שתף קטע נבחר

זעם על השבחים לנתניהו: "צפון קוריאה זה פה"

"שקר וכזב", "מוגזם", "אפשר לחשוב שנתניהו תפס צינור וכיבה בעצמו את השריפה" - השבחים שהורעפו על ראש הממשלה בטקס לזכר נספי אסון הכרמל, שהובאו לראשונה ב-ynet, הוציאו חלק מהמשפחות השכולות משלוותן. גם הפוליטיקאים תקפו. לשכת ראש הממשלה ערכה שינויים בטקסט לפני האירוע

המחמאות שקיבל ראש הממשלה בנימין נתניהו ממנחה הטקס לזכר נספי אסון הכרמל התחלפו בביקורת נוקבת מצד המשפחות השכולות. "מהדברים של המנחה אפשר היה לחשוב שנתניהו תפס צינור והתחיל לכבות בעצמו את השריפה", אמרה ל-ynet אחת האמהות השכולות לאחר הטקס.

 

הכתבה ב-ynet שחוללה את הסערה

  

 

המנחה, דן כנר, אמר במהלך הטקס: "אני מתכבד להזמין את מי שהיה הראשון להבין את גודל האירוע, רתם את כל הגורמים בארץ ובעולם לסייע בכיבוי השריפה ומאז דואג בלא ליאות למשפחות שאיבדו את היקר להן מכול. כבוד ראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו". גם לפני כן, הוא הרעיף שבחים על ראש הממשלה.

 

"גם נתניהו יודע שזה לא נכון"

גורמים המעורבים בארגון הטקס אמרו כי צוות הדוברים של נתניהו מעורב באירועים שבהם הוא נושא דברים. לדבריהם, במקרה זה הלשכה ביקשה לעבור על הטקסט והכניסה כמה תיקונים. "אלמלא המשפט האחרון בדבריו של כנר, זה היה עובר, אבל אחריו אנשים זזו באי נוחות", הוסיפו.
 
לדברי האם השכולה, מדובר ב"אירוע שנועד לחנוך את האנדרטה ולכבד את הילדים שלנו שנהרגו שם, ולא לפאר ולרומם את המכובדים שהגיעו לטקס". אולגה אוחנה, שאיבדה באסון את בעלה כפיר, אמרה: "זה היה מוגזם, אפילו מוזר. נראה לי שגם לראש הממשלה זה היה מוזר. אבל שיהיה. אנחנו כולנו יודעים שזה לא נכון, אז זה לא משנה. הוא בעצמו יודע שזה לא נכון".

 

"לדעתי מי שכתב את הטקסט עשה מעצמו צחוק", הוסיפה אולגה, "יועץ התקשורת שלו לא יצא חכם בקטע הזה. זה לא היה נכון לומר במעמד הזה. נראה לי שאולי יועץ התקשורת ניסה להתסיס, אפילו בתת מודע. זה יכול היה להדליק את האנשים שם. מזל שזה לא קרה".

 

אולגה זועמת במיוחד על הטענה כי נתניהו נמצא בקשר עם המשפחות. "זה שקר וכזב", הבהירה לאחר הטקס, "הוא בכלל לא בקשר איתנו. אף פעם. שמעתי ממנו פעם אחת, בטקס ממלכתי חודש לאסון. באותו יום ילדתי והוא התקשר לומר מזל טוב. אבל חוץ מזה מעולם לא שמעתי ממנו, ולא קיבלתי טלפון מהלשכה שלו לשאול לשלומי".

 

נתניהו בטקס. "הגיע בגלל שלבני באה" (צילום: משה מילנר, לע"מ) (צילום: משה מילנר, לע
נתניהו בטקס. "הגיע בגלל שלבני באה"(צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

לדבריה, "אם ציפי לבני לא הייתה בטקס הוא לא היה מגיע בכלל. למה, אנחנו מעניינים אותו? היום אסון ומחר עוד אסון. זה כל כך מרגיז, שהם כביכול חושבים שאנחנו טיפשים, מאכילים אותנו לוקשים ואנחנו אמורים להיות בשקט. נמאס כבר. שלא יאמר שהוא בקשר איתנו".

 

"שמעתי והרמתי גבה"

עליזה סויסה, אמו של יקיר, הודתה: "אני לא יודעת מה לחשוב על זה. אני לא נגד אף אחד, אבל שיעשו קצת כבוד לנספים".  אופיר ישראלי, ששכל את אחיו רמי, אמר: "אין ספק שזה קצת מוגזם וקצת לא מתאים לאירוע. לא צריך להפריז באמירה. אין ספק שצריך לכבד את ראש הממשלה בתור נבחר ציבור, אבל לא צריך להגיע לכאלה רמות של הפרזה, בטח לא באירוע כזה שצריך להיות עדין ורגיש".

 

אורן פנקר, אחיו של חגי, אמר: "שמעתי את זה והרמתי גבה, אבל זה לא מפריע לי. כשראיתי את התמונה של חגי בטקס התחלתי לבכות, אז אכפת לי מזה? כנראה יועץ התקשורת שלו מוצא את הבמות הרלוונטיות לדברים כאלה, כשבעיני אחרים זה לא מכובד". 

 

האנדרטה לזכר הנספים (צילום: דן אמיר, בית אורן) (צילום: דן אמיר, בית אורן)
האנדרטה לזכר הנספים(צילום: דן אמיר, בית אורן)

 

דוד דיין, אביו של יוחאי, דווקא לא חלק על דברי השבח שאמר כנר בזכות נתניהו. "כמובן שהדברים הללו נכונים, הרי הוא ראש הממשלה והוא אחראי על השיקום של הכבאות", אמר, "אני בטוח שמערך הכבאות יתחיל להיראות אחרת".

 

"ציניות והיעדר רגישות"

גם במערכת הפוליטית מתחו ביקורת נוקבת על ראש הממשלה. "שיר ההלל של

מנחה הטקס לזכר הנספים בשריפה בכרמל, דן כנר, כי ראש הממשלה נתניהו 'יזם, רתם, עודד, הקים וסייע', היה בגדר ציניות והיעדר רגישות מוחלט", אמרה יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ'. היא הוסיפה כי "הדברים הוכתבו מן הסתם בידי לשכת ראש הממשלה, אחרת אין להם הסבר הגיוני". 

 

ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר: "צפון קוריאה זה פה. דברי השבח וההלל שנאמרו כלפי נתניהו הינם שיא של חוצפה וחוסר רגישות בוטה. לא צריך דו"ח מבקר כדי להבין מה קרה באסון, דן כנר מסכם זאת כנראה טוב יותר, באמצעות מסרים שהוכתבו על-ידי לשכת ראש הממשלה, במטרה לשטוף לציבור את המוח. מי שעד לפני יומיים סירב להגיע לטקס הפך אותו בעזות מצח לבמה של פולחן אישיות. מישהו בלשכת ראש הממשלה התבלבל ושכח שכאן לא צפון קוריאה".

 

אחד מאנשי מערך התקשורת של ראש הממשלה, לירן דן, הסביר מוקדם יותר כי "ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היה אכן הראשון שהבין את גודל האירוע, ניהל את כיבויה המהיר של השריפה, יזם את הקמת האנדרטה לזכר הנופלים ופעל להקמת טייסת הכיבוי על שמו של אלעד ריבן. ראש הממשלה נמצא בקשר עם המשפחות השכולות". לשאלה מי כתב את הטקסט שהקריא כנר, סירב דן להתייחס.

 

בתחילה סירבו במשרד לביטחון פנים, האחראי על הטקס, להתייחס למקרה. כעבור דקות ספורות, עם זאת, הם העבירו את תגובתם: "כל שנאמר בטקס, הן על ידי המנחה והן על ידי הדוברים, אמת הוא. המשרד לביטחון פנים עומד מאחורי כל מילה שנאמרה בטקס".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, מאור בוכניק, יואב מלכה, מורן אזולאי, אילנה קוריאל ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, היום בטקס
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים