שתף קטע נבחר

המתמחים חתמו על ההסכם: "זה לא יום חג"

אחרי כמעט שנה של עיצומים, התפטרויות, נטישות ואינספור דיונים, הרופאים הצעירים והאוצר חתמו סופית על הסכם ההבנות. "זה לא מתקן את המערכת החולה", טענו המתמחים, שסירבו להשתתף במסיבת עיתונאים. יו"ר ההסתדרות הרפואית אידלמן: "אפשר לחזור לעבודה בראש מורם"

סוף-סוף אפשר להכריז: סוף למשבר במערכת הבריאות. נציגי המתמחים חתמו לפנות בוקר (יום ד') על הסכם ההבנות עם נציגי משרד האוצר וההסתדרות הרפואית, בתום שעות ארוכות של דיונים בין היועצים המשפטיים. הרופאים הצעירים אישרו ברוב קולות את ההבנות עוד אתמול, אך עד לרגע החתימה לא היה ברור אם אכן יוסר איום ההתפטרות. ובכל זאת, הם לא פותחים את השמפניות.

 

לקריאת ההסכם המלא חצו כאן

 

משבר המתמחים - כתבות אחרונות:

סוף למשבר? המתמחים אישרו ההבנות עם האוצר

מתמחי איכילוב ומאיר מעכבים את אישור ההסכם

מסתמן: ההסכם עם הרופאים ייבחן אחרי 3 שנים

 

החתימה אמורה הייתה להיחגג במסיבת עיתונאים במשרדי ההסתדרות הרפואית ברמת-גן, אולם זו בוטלה ברגע האחרון מאחר שהמתמחים סירבו להשתתף בה. הם הסבירו ש"זה לא יום חג", מכיוון שההבנות אינן עונות על כל דרישותיהם לשיפור הרפואה הציבורית בישראל.

 

המתמחים בדיונים. "מאבק מאוד עיקש" (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
המתמחים בדיונים. "מאבק מאוד עיקש"(צילום: אלי אלגרט)

 

"מעולם לא תכננו להיות במסיבת עיתונאים כזאת, מבחינתנו זו לא סיבה לצהלה", אמר דניאל לנצברג, מתמחה מבית החולים שיבא בתל השומר. "אנחנו יודעים שהושג ההסכם הכי טוב שיכול היה להיות,

 אך עם זאת יש לנו עוד הרבה עבודה".

 

"אחרי דרך ארוכה, ההידברות עם המתמחים והמומחים הצעירים הצליחה בסוף להביא להסכם הבנות, ששיפר בצורה מסוימת את התנאים", אמר מוקדם יותר ד"ר אורן פלדמן, מנציגי המתמחים. "הוכחנו במאבק מאוד עיקש שאפשר לעשות דברים שאומרים עליהם כי הם בלתי אפשריים. עם זאת, צריך לזכור שזה לא מתקן את המערכת החולה, אלא זה רק הצעד הראשון".

 

עוד בערוץ החדשות

 

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, דווקא נשמע חגיגי יותר ואמר בעקבות החתימה כי "ההסכמות שהושגו חשובות ביותר לשנים קדימה, לא רק לרופאים הצעירים, אלא לכל הרופאים במדינה. אין ספק שהתוספות להסכם מכובדות ומחזקות את ההסכם ואת הרפואה הציבורית. אני שמח שהרופאים יכולים לחזור לעבודה בראש מורם".

 

השופט בדימוס יצחק זמיר, ששימש אחד המתווכים בהידברות שהחלה ביוזמת בית המשפט העליון, ציין כי "מדהים איך אנשים שהתחילו את התהליך רק לפני שבועיים, יצאו זוגות-זוגות של חברים. אני חושב שהצלחנו מצד אחד לשמור על האינטרסים של הרופאים הצעירים ויחד עם זאת, גם על האינטרסים של המדינה והציבור".

 

תוספת שכר של 7,000 שקלים

במסגרת הפשרה אליה הגיעו הצדדים:

  • ייבחן מחדש הסכם השכר שנחתם בין ההסתדרות הרפואית לאוצר - למשך תשע שנים - באמצע התקופה. 
  • הרופאים יזכו למענק שיינתן לאחר שלב א' של ההתמחות, ומענק נוסף לאחר שלב ב'.
  • למתמחים יינתן גם יום מנוחה שבועי לאחר תורנות סוף שבוע, בנוסף ליום המנוחה שכבר קיים לאחר כל תורנות.

 

רופאים מפגינים בת"א. גם המתנגדים צפויים ליישר קו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
רופאים מפגינים בת"א. גם המתנגדים צפויים ליישר קו(צילום: מוטי קמחי)

 

  • עם יישום ההסכם, יתווספו 7,000 שקלים למשכורתו של מומחה צעיר שיעבוד ארבע פעמים בחודש חמש שעות נוספות בבית החולים (תורנות שליש), והיא תינתן לו אחרי שיבצע שתי כוננויות נוספות (אחת במיון ואחת במחלקה).
  • סוכם על ארגון הסעות בסופי השבוע, וקנס יוטל על בית חולים שיעסיק ממתמחה מעל שש תורנויות בחודש.
  • עוד סוכם על תשלום על עבודה בימי שישי, החל מיום השישי ה-14 בשנה בו יעבדו המתמחים.
  • כמו כן, תשולם תמורה כספית שונה על תורנויות שמתבצעות במחלקה שכוללות גם אחריות על המיון מתורנות רגילה.

 

ההצבעה בקרב המתמחים על טיוטת ההסכם נדחתה שלשום לאחר שבבית החולים איכילוב דרשו לעיין בהסכמות בטרם יודיעו על קבלתן. בסופו של דבר הצביעו 59 מתמחים נגד ההסכם ו-38 בעדו. עם זאת, מספירת הקולות של הרופאים המתמחים, שהגישו בעבר את מכתבי ההתפטרות, עולה כי רובם תומכים בהסכם.

 

בהודעה שפרסמו כתבו המתמחים: "כפי שנהגנו לאורך כל המאבק נכבד את החלטת הרוב ונתייצב כאיש אחד מאחורי ההבנות שהושגו".

 

הבוקר, אחרי חתימת ההסכם נמסר ממשרד ראש הממשלה שבנימין נתניהו מברך על השגתו: "האזרחים בישראל מרוויחים מההסכם מערכת רפואה ציבורית חזקה יותר".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חותמים על ההסכם, הלילה
מחאת הרופאים. יש הסכמה
צילום: גיל יוחנן
ד"ר אידלמן. בשורה לכל הרופאים במדינה
צילום: עידו ארז
מומלצים