שתף קטע נבחר

ארה"ב סיימה רשמית את המלחמה בעיראק

לאחר כ-9 שנים, 4,500 חיילים הרוגים ו-32 אלף פצועים: שר ההגנה לאון פאנטה בא לעיראק כדי להשתתף בטקס לציון תום הלחימה האמריקנית במדינה. "המלחמה הייתה שווה את המחיר הכבד בדם ובדמים. חיילינו עוזבים את עיראק בראש מורם"

"חיילינו עוזבים את עיראק בראש מורם": ארצות הברית סיימה היום (יום ה') רשמית את משימתה בעיראק, כמעט תשע שנים לאחר שהובילה את הפלישה למדינה הערבית כדי להפיל את משטרו של סדאם חוסיין. שר ההגנה האמריקני, לאון פאנטה, הגיע לעיראק כדי להשתתף בטקס לציון תום הלחימה האמריקנית במדינה. פאנטה אמר שהמלחמה הייתה שווה את המחיר הכבד בדם ובדמים. 

 

המלחמה בעיראק - כתבות אחרונות:

 

דגל ארה"ב הורד מהתורן בטקס שנערך בבסיס של הצבא האמריקני ליד בגדד, ופאנטה אמר כי החיילים האמריקנים יכולים להיות בטוחים שהקורבן שהקריבו סייע לאזרחי עיראק להפיל משטר עריצות.  

 

נפרדים מעיראק. חיילים אמריקנים בבגדד (צילום: AP) (צילום: AP)
נפרדים מעיראק. חיילים אמריקנים בבגדד(צילום: AP)

 

"שפכנו הרבה דם שם", אמר פאנטה, "אך כל זה לא נעשה לשווא. המטרה הייתה להשלים משימה ולהפוך את המדינה הזו לריבונית ועצמאית שמסוגלת למשול ולדאוג בעצמה לביטחונה".

 

"ארה"ב תשמור על קשר איתן עם העיראקים"

פאנטה שב וחזר על הבטחתו של הנשיא האמריקני ברק אובמה שארה"ב מתכוונת לשמור על קשר דיפלומטי איתן עם עיראק ולהמשיך להחזיק באזור כוח צבא חזק. 

 

הורידו את הדגל מהתורן (צילום: AP) (צילום: AP)
הורידו את הדגל מהתורן(צילום: AP)

 

אובמה נפגש בתחילת השבוע בבית הלבן עם ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאליכי, ואמר "עיראק דמוקרטית תהיה מודל לכל המזרח התיכון". "השקענו בדם ובמשאבים ועל אף שאנחנו מוציאים את הצבא, יש לנו עניין שעיראק תצליח. עיראק רכשה מאתנו מטוסי F-16 ואנחנו נאמן את הטייסים העיראקים", אמר אובמה.

 

"כשנכנסתי לבית הלבן היו 150 אלף חיילים אמריקנים בעיראק", אמר אובמה במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש הממשלה העיראקי. "אני התחייבתי לסיים את המלחמה בצורה אחראית. המלחמה בעיראק מסתיימת החודש אחרי כמעט תשע שנים. אנו הופכים את הדף ביחסי המדינות שלנו. החיילים האמריקנים ייצאו מעיראק בראש מורם".

 

"נשמור על נוכחות באזור". אובמה בבסיס פורט בראג בצפון קרוליינה (צילום: AP) (צילום: AP)
"נשמור על נוכחות באזור". אובמה בבסיס פורט בראג בצפון קרוליינה(צילום: AP)

  

המלחמה בעיראק נמשכה כתשע שנים, נהרגו בה כ-4,500 אמריקנים ונפצעו 32 אלף חיילים. במלחמה הושקעו כטריליון דולר.

 

בממשל בוושינגטון הביעו חשש עמוק מהתקרבות איראן לעיראק, בזמן שהנוכחות האמריקנית באזור הולכת וקטנה. במסר שנועד לאוזניים איראניות אמר אובמה כי "יש לכבד את ריבונותה של עיראק. אסור לתת לאף מדינה להתערב בענייניה. הנוכחות של ארה"ב באזור המזרח התיכון חזקה".

 

מנגד, אל-מאליכי אמר כי עיראק תקבע את עתידה בהתאם לאינטרסים הלאומיים שלה, ולא בהתאם להכתבה של איראן או כל מדינה אחרת. אולם גורמי ממשל אמריקנים צופים שההשפעה האיראנית בעיראק תגדל באופן בלתי נמנע ברגע שהכוחות האמריקניים יעזבו את המדינה. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקפלים ציוד. חייל אמריקני בדרך הביתה מעיראק
צילום: AFP
ארצו תוכל להגן בעצמה על ביטחון אזרחיה? אל-מאליכי
צילום: AFP
"המחיר היה שווה". פאנטה
צילום: AP
מומלצים