שתף קטע נבחר

פרס לצלמת מישראל שתיעדה לוויתנים יורקים

צלמת הטבע דפנה בן נון הרחיקה עד לרוסיה המושלגת וצילמה שתי נקבות לוויתן בלוגה יורקות מים ומשחקות בים הלבן. התיעוד הפראי העניק לה את פרס חביבת הקהל בתחרות העולמית לצילומי טבע של ה"נשיונל ג'יאוגרפיק"

תיעוד של שתי נקבות לוויתן בלוגה שובבות, משפריצות סילוני מים קטנים בים הלבן, בצפון רוסיה, העניקו את התואר "חביבת הקהל" לצלמת הטבע, דפנה בן נון מישראל, במסגרת תחרות צילום טבע עולמית שנערכה באתר נשיונל ג'יאוגרפיק.

 

עוד בערוץ בע"ח

 

בן נון (31), צלמת טבע ועורכת וידאו מתל-אביב, חלמה לצלול עם לוויתנים ודולפינים מזה שנים רבות. "לוויתני הבלוגה סיקרנו אותי מאוד וידעתי שבשביל להגיע אליהם קרוב ככל האפשר, אני אצטרך להתמודד עם תנאים לא קלים, אבל הם שווים כל מאמץ", היא אומרת בראיון ל-ynet.

 

כדי לפגוש את היונקים הימיים הגדולים במגרש הביתי שלהם, היא יצאה בגפה למסע ברוסיה המושלגת. אחרי מסע ארוך בשחקים ועוד שמונה שעות נסיעה בשלג בדרכים לא דרכים בטמפרטורה של עשר מעלות מתחת לאפס, היא הגיעה לעיירה קטנה, הנושקת לגדות הים הלבן.   

 

צילום: דפנה בן נון

 

 

 

חברותיים ורוצים לשחק

המשימה הגדולה שעמדה בפניה היתה סדרת אימונים וקורסים אינטנסיביים שיאפשרו לה לצלול במים הקפואים, בעזרת חליפת צלילה מיוחדת ויבשה, "רק אחרי תרגולים רבים, קיבלתי אישור להיכנס פנימה למים, כשאני מלווה במדריך צמוד", היא אומרת.

 

בן נון יחד עם צוללים נוספים, הגיעו אל האתר בו מגיחים הלוויתנים כדי לנשום מעל פני המים. "הים קפוא לגמרי עם שכבה של כחצי מטר של קרח. כדי לצלול פנימה, פשוט יצרו חור גדול המאפשר לאנשים להיכנס למים והלוויתנים מגיעים לבקר ובעיקר כדי לבדוק מקרוב את האנשים", היא מספרת.

 

"מאחר שמדובר באזור כה נידח, הם מגיעים אל פני המים וגם מקבלים מזון מהאנשים שם, כך שהם רגילים לחברת בני אדם ובאים לשחק איתם".

 

לדבריה של בן נון, הצלילות היו מאוד קצרות, לא יותר מחצי שעה בכל פעם. "הלוויתנים מאוד חברותיים ומאפשרים גם ללטף אותם. הנקודה היא שאם אני מרוכזת מדי בצילום שלהם במים ולא משחקת איתם, הם עוזבים", היא מסבירה.

  

צילום: דפנה בן נון

 

 

המפגש עם הלוויתנים הניב תיעוד של שתי נקבות צעירות אפורות, ששיחקו והתיזו סילוני מים דקיקים מהפה לעבר הצלמת. "באחת הצלילות, אחד הלוויתנים התקרב אלי, פער את הפה שלו ואיפשר לי ללטף את הלשון מתחת למים. כשהחזקתי באף שלו, הוא פשוט סחב אותי החוצה מחוץ למים", היא מתארת בהתרגשות את החוויה.

 

כשחזרה לישראל, היא שלחה את הצילומים לתחרות שהתקיימה באתר נשיונל ג'יאוגרפיק העולמי, בה לקחו חלק צלמים מכל רחבי העולם ותוצאותיה נחשפו אתמול בלילה. במהלך החודשים האחרונים, התמונות של בן נון בהן תועדו שלוש פנדות ענק על עץ בסין, פינגווינים באנטארקטיקה ולוויתני בלוגה ברוסיה, כיכבו מספר פעמים באתר, לאחר שנבחרו על די העורכים כתמונות האהובות עליהם. שלשום בלילה, לאחר הצבעות הגולשים, חשפו באתר את הזוכים הגדולים בתחרות והעניקו לבן נון את התואר של "חביבת הקהל".

 

בעקבות תיעוד חיות הבר והפרסום ב"נשיונל ג'יאוגרפיק" שחשף אותה למליוני גולשים ברחבי העולם, בן נון מתחילה להתרגל לפרסום מפרגן בתקשורת באירופה ובארה"ב. כרגע היא מתכננת את היעד הבא - צילום חיות בר מתחת למים ועל היבשה בדרום אפריקה. "כשיש הערכה לאמנות שלי, אז זה באמת שווה הכל", היא מסכמת. "אני מקווה שהתמונות מצליחות להעביר את האהבה הרבה שלי לחיות הבר".


פורסם לראשונה 20/12/2011 13:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צמד נקבות לוויתן בלוגה צעירות מגיחות החוצה
צילום: דפנה בן נון
וצוללות בחזרה למים הקפואים
צילום: דפנה בן נון
התמודדה עם הקור העז. דפנה בן נון.
צילום: אודי צ'ונסטקובסקי
פנדת ענק מכרסמת במבוק בסין
צילום: דפנה בן נון
דולפיני נהרות ורודים בברזיל
צילום: דפנה בן נון
עוד פנדה בסין
צילום: דפנה בן נון
מצלמת חיות בסכנת הכחדה ברחבי העולם
צילום: דפנה בן נון
מומלצים