שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  "yes הוציאה נגדי צו עיכוב יציאה מהארץ"

  6 שנים אחרי שהתנתקה מ-yes, אילנית קיבלה בדואר צו עיכוב יציאה על אי השבת ממיר. בחברה טענו ששליח הגיש לאביה "אלי" מכתב אזהרה. היא טוענת: "החזרתי את הממיר, ולאבא שלי לא קוראים אלי". yes: "התיק נסגר לפנים משורת הדין" ברשות לאכיפה ולגבייה מסבירים איך זה יכול לקרות לכולנו: "אפשר לגבות מחייבים עד 25 שנה"

  אילנית היתה לקוחת yes מ-2001 עד 2005. אחרי שעברה ל-HOT, ניתקה את קשריה עם החברה. מאז, הספיקה לעבור דירה מחיפה לעתלית. אך ב-yes לא שכחו אותה. 6 שנים אחרי שהתנתקה מחברת הלוויין היא קיבלה בדואר צו עיכוב יציאה מהארץ מטעמה, בטענה שלא השיבה ממיר שהיה ברשותה.

   

  • סוכן yes: "אחתוך לך את הראש יא עכברוש"

   

  "ב-1 בדצמבר קיבלתי צו עיכוב יציאה מהארץ באמצעות הדואר", היא מספרת. "לאחר טלפונים וברורים רבים הסתבר לי שחברת yes פתחה נגדי תיק בהוצאה לפועל על סך 2,500 שקל והוציאה צו בטענה שלא החזרתי ממיר. לא היה לי מושג שמשהו כזה קורה נגדי. גיליתי זאת בדואר.

   

  "כשהתנתקתי מהחברה לפני 6 שנים, הגיע שליח מטעם yes ולקח את הממיר. ב-yes טוענים ששלחו לי מכתבים וחיפשו אותי במשך שנים ולא מצאו אותי, ולכן רק עכשיו פתחו לי תיק באמצעות עורכת דין.

   

  "אני טוענת שמעולם לא קיבלתי שום מכתב ושום התראה מחברת yes, ותמוה בעיני שבמשך 6 שנים הם לא מצאו אותי. לפני כשנתיים עברתי דירה וזרקתי המון ניירות מיותרים כך שלצערי אין לי שום מסמך חתום על מסירת ממיר ל-yes. הרי מי שומר מסמך 6 שנים אחרי שסיים התקשרות עם חברה? אין ולא היה לי צורך בממיר שלהם".

   

  "אדם שאני לא מכירה חתם על אישור המסירה"

  אילנית פנתה להוצאה לפועל בשאלה איך יתכן שהוצא נגדה צו עיכוב יציאה מהארץ מבלי שניתנה לה ההזדמנות להגן על עצמה ולשטוח את טענותיה.

   

  "בהוצאה לפועל אמרו שקיבלתי מכתב עם שליח עד הבית ויש להם חתימה על אישור המסירה, רק שהחתימה היא של אדם שאין לי מושג מי הוא ומה הקשר שלו אלי", היא מספרת.

   

  אילנית פנתה למשרד עורכי הדין נאמן זקן ושות', שגובה חובות מחייבים עבור yes. "לטענתם צו עיכוב היציאה נמסר ביד לאלי בעלי, אך לבעלי כלל לא קוראים אלי.

   

  "עו"ד מבעלי המשרד אמרה לי שהמסמך נמסר בכתובת הנוכחית שלי, לאבא שלי, ששמו אלי רהב. אמרתי לה שלאבא שלי לא קוראים אלי רהב, ואם היא רוצה אצלם לה את תעודת הזהות שלי. מה גם שאבא שלי לא ביקר אצלי בבית כבר המון זמן, הוא איש חולה מאוד שמרותק לביתו בראשל"צ. אבל היא טענה: 'חוקר שלי מסר לאבא שלך את המכתב'. לא האמנתי לסיפור ההזוי הזה. מבחינת עורכת-הדין לאבא שלי קוראים אלי רהב ויש לו אישור מסירה שהוא חתם עליו. בזה מבחינתי נגמרה השיחה".

   

  "שלמי 1,300 שקל ונוותר לך"

  אחרי שאילנית פרסמה את הדברים ברחבי הרשת ופנתה לגופי תקשורת, פנו אליה שוב מהחברה. "הם אמרו לי: 'לפנים משורת הדין נבטל את הפנייה להוצאה לפועל, ואת צו עיכוב היציאה מהארץ אם תשלמי לנו 1,300 שקל', היא מספרת.

   

  "השבתי בשלילה. אני אדם מאוד נחוש וחזק, אלחם בהם בכל דרך – החזרתי את הממיר. הם אמרו לי: 'בדקנו במחסנים ואת באמת לא החזרת את הממיר'. השבתי: 'אני לא אחראית על הסדר והבלגן במחסנים לפניי 6 שנים. בפעם הבאה שניפגש זה בבית-משפט'.

   

  "כעבור זמן מה התקשרו אלי שוב. הם לא הודו בטעות, אך טענו שהם רוצים שאשאר לקוחה מרוצה ואעבור אליהם, ולכן הם מבטלים הכל. זו פדיחה רצינית. השורה התחתונה היא שזה יכול לקרות לכל אדם במדינת ישראל. המון אנשים שאין להם מושג מה רוצים מהם והם משלמים כי אין להם כוח להילחם בבית משפט".

   

  מחברת yes נמסר: "על אף כי החברה ערכה ניסיונות חוזרים ונשנים לאיתור הלקוחה ועל אף כי ברשומות החברה לא מופיע החזר הממירים וגם הלקוחה לא הציגה אישור על החזר בחרה החברה לפנים משורת הדין לסגור התיק בעניינה של הלקוחה".

   

  "אפשר לפנות לחיייבים עד 25 שנה"

  איך קרה שפנו לאילנית אחרי 6 שנים? ומדוע ננקטו אמצעים כה חמורים? ומי אשם בבלבול שנוצר? פנינו לדוד מדיוני. מנהל רשות האכיפה והגבייה כדי לקבל הסברים. "אפשר לפנות לחייבים עד 25 שנה", הוא מסביר, "כל "עוד לא הוכח על ידי החייב שלא קיים חוב".

   

  החייבת טוענת שלא נשלחה אזהרה לפני צו.

   

  "yes טוענים ששליח מסר לה אזהרה. זה תנאי לפתיחת התיק. זו לא בעיה שלנו אם המסמך לא נמסר לחייבת לכאורה. משרד עורכי הדין הציג מצג שההודעה נמסרה והרשם החליט לאשר עיכוב יציאה מהארץ".

   

  מה יכול אדם לעשות כשהוא מקבל אזהרה כזאת וחש כי הוא חף מכל חוב?

   

  "לחייבים יש חודש לפעול. עליהם להגיש בקשה מנומקת לערעור על החלטת רשם, בכל לשכה בארץ. לרשם ההוצאה לפועל יש סמכויות שיפוטיות והוא יכול להכריע לכאן או לכאן. זה לא עולה כסף. העניין יידון בהליך שנקרא: 'פרעתי'. בדיון היא יכלה לומר: 'ראשית, yes לא מסרה לי את ההזהרה ויש לי הוכחה שזו לא חתימתי או חתימת בעלי-אבי; ושנית, פרעתי את חובי ואיני חייבת דבר לחברה".

   

  ואם אכן היתה מוכיחה זאת, וכבר נגרם לה נזק?

   

  "היא יכלה לתבוע את החברה ואת משרד עורכי הדין בבית משפט לתביעות קטנות".

   

  צו עיכוב יציאה מהארץ לא קיצוני מדי?

   

  "זה לא קורה מיד. במקום צווי מאסר, שהיו נהוגים לפני 3 שנים ולא היה לכך אח ורע בעולם, אפשרנו הגבלות הגיוניות על החייב. אם אתה חייב כסף, לא הגיוני שאת הכסף שאתה חייב תשלם על כרטיס טיסה ותצא לטייל. אני עוצר אותך מלטוס כדי שעד שלא תשלם, גם אתה לא תהנה מהחיים. בסופו של דבר, גם yes צריכה לשלם לעובדיה.

   

  "רבים מהחייבים מעדיפים לא להגיב להתרעות שאנחנו שולחים, למרות שהמטרה היא לתת להם לערער או לשלם לפני שמוצא הצו. הם מתעוררים רק אחרי שהם מוגבלים וחבל, כי המחוקק נתן להם הרבה תחנות לעצירת המרוץ. לפעמים הנושים טועים ולחייבים יש הזכות להראות שהם טועים ויש מי שיקשיב להם. דו שיח מביא עמו יותר תועלת מאשר התעלמות".

    

  הוצל"פ: "אין פגם בהתנהלותנו"

  מההוצאה לפועל נמסר בתגובה: "התיק נפתח ב-25 באוגוסט 2011. מכתב ההתראה נשלח לכתובת הקודמת של החייבת בחיפה (כאשר הכתובת בתיק תוקנה מאוחר יותר לעתלית). התיק נפתח בכתובת ההתראה בחיפה. הכתובת עודכנה לכתובת בעתלית יחד עם מסירת האזהרה על סמך דו"ח חוקר פרטי.

   

  "אישור המסירה של האזהרה הוא מ-5 באוקטובר 2011, חתום על ידי השליח, שטוען כי מסרו לאלי בעלה. במסמך של החוקר שצורף כתוב שהאישור נמסר לאלי אביה.

   

  "למערכת הוצאה לפועל אין אפשרות לדעת אם אישור המסירה של האזהרה זויף על ידי פקיד המסירה שנשלח מטעם משרד עורכי הדין של חברת yes או לא. יש חתימה ויש תצהיר מאומת על ידי עו"ד.

   

  "ב-21 בנובמבר 2011 ניתן צו עיכוב יציאה מן הארץ על ידי רשמת ההוצאה לפועל לבקשת עורכת הדין של yes שצירפה תצהיר, לפיו החייבת מתחמקת מתשלום חובותיה. ב-8 בדצמבר נסגר התיק ובוטל עיכוב היציאה לבקשת yes.

   

  "אין כל פגם בהתנהלות לשכת ההוצאה לפועל. התיק נפתח בהתאם לחוק ולנהלים, האזהרה נמסרה וצורף תצהיר מוסר כנדרש. עיכוב היציאה הוטל על פי החלטת רשם. אם וככל שזויף אישור המסירה של האזהרה, אין באפשרות המזכירות לדעת זאת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  yes. "ניסיונות חוזרים ונשנים לאיתור הלקוחה"
  מומלצים