שתף קטע נבחר

"הפרדה מגדרית" אצל הנאצים? הכחשת שואה

ב"יתד נאמן" גייסו אפילו את המחנות לגברים ונשים בשואה כדי להצדיק את מגבלות הצניעות המחמירות. במלחמת הקיצוניים סביב הדרת נשים בישראל - הרוב השפוי הוא שמפסיד

בעיתון "יתד נאמן", בטאונם של החרדים הליטאים, פורסם בשבוע שעבר מאמר עצוב ומקומם במיוחד. המאמר כולו נוסח כמכתב למזכירת המדינה האמריקאית הילרי קלינטון, בעקבות דבריה ב"כנס סבן" על חששה מהקיצוניות שאליה מובלת מדינת ישראל, בפרט בנושא "הדרת נשים".

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

מי שמכיר את הסגנון הפרוע והמשתלח של כותבי העיתון ועורכיו, לא מתרגש. גם אני כבר חטפתי לא אחת משבט לשונם וגם במאמר הזה הם לא מחמיצים את ההזדמנות לתקוף אותי כמי שנלחם בתפיסות המעוותות שהם מבקשים להשליט על כלל הציבור החרדי. אפילו מי שבקי ומנוסה בסגנון משולח הרסן והנחות במיוחד של הבטאון הליטאי, הזדעזע מהשפל החדש אליו הגיע.

 

בניסיון להצדיק את ההפרדה בין גברים לנשים בכל מקום ובכל אתר, הפליג כותב המאמר עד לפלנטה אחרת – לשואה. לא פחות. משם מביא הכותב צידוק ו"הוכחה" למנהגים המחודשים שלו ושל חבריו, וכך הוא כותב: "אפילו חיות האדם הללו, התייחסו אל ההפרדה כדבר טבעי, גברים הושלכו להתגורר בבלוק הגברים ונשים בבלוק הנשים, אף אחד לא נזכר שם בטהרן..."

 

אתם מבינים? מבחינת הכותב, כל אלה שמוחים על הקיצוניות בהפרדה המוגזמת בין גברים לנשים, הם יותר גרועים מהנאצים. בעולם המופרך שהכותב בנה לעצמו, הנאצים הפרידו בין גברים לנשים רק כדי לשמור על 'קדושת המחנה' ועל 'טוהר כרם ישראל'. זה מה שהיה בראש מעייניהם של חיות הטרף הגרמניות. אם תרצו, הרי שלפנינו דוגמא נוספת להכחשת שואה, כאן בישראל בשנת 2011.

 

הכיצד קרה שהרפורמה ב"דת" של "יתד" ירדה לשפלות כזו שהם צריכים להביא אסמכתא מן הנאצים? ובכן, אגיד לכם: פשוט לא היה בידם להביא אסמכתא כזו מגדולי תורה אמיתיים.

 

איך אדם בוגר, עורך עיתון, מרשה לעצמו השוואה כל כך מופרכת. מה מביא אותו לחשוב שקהל קוראיו הנאמן, יקרא את הדברים וימצא בהם טוב טעם ודעת? לדעתי, הכתיבה המנותקת הזו היא תוצאה של יהירות ולעג כלפי כל מי שחושב אחרת מהכותבים בעיתון, זה מכוון היטב לליבו של הציבור החרדי: לאמור: "ראו כמה גרועים מתנגדינו מבחוץ, ראו איך הם נלחמים בכל דבר שריח יהדות נודף ממנו". בכך הם מנצלים את תמימותו של ציבור הקוראים שלהם שאינו חשוף בדרך כלל לתקשורת חיצונית.

 

הם משתמשים במתקפה התקשורתית בנושא "הדרת הנשים" כ"הוכחה" איך אין בציבור הכללי כל הבנה לרגישויות של שומרי המצוות. הם למעשה אומרים לקורא החרדי שאין לו מה לחפש "מעבר לחומה", לא כדאי לו להתגייס לצבא ולא כדאי לו לצאת ללימודים אקדמאיים ולעבודה, כי אף אחד לא יתחשב בו.

 

השפויים בסכנה

אני חושש שכמות האייטמים בתקשורת על אירועים בנושא הזה הם לעתים כה שוליים, שהם נותנים תחמושת להזויים הציניים של יתד. לצערנו, הגענו למצב של חוסר יכולת להכיל אחד את השני ולהתחשב אלו באלו, חילונים בדתיים וההיפך. מימין יש מי שמציע הצעת חוק שתפטור חיילים דתיים מאירועי שירת נשים, ומשמאל אנו שומעים על הצעת חוק שתכניס לכלא לחמש שנים אדם שידיר נשים. במלחמת התרבות הזאת, דוקא הרוב השפוי שרוצה לחיות כאן ביחד עלול להפסיד. אנו נהיה בסכנה אם מי שינצח אלו הקיצונים שבשוליים.

 

אנחנו חייבים לחזור ליהדות המתונה והשפויה של פעם, ולהתחשבות הדדית. כי זו בעצם היהדות המקורית, היפה. ניתן למצוא פתרונות הלכתיים כמעט לכל דבר. בוא נוכיח לעצמנו את מה שבמשך שנים רבות היה ברור ומובן מאליו. אנחנו יכולים לחיות יחד, כעם אחד.

 

  • הכותב הוא יו"ר תנועת עם שלם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גברים ונשים בנפרד. זה אומר משהו?
צילום: EPA
הרב חיים אמסלם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים