שתף קטע נבחר

בליכוד לא מהללים: "יועצים גורמים נזק לנתניהו"

דברי השבח לרה"מ בטקס חנוכת האנדרטה יחזרו אליו כבומרנג? בכיר בליכוד אמר כי "נתניהו מוקף במלחכי פנכה שגורמים לו נזק", ח"כ מהסיעה הגדיר את האדרתו "מביכה ומיותרת". גורם המעורב בטקס: לשכת רה"מ עברה על הנאום והכניסה תיקונים

ראש הממשלה הבין, יזם, רתם, עודד, הקים, אישר וסייע - אבל גם בליכוד מבינים שהאדרתו בטקס אסון הכרמל גרמה לו בעיקר נזק. "לא ברור אם נתניהו ידע מה נכתב בדברי המנחה דן כנר, אך ברור כי יש יועצים שגורמים לו נזק", אמרו בליכוד בהתייחסות לשבחים שהורעפו אתמול (יום ב') על ראש הממשלה בטקס חנוכת האנדרטה לזכר הנספים. ח"כ מהסיעה כינה את הדברים "מביכים, מיותרים ולא מכבדים".

 

המנחה כנר אמר במהלך הטקס: "אני מתכבד להזמין את מי שהיה הראשון להבין את גודל האירוע, רתם את כל הגורמים בארץ ובעולם לסייע בכיבוי השריפה ומאז דואג בלא ליאות למשפחות שאיבדו את היקר להן מכול. כבוד ראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו". גם לפני כן, הוא הרעיף שבחים על ראש הממשלה.

 

התשבוחות והתגובות, כל הכתבות:

"יזם, עודד, הקים, אישר וסייע". כך הוצג נתניהו

זעם על השבחים לנתניהו: "צפון קוריאה זה פה"

 

בליכוד סבורים כי המחמאות הללו במעמד הרגיש יחזרו לנתניהו כבומרנג. "ראש הממשלה מוקף במלחכי פנכה שגורמים לו נזקים", אמר גורם בכיר בליכוד. "הדבר דומה למצב שבו באזכרה של יוני נתניהו ז"ל היו מזכירים את יצחק רבין כאדריכל המבצע ומהללים אותו ללא הרף. לא ברור אם ראש הממשלה ידע על מה שנכתב בדברי המנחה, אך ברור כי יש יועצים שגורמים לו נזק".

 

נתניהו ונאוה בוקר. "צריך לנהוג לפי הכללים בטקסים כאלה" (צילום: גיל נחשותן) (צילום: גיל נחשותן)
נתניהו ונאוה בוקר. "צריך לנהוג לפי הכללים בטקסים כאלה"(צילום: גיל נחשותן)

 

חבר כנסת מהסיעה אמר כי "בטקסים כאלה צריך להתנהג לפי הכללים ולכבד אותם, גם אם זה קשה. צריך לשלוט מראש על טקסטים שמקריאים במקום כזה, כדי למנוע מבוכה לראש ממשלה ולשר אחר. כאן היה עניין ציני שמבייש את המעמד, זה היה מיותר מאוד, מביך ולא מכבד - לא את ראש הממשלה ולא את המשפחות".

 

"במקום להתעסק עם עצמם הם צריכים להתחיל להתעסק עם הנספים ועם הליקויים שעוד דורשים תיקון", עקץ חבר הכנסת את לשכת ראש הממשלה. שר בכיר אמר עם זאת כי "זה עניין של טעם מה שהלך שם. לא בטוח שיש בעיה עם הניסוח של הדברים. התקשורת העדיפה לעסוק בזה ולא בטקס".

 

"נתניהו תפס צינור וכיבה בעצמו את האש?"

במערכת הפוליטית ביקרו בחריפות את דברי השבח לנתניהו ובקדימה אמרו כי "צפון קוריאה זה פה". גם המשפחות השכולות מתחו ביקורת נוקבת. "מהדברים של המנחה אפשר היה לחשוב שנתניהו תפס צינור והתחיל לכבות בעצמו את השריפה", אמרה ל-ynet אחת האמהות השכולות לאחר טקס חנוכת האנדרטה.

 

נתניהו בטקס. "דברי כנר לא כיבדו את ראש הממשלה" (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
נתניהו בטקס. "דברי כנר לא כיבדו את ראש הממשלה"(צילום: גיל נחושתן)

 

אחד מאנשי מערך התקשורת של ראש הממשלה, לירן דן, הסביר מוקדם יותר כי "ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היה אכן הראשון שהבין את גודל האירוע, ניהל את כיבויה המהיר של השריפה, יזם את הקמת האנדרטה לזכר הנופלים ופעל להקמת טייסת הכיבוי על שמו של אלעד ריבן. ראש הממשלה נמצא בקשר עם המשפחות השכולות". לשאלה מי כתב את הטקסט שהקריא כנר, סירב דן להתייחס.

 

בתחילה סירבו במשרד לביטחון פנים, האחראי על הטקס, להתייחס למקרה. כעבור דקות ספורות, עם זאת, הם העבירו את תגובתם: "כל שנאמר בטקס, הן על ידי המנחה והן על ידי הדוברים, אמת הוא. המשרד לביטחון פנים עומד מאחורי כל מילה שנאמרה בטקס".

 

גורמים המעורבים בארגון הטקס אמרו כי צוות הדוברים של נתניהו מעורב באירועים שבהם הוא נושא דברים. לדבריהם, במקרה זה הלשכה ביקשה לעבור על הטקסט והכניסה כמה תיקונים. "אלמלא המשפט האחרון בדבריו של כנר, זה היה עובר, אבל אחריו אנשים זזו באי נוחות", הוסיף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, אתמול בטקס הכרמל
צילום: גיל נחשותן
משפחות שכולות ליד האנדרטה
צילום: גיל נחושתן
מומלצים