שתף קטע נבחר

נתניהו: לפעול נגד תוקפי צה"ל; לבני: אתה אשם

שורת גינויים למתקפת המתנחלים הלילה על בסיס צה"ל ועל מח"ט אפרים, שנפצע קל. רה"מ הנחה את כוחות הביטחון לפעול בתקיפות נגד המתפרעים. לבני: "שלב בהקצנה שעוברת על ישראל בהסכמה, בשתיקה ובקריצה של ממשלת נתניהו". השר הרשקוביץ: "חילול שם שמיים ופעולת טרור נגד צה"ל"

מתקפת המתנחלים על בסיס צה"ל ועל מפקד חטיבת אפרים וסגנו גוררת אחריה שורת גינויים מימין ומשמאל. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנחה את כוחות הביטחון לפעול בתקיפות נגד מי שפגע בחיילי צה״ל ומפקדיו: "זה אירוע שראוי לכל גינוי. כוחות הביטחון צריכים להיות מרוכזים בהגנה על אזרחי המדינה ולא בהפרות חוק בלתי נסבלות שכאלה", אמר.

 

מנגד, האשימה יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, את נתניהו בכך שהוא מייצר את גל ההקצנה: "אלימות המתנחלים היא עוד שלב בהקצנה שעוברת על ישראל בהסכמה, בשתיקה ובקריצה של ממשלת נתניהו במישרין או בעקיפין". לדבריה, "הסכמה עם הצעות חוק קיצוניות, שתיקה מול רבנים קיצונים וקריצה לשותפים קואליציוניים הם הקרקע לגידולי הפרא. יש לפעול בנחרצות לאכיפת החוק ולא לתת לקבוצה קיצונית לקבוע את גורלנו".

 

עוד דיווחים בחדשות ynet :

 

שר הביטחון אהוד ברק אמר כי הפעולות הלילה "נושאות אופי של טרור מתוצרת עצמית שאין לקבלו". את מבצעיהן כינה "קבוצות עברייניות של קיצונים". בהודעת משרד הביטחון נכתב כי ברק הנחה את צה"ל "לפעול בנחישות, בכל האמצעים, על מנת לבלום תופעות חמורות אלה, ללכוד במהירות את הפורעים ולהביאם לדין. שר הביטחון נחוש לפעול לעקירת התופעות הללו וקורא להנהגת ההתיישבות ביהודה ושומרון ולחברה כולה להוקיע מעשים נפשעים אלה שאין להם מקום בחברה מתוקנת וחפצת חיים".

 

"טרור וחילול שמיים"

יו"ר הבית היהודי ושר המדע והטכנולוגיה, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, התבטא נחרצות נגד פעולות המתנחלים. "נחצה הלילה קו אדום", אמר הרשקוביץ. "עלינו להקיא מתוכנו את גידולי הפרא, שבשם קדושת האדמה מוכנים לחלל שם שמיים ולנקוט בפעולות טרור נגד חיילי צה"ל".

 

השר להגנת העורף, מתן וילנאי, כינה את המתנחלים שהתפרעו "פושעים, מחבלים יהודים שפוגעים בביטחונה של מדינת ישראל ובחיילים שמגינים עליהם". השר קרא לנקוט יד קשה נגדם והוסיף: "אני מחכה לשמוע בצורה ברורה התנצלות וגינוי של פעילות נפשעת זו מהרבנים״.

 

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, טלפן הבוקר למפקד החטיבה ותקף באוזניו בחריפות את התנהלות המפגינים. גם חברי כנסת מימין גינו את המתפרעים. מנגד, גורמים אחרים בימין הטילו את האחריות להתפרעות בבסיס על ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק.

 

דיין אמר לאל"מ: "כמי שעומד בראש מועצת יש״ע, אך לא פחות מכך כתושב הגזרה עליה אתה מפקד, אני יודע היטב איזו עבודה מסורה עושים אתה, המפקדים והחיילים של חטיבתך, יום יום ולילה לילה למען ביטחוננו. מה שאירע אמש הוא מעשה שלא ייעשה, מביש וכפוי טובה. על המבצעים להסגיר עצמם ואם לא, יש לעצרם ולהביאם לדין".

 

יו״ר ועדת החוץ והביטחון, חבר הכנסת שאול מופז מקדימה, קרא לשב"כ ולמערכת הביטחון "להגיע לכל אחד ואחת מהמעורבים ולהביא אותם למשפט באשמת פגיעה בביטחון המדינה". לדבריו, מדובר ב"התנהגות שערורייתית שיש לשים לה סוף. בלי אבל, בלי לגמגם ובלי לעצום עיניים. מי שמרים ידו על חייל צריך לשלם מחיר כבד מאוד. המציאות שבה הקיצונים ביהודה ושומרון עושים ככל העולה על רוחם צריכה להסתיים. היום".

 

ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי אמר בתגובה כי "הפריצה למחנה והפגיעה ברכוש צה"ל הם מעשים פסולים ביותר. אני מגנה את הפורעים שהשתתפו. מדובר באירוע שאסור שיחזור על עצמו בשום צורה ואופן, ואני מצפה שמערכת החוק והמשפט תדע לטפל בתופעה ביד קשה באופן דחוף".

 

"ביבי וברק מפלים ויוצרים תסכול"

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר כי "התשובה להתפרעויות ההמוניות אמש חייבת להיות אכיפה מחדש של החוק בשטחים ובראשה פינוי המאחזים, שהפכו לסמל של הפקרות וכניעה.

הלילה הוכח שוב, לא השמאל רודף ומסכן את חיילי צה"ל אלא אלפי צעירים מההתנחלויות, שהתחנכו על ברכיהם של ראשי מועצת יש"ע, הקצינו ואיבדו כל רסן".

 

ואילו גורמים בימין הקיצוני טענו הבוקר כי "האחריות לאירועים בבסיס צה"ל מוטלת על כתפי ביבי וברק, שבמקום להרגיע את השטח ולהבטיח שיטפלו במאחזים כמו שהם מטפלים בבנייה הבדואית, הם יוצרים אפליה נגד המתיישבים ותחושות תסכול בקרבם".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "הפרת חוק בלתי נסבלת"
צילום: משה מילנר, לע"מ
ברק. "טרור מתוצרת עצמית"
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
לבני. "לא לתת לקבוצה קיצונית לקבוע את גורלנו"
צילום: גיל יוחנן
הרשקוביץ. "להקיא מתוכנו את גידולי הפרא"
צילום: נועם מושקוביץ
דיין. התקשר למח"ט ודרש מעצרים
צילום: דנה קופל
מומלצים