוץ פרשת עמנואל, מגישה עמותת "נוער כהלכה" עתירה כללית נגד אפליה עדתית בסמינרים. בתפריט: מכסת קבלה של 30% לתלמידות ספרדיות, הדרת מנהלים מעדות המזרח וטענות כלפי הרשויות

שנה וחצי אחרי שהוריי "המגמה החסידית" מבית הספר "בית יעקב" בעמנואל  נכנסו לכלא, יוצאת עמותת "נוער כהלכה", שבראשה עו"ד יואב ללוםלמערכה הבאה: הבוקר (יום ה') תוגש לבג"ץ עתירה נגד ה"סמינרים" - בתי הספר העל-יסודיים לבנות המגזר - בטענה שהם מפלים לרעה מועמדות מעדות המזרח בקבלה ללימודים, וכן נגד הרשויות המאפשרות למוסדות לנקוט במדיניות זו.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בעקבות הפרסום ב-ynet לפני כשבעה חודשים, על כך שכ-180 תלמידות מזרחיות בירושלים אינן משובצות לשנת הלימודים התשע"ב - הצהיר אז יו"ר עמותת "נוער כהלכה", כי אם לא יימצא פתרון לבעיה בקרוב, יפנה שוב לבית המשפט. היום זה קורה.

 

באמצעות באי כוחם - דיקן מכללת "שערי משפט" עו"ד ד"ר אביעד הכהן ועו"ד ישעיהו אברהם - מבקשים ללום והעמותה מבית המשפט העליון, להורות למשרד החינוך ולרשויות המקומיות להדק את הפיקוח והאכיפה על בתי הספר, עד כדי השעיית מנהלים, ביטול רישיונות ושלילית תקציבים. כן הם דורשים צו ביניים שיאסור את פתיחת הרישום לקראת שנת הלימודים התשע"ג, עד אשר תידון העתירה.

 

כהן ולוי נספרים אוטומטית כמזרחיים

כשהם נהנים מרוח גבית של מבקר המדינה, שלפני כחצי שנה פרסם דו"ח חמור בנושא, מציגים העותרים

נתונים על מספרן המדויק של התלמידות ב-26 סמינרים, ועל שיעור בנות עדות המזרח בהם. באמצעות הממצאים שנחשפו בחודשים האחרונים בעבודת מודיעין של עמותת "נוער כהלכה", הם מבקשים להוכיח כי במוסדות האשכנזים האליטיסטיים, מוגבל מספר התלמידות המזרחיות במכסה של 30%.

 

בעתירה מוצגים גם מקרים של הפרדה עדתית בכיתות, ונטען כי "מתוך 9 כיתות בסמינר בירושלים, בכיתה אחת רק 2 בנות מתוך 43 הן אולי 'ספרדיות', בכיתה שנייה 6 מתוך 39 הבנות הן אולי ספרדיות, בכיתה השלישית 16 מתוך 43 בנות ובכיתה הרביעית 15 מתוך 45".

 

עו"ד ללום מדגיש כי הנתונים דנים לקולא את מנהלי הסמינרים, וכי המצב בשטח חמור עוד יותר, שכן "לצורך הקביעה 'מיהי ספרדיה?' נלקחו בחשבון - על הצד הבטוח - כל שמות המשפחה המסופקים כגון כהן ולוי, ונספרו כמשפחות 'אשכנזיות', על אף שייתכן כי חלקן הן בנות 'ספרדיות", ולפיכך פערי ההפליה אף גדולים יותר מאלה שמוצגים בעתירה".

 

ההדרה - גם במשרות ניהול

ללום "עקץ" את ש"ס, שלטענתו אינה ממלאת את חובתה כלפי בוחריה, ולא נאבקת באפליה העדתית בשל כניעתה לציבור החרדי-אשכנזי: "בלחצם של גורמים פוליטיים, בעיקר מקרב תנועת ש"ס והקרובים לצלחתה, בוחרים הסמינרים האשכנזיים לקבל לשורותיהן רק מתי מעט בנות מזרחיות, ובלבד שאלה, מכולן או רוב-רובן, הגיעו ממשפחות 'אצולה' ספרדיות.

 

"כך, למשל, זכו רוב בנותיהן של השרים והח"כים מטעם ש"ס ללמוד בסמינרים היוקרתיים, ואילו בת שאינה משתייכת ל'משפחת אצולה' זו, נדונה ללמוד במוסדות שמבחינת התדמית הנם מסוג ב' ו-ג'".

 

העותרים טוענים ל"הדרה מוחלטת של מאה אחוזים של הציבור הספרדי" גם באיוש משרות ניהול בכירות בחינוך החרדי, כאשר בכל הסמינרים הגדולים, היוקרתיים והמרכזיים מכהנות מנהלות או מנהלים אשכנזים בלבד.

 

"גם אשכנזים תומכים במאבק"

שעות לפני הגשת העתירה אמר יו"ר "נוער כהלכה", עו"ד יואב ללום: "זהו כתב אישום חמור נגד משרד החינוך והעומד

בראשו. מזה שנים שהוא מפקיר אלפי נערות לחסדי עסקונה חרדית מושחתת, תמורת תמיכתם של הפוליטיקאים החרדים במשרד החינוך ובממשלה. כל התנהלותו של שר החינוך בנושא האפליה מעידה כי מבחינתו, החרדים צריכים לפתור לבד את בעיותיהם, וזה פשוט מזעזע".

 

לטענת ללום, בעוד ב"פרשת עמנואל" הוא היה חייל בודד במערכה, במקרה זה הוא מייצג אלפי הורים לבנות מופלות, ומאות מתנדבים בעמותה שבראשותו - "מחנה חרדי גדול מאוד שמבין שהאפליה צריכה להיפסק – ועכשיו".

 

לדבריו, "ישנם מאות חרדים אשכנזים שתומכים בנו. נמאס להם מהשלטון ללא מיצרים של מנהלי הסמינרים החרדים ושלוחיהם - העסקנים והפוליטיקאים החרדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בקרוב: דז'ה וו של המראות מעמנואל?
צילום: ירון ברנר
"כבר לא חייל בודד". עו"ד יואב ללום
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים