שתף קטע נבחר

מצגר נגד קווי המהדרין: לא מדינה של החרדים

הרבנים הראשיים נגד ההפרדה בתחבורה הציבורית: הרב מצגר אומר כי לציבור החרדי אין זכות לכפות את דעתו על שאר האוכלוסייה, והרב עמאר אומר כי אדם אינו יכול להחמיר על אחרים. הרב מצגר: מי שרוצה הפרדה, שיקים חברה מיוחדת

הרבנים הראשיים נגד "קווי המהדרין" בתחבורה הציבורית: הרב הראשי יונה מצגר, מגיב הבוקר (א') במילים חריפות על הדרישה החרדית לאפשר "קווי מהדרין" בשכונות החרדיות, והסערה שהתחוללה בעקבות הניסיון להעביר נוסעת בקו 451 לספסלים האחוריים של האוטובוס, ואומר כי לציבור החרדי אין זכות לכפות את דעתו על שאר האוכלוסייה.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

"אנחנו לא יכולים להיות 'בעלי-בתים' על כל העולם. זו לא מדינה של הציבור החרדי", אמר הרב הראשי, בראיון לתוכנית "שמונה עד עשר" ברדיו "קול ברמה" המיועד לציבור החרדי. "אין לנו שום סמכות לכפות את דעתנו על אחרים. זה מקום ציבורי".  

בהתייחסו לפרשת הנוסעת טניה רוזנבליט, שעמדה במרכז המהומה בקו 451 מאשדוד לירושלים, הוסיף הרב מצגר, כי "אם אנחנו רוצים שתהיה לנו הפרדה, זה לגיטימי מאוד שנקים חברת אוטובוסים מיוחדת לקווים מסוימים, ואז נהיה ה'בעלי-בתים'. אך כל עוד הם משלמים כמונו, וזו חברה ציבורית שלא משרתת רק ציבור חרדי - מה נעשה?"

 

הרב עמאר: שיחמירו באוטובוסים משלהם

מלשכתו של הרב הראשי הספרדי שלמה עמאר, נמסר ל-ynet כי "אדם יכול להחמיר על עצמו, אך לא על אחרים. אם החרדים רוצים להחמיר לעצמם באוטובוסים שלהם, שיחמירו. אבל לכפות על אנשים אחרים זה לא שייך".

 

לאחר מאבק ארוך, קבע בג"ץ לפני כעשרה חודשים כי הפרדה בין גברים ונשים באוטובוסים תהפוך להסדר-קבע, אך ורק בתנאי של הסכמה. בישיבה מיוחדת של ועדת השרים למעמד האשה בשבוע שעבר, בעקבות גל "הדרת הנשים" – יצאה הנחיה למשרד התחבורה להקים ולפרסם "קו חם" לפנייות נשים המותקפות ומוטרדות בתחבורה הציבורית.

 

סיפורה של טניה רוזנבליט אינו הראשון בסדרת הטרדות שעוברות נשים המבקשות לשבת בחלקו הקדמי של

האוטובוס. לפני מספר חודשים פורסם ב-ynet כי "אגד" הנחתה את נהגיה שלא לסייע לנוסעות המוטרדות בקווי החברה, זאת לאחר שצעיר חרדי דרש מנוסעת בקו 56 בירושלים, לעבור למושב בחלקו האחורי של האוטובוס.

 

הנוסעת ביקשה את עזרת הנהג, אך לא נענתה - גם כאשר הצעיר הפריע לטענתה לאוטובוס להמשיך בנסיעה. כאשר הגישה תלונה למחלקת פניות הציבור של "אגד", נאמר לה כי על הנהג "חל איסור מוחלט להתערב". ממשרד התחבורה נמסר אז כי "נהגי האוטובוס צריכים להתערב במידה ונוסעת פונה אל הנהג ומבקשת את התערבותו על-מנת לאפשר לה לשבת בקדמת האוטובוס".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קווי מהדרין
צילום: עטא עוויסאת
רוצים הפרדה? תקימו קווים פרטיים. הרב מצגר
צילום: דובר צה"ל
"אדם יכול להחמיר על עצמו". הרב עמאר
צילום: יוסף אבי יאיר אנגל
מומלצים