שתף קטע נבחר

נתניהו דחה ההמלצה: הפורעים אינם ארגון טרור

גם לאחר ההתפרעות חסרת התקדים, רה"מ לא מכריז על נוער הגבעות כארגון טרור יהודי. מנגד, החליט נתניהו על מספר צעדים שנועדו להאבק בפורעים בשטחים, אלא שהודעת יועץ התקשורת שלו מעלה בעיקר סימני שאלה סביב המהלך

גם ההתקפה חסרת התקדים של נוער הגבעות על בסיס חטיבת אפרים לא הובילה את ראש הממשלה להחלטה להגדירם כארגון טרור. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיבל אמנם את המלצות השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, ושר המשפטים, יעקב נאמן, לטיפול בפעילי ימין קיצוני המקיימים הפרות סדר באזור יהודה ושומרון, אך דחה את ההמלצה להגדיר את המתפרעים כיעדי טרור. יועצי התקשורת של נתניהו פרסמו הערב שורת החלטות שקיבל, אך המידע החסר שהועבר לתקשורת - מעלה דווקא סימני שאלה סביב המהלך.

 

 עוד על הפרשה בערוץ החדשות של ynet:

 

 

השרים אהרונוביץ ונאמן גיבשו את ההמלצות אחרי פגישות שקיימו עם צוותים של שב"כ, צה"ל, המשטרה והפרקליטות. הערב פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה לתקשורת, בה פורטו ההמלצות שאימץ נתניהו. ראש הממשלה החליט על הוצאת צווי מעצר מנהליים לפורעים, אולם הודעת לשכתו לא הבהירה כמה מעצרים צפויים להתבצע ומתי. כך גם באשר להחלטת נתניהו להגדיל את מספר המורחקים מן השטח.

 

הודעת צוות הדוברות של נתניהו לא פירטה מתי יבוצעו ההרחקות בפועל, וכמה פורעים יורחקו. המלצה נוספת שאימץ נתניהו הינה שיפוט הפורעים בבתי דין צבאיים, אלא שכלל לא ברור האם בידי רשויות האכיפה ראיות מספיקות להרשעת הפורעים. עוד החליט נתניהו על מתן סמכויות מעצר לחיילי צה"ל וכן על הגדלת צוותי החקירה המיוחדים של השב"כ, המשטרה, הפרקליטות וצה"ל - אולם בהודעה לא צוין כמה כסף יוקצה למהלך ומתי.

 

 "מי שירים יד על חיילי צה"ל או שוטרי ישראל ייענש בחומרה", אמר נתניהו, אך דחה כאמור את ההמלצה להגדיר את הפורעים כארגון טרור. "דין מפרי הסדר בחטיבת אפרים כדין מפירי הסדר בהפגנות הגדר בבילעין. חשוב לי להדגיש כי מדובר בגרעין קטן שאינו מייצג את ציבור המתיישבים ביהודה ושומרון שהם נאמנים למדינה ולחוקיה, ומגנים את הפורענות". 

 

מופז: נתניהו נכנע לחזית פייגלין

יו״ר ועדת חוץ וביטחון, שאול מופז, אמר כי החלטת נתניהו לא לאמץ את ההמלצה להגדיר ארגוני ימין קיצוני אלימים כארגוני טרור, "היא החלטה פוליטית שמוכיחה שהוא לא נחוש לבוא בחשבון עם הפורעים". לדבריו, "שוב נכנע נתניהו לחזית פייגלין על חשבון צה״ל ומדינת ישראל

 

גורמים משפטיים הבהירו כי בכל מקרה הניסיון להכריז על המתפרעים שפגעו במפקד חטיבת אפרים ובסגנו כעל ארגון טרור הוא בעייתי מאוד. "ההגדרה מצריכה קבוצה של אנשים שמתכננת אירועים מסוימים ופגיעה מסוימת. במקרה שלפנינו, טרם ניתן להוכיח קיומו של ארגון או של קבוצת אנשים שאכן עושה זאת", אמרו ל-ynet. "כרגע, אנחנו לא עומדים במבחן בג"ץ". 

 

 

במהלך ליל שלישי, התפרעו כ-300 מתנחלים בכביש 55, הסמוך למאחז גלעד. המתנחלים, שפעלו על רקע חששם שהמאחז יפונה, יידו אבנים על כלי רכב פלסטיניים, ותקפו גם את הג'יפ של מח"ט אפרים,

 אלוף משנה רן כהנא. גם סגנו, סגן אלוף צור הרפז, הותקף באבנים, ושניהם נפצעו באורח קל.

 

מוקדם יותר היום, התפתחו גם עימותים קשים בין פעילי ימין לבין כוחות משטרה בשכונת קריית משה בירושלים. מהמשטרה נמסר כי שישה חשודים במעשי "תגי מחיר" ובפגיעה בערבים נעצרו, וכי נערך חיפוש בדירה שבה שהו.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו.
צילום: משה מילנר לע"מ
צבע אדום בבסיס
צילום: יואב זיתון
מומלצים