שתף קטע נבחר

לגזור ולשמור: מדריך להתמודדות עם שיפוצניקים

ההתחלה דווקא היתה נחמדה. הוא הגיע בזמן, הכנת לו קפה וניסית לזרום איתו ולדמיין את החיים ללא הקיר שמפריד בין המטבח לסלון. חודשיים אחר כך והחיים הם סיוט. הבית נראה כמו אתר בנייה, הקבלן לא עונה לטלפון והשכנים מארגנים תביעה. אם רק היית קורא את הכתבה על השיפוצניקים ב-ynet

קבלני השיפוצים נדרשים לזגזג בין עולמות ו"שיגעונות" ונמצאים בין הלקוח שהזמין את העבודה לפועלים, האדריכלים, מעצבי הפנים וקבלני המשנה. לצד הקושי המובנה בעבודה זו, לא ניתן להתעלם מהעובדה כי יש לא מעט דפוסי התנהגות שהושרשו בקרב חלק מקבלני השיפוצים שגורמים לאי נחת רבה בקרב מזמיני העבודה. מה הטריקים השכיחים ואיך אפשר להימנע מהם ולהבטיח שקט נפשי? טור שנכתב בייסורים.

 

שימוש בשטחים ציבוריים

ההבטחה: "אתה יכול להיות רגוע, אני מתערב איתך שלא תשמע הגה מהשכנים, נקטין למינימום את הרעש והלכלוך. סמוך עלי ותישאר נינוח".

 

במציאות: "סורי יאחי, נתקעתי בלי פועלים והייתי חייב להוביל את המלט במעלית".

 

המחיר שהלקוח משלם: לא מעט עבודות שיפוץ מסתיימות בסכסוך של מזמין העובדה עם שאר הדיירים, בשל התנהגות לא נאותה של קבלן השיפוצים. המטרדים: שימוש תדיר במעלית והפיכתה למעלית משא וגרימת בלאי מואץ; החניית מכולות אשפה בחניות של השכנים והנחת חומרי בניין במעבירי גישה. המכנה המשותף של כל אלה הוא אחד: יצירת אי נעימות משמעותית שעלולה להסתיים בתביעה מצד דיירי הבית.

 

איך מונעים זאת: סיכום במסגרת החוזה כי כל חומרי הבניין יפרקו על ידי הקבלן בפעימה אחת. אם הדבר לא ניתן, כדאי להכניס סעיף שמחייב את הקבלן לרכז את חומרי הבניין באזור שהוסדר לכך מבעוד מועד, עליו הוסכם עם יתר הדיירים, הכל מתוך מחשבה כי בעל הדירה המשופצת אמנם יסיים את ההליך עם דירה למופת, אולם גם ימנע משורה של שכנים כעוסים וזעופים להחמיץ לו פנים.

 

בקיאות בשרטוטים אדריכליים

ההבטחה: "כמובן שאני בקיא בקריאת שרטוטים אדריכליים. קטן עלי, אם אראה לך דוגמאות לקומפלקסים ששיפצתי, אתה תהיה בשוק".

 

במציאות: "הרס לי את הבריאות האדריכל עם השרטוט הזה, אין לי רבע של מושג מה זה כל הקווים האלו".

 

המחיר שמשולם: לא פעם במהלך העבודה נוצרים חילוקי דעות בין קבלן השיפוצים לבין האדריכל או מעצב הפנים. לעיתים הסיבה היא חוסר  יכולתו של הקבלן להבין לעומק את ההנחיות שקיימות בתוכניות העבודה.

 

הלקוח נקלע לעימות בין שני הצדדים, אשר נפתר לרוב באמצעות חזרה נוספת על מלאכה מסוימת במסגרת השיפוץ. כך למשל, שיפוצים רבים כוללים יצירת נישות בתוך החלל לשם אחסנת חפצים ואלמנטים שונים. לא פעם, מתברר כי גודלה של הנישה אינו מתאים לתכנון המקורי וכך נאלצים הצדדים לבצע מקצה שיפורים.

 

איך מונעים זאת: מומלץ לוודא מראש שהקבלן מיומן בקריאת תוכניות עבודה, וזאת על ידי קבלת המלצות מאנשי מקצוע ובעלי דירות ששיפוצן הצריך יכולת טכנית והבנה גבוהה.

 

קבלן שיפוצים ראשי

ההבטחה: "אני בוחר את קבלני השיפוצים שלי אחד אחד, כך שכל אחד יודע היטב את עבודתו ומקומו ואין מצב שיעשו לנו ברזייה. אתה משלם לי כדי שהכל ידפוק כמו שעון שווייצרי".

 

במציאות: "טוב מה אתה בלחץ, יום יומיים קבלן האינסטלציה יסיים את ההתקנה, בינתיים, אני מאתר לך רצף חדש עם מוסר עבודה וקבלן חשמל כריש. מאיפה לי לדעת שהוא יקבל אנגינה בדיוק באמצע העבודה וייקח חופשת החלמה של שבועיים?".

 

המחיר שהלקוח משלם: יש לזכור כי קיימת תלות בין בעלי המקצוע השונים, האחד לא יכול להתחיל את עבודתו כל עוד השני לא סיים. משמעות הדבר כי חוליה חלשה אחת בתוך שרשרת העבודה, גורמת לשיהוי של יתר ביצוע העבודות. וכך, למשל, לא ניתן לסיים את מלאכת ביצוע הטיח, כל עוד לא סיימו את התקנת צנרת החשמל. כך גם בלתי אפשרי להשלים את עבודת הריצוף, כל עוד האינסטלטור לא "אמר את דברו". בסופו של יום, עיקר המחיר הוא בהמשכיות העבודות על כל המשתמע מכך.

 

איך מונעים זאת: הקבלן הראשי צריך להתחייב במסגרת החוזה לגבי עמידת כל קבלני המשנה בהתחייבויותיהם ובכלל זה עמידה בלוח הזמנים. לבעל הדירה יש כתובת אחת: הקבלן הראשי. יש להסדיר זאת בחוזה העבודה , שכולל מלבד לוח תשלומים על פי התקדמות העבודה, גם תשלום קנס בגין איחור.

 

פינוי זבל

ההבטחה: "הבית ינוקה למשעי לאחר גמר העבודה, אתה יכול להישאר נינוח".

 

במציאות: "אני לא מאמין לך, נתתי הנחיה מפורשת לעובד שלי לנקות בגמר העבודה. מתנצל, אולם אני עסוק עכשיו בפרויקט חדש בבאר שבע. עשה עימדי חסד, קח מטאטא בקטנה".

 

המחיר המשולם: ניקוי בית בגמר שיפוץ אינו דומה כלל לניקוי יום יומי, כמויות האבק שחודרות לכל נקב אפשרי, כמו גם צבע שמכתים את הרצפה, דורשים ניקוי יסודי. במקרים מסוימים, אין הלקוח יכול להתמודד באמצעים העומדים לרשותו עם מלאכת הניקוי ונדרש סיוע של גורמים המצוידים באביזרים יעודיים.

 

איך מונעים זאת: קביעת מדרג תשלומים, כך שהתשלום האחרון יינתן לאחר שהבית נוקה כמסוכם עם הקבלן.

 

עמידה בזמנים

ההבטחה "אין בעיה, העבודות יסתיימו כמתוכנן ביום רביעי".

 

במציאות :"סורי ידידי, אמנם היום יום רביעי, אבל לצערי הפועל שלי לא הגיע ולא הצלחתי להשיג את הברז בחנות, בעזרת השם ביום ראשון, לא מבטיח, נעשה השתדלות".

 

המחיר שהלקוח משלם: במקרה הטוב, שיפוץ שמתארך ובלגאן בבית.

 

איך מונעים זאת: מדרג תשלומים לשיפוצניק בהתאם לקצב עבודתו, כמו גם הכנסת סעיפים בחוזה המסדירים את תשלום הקנס בגין אי עמידה בזמנים.

 

גמר העבודה

ההבטחה: "לא סתם אתה משלם סכום נאה, זה כולל ביטוח אישי שלי כלפי איכות העבודה. אתה תראה שהדירה שלך עוד תופיע בז'ורנל... עכשיו הבנתי מה הבעיה שלך, אתה קטן אמונה וזו בעיה, אבל בעזרת השם אתה עוד תראה איזו עבודה אני מביא לך - דשופרה".

 

במציאות :שמע יאחי, נתתי את הלב ואת הנשמה עבור השיפוץ שלך, ואתה מבין שאתה לא הלקוח היחיד. אז נכון שנותרו כל מיני 'פיצ'פקייס' להשלים, אולם זה ממש בקטנה - הילדים יכולים לעשות בינתיים שיעורי בית באמבטיה. לא יקרה להם שום דב, תאמין לי הילדים של היום, מפונקים".

 

המחיר שהלקוח משלם: אותן קטנות, בפי קבלן השיפוצים, משהים באופן מהותי את חזרתו של מזמין העבודה לחיים נורמטיביים בבית. וכך למשל, כל עוד לא תוקן הצבע, לא ניתן להכניס את תכולת החדר והבית נותר "באוויר". מזמין העבודה רודף אחרי הקבלן וזמנו ומבזבז את זמנו. כמו כן, אין צל של ספק כי ככל שמדובר בבני זוג, הדבר מעמיד במבחן אמיתי את היכולת שלהם להתגבר על משברים.

 

איך מוענים זאת: גם במקרה זה, יצירת מנגנון תשלום על פי משך התקדמות העבודה ותשלום אחרון בגובה משמעותי בגמר העבודה "לאחר מסירת המפתח" תבטיח עבודה נאותה מצד הקבלן ועמידה במכלול היעדים ובכלל זה גם בלוחות הזמנים.

 

לסיכום: חשוב להדגיש כי יש לא מעט קבלני שיפוצים הגונים, בעלי תודעת שירות גבוהה ויכולת מקצועית מספקת. אולם יש גם לא מעט שמכתימים את התדמית של כולם. בכל מקרה, כשמדובר בשיפוץ מורכב במיוחד, מוטב לבחון היטב את הגורם עימו אתם מתקשרים, כמו גם להסתייע באנשי מקצוע שיעזרו לכם לסיים את התהליך בהצלחה ובזמן.

 

הכותב הינו מהנדס בניין, ומנכ"ל חברת הדס ביקורת מבנים המתמחה בבדיקת ליקויי בנייה 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זהירות, שיפוצניק לפניך
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים