שתף קטע נבחר

שמח במטבח של אובמה: לביבות כשרות לחנוכה

הנשיא ברק אובמה ערך מסיבת חנוכה מוקדמת לכ-550 מוזמנים - על טהרת המזון הכשר. צוות של משגיחי כשרות פשטו על המטבח של הבית הלבן, ובתהליך מפרך הפכו אותו לכשר למהדרין. רק במקרר של הנשיא אסור היה לגעת

לקראת חג החנוכה נערך ערב חגיגי בבית הלבן – מעין מסיבת חנוכה מוקדמת – שכללה טקס הדלקת נרות של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה (שבועיים לפני הזמן, אבל גם זה נס קטן), וסעודה שהורכבה מלביבות (לטקעס, באמריקנית) ושאר מאכלים מסורתיים.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

ה"ניו-יורק טיימס" דיווח כי לקראת החגיגה הגדולה נערכה פעילות קדחתנית להכשיר את המטבח של הבית הלבן. צוות משגיחי הכשרות נעזר בעובדי המטבח, כדי להכשיר את המקום ברמת "מהדרין". בתפריט: קרצוף, שפשוף, הרתחה ועטיפה. בתום הפעילות "קושט" המטבח במטרים רבים של נייר כסף.

 

 

בראש צוות הכשרות עמד הרב לוי שמטוב, שליח חב"ד בוושינגטון, שירה פקודות כמו רס"ר כשרות מיומן: הכלים חוטאו, קורצפו והוגעלו (בימים רותחים), כמו גם המשטחים שאמורים לבוא במגע כלשהו עם אוכל.

 

הרב שמטוב לא מוותר

הסו-שף בבית הלבן, טומי קורפרדיט, הודה כי חלק מההוראות האלו ממנו והלאה, אף שביצע אותן בצייתנות מופלאה. מופלאה – משום שהוא בכלל בודהיסט. ולא שאינו מקפיד על ניקיון כדבר שבשגרה, אך הרב שמטוב, אפעס, עשה עבודה יסודית יותר.

 

צוות ה"ניו-יורק טיימס" – ממש כמו צוות המטבח בבית הלבן – עמד נפעם נוכח דרישות הכשרות של הרב שמטוב. כאשר גילה הרב מים, בקומקום שכבר עבר הכשרה - הוא דרש לדעת האם מקורם בברז או במיכל. אף תשובה לא ממש הרגיעה אותו, והוא דרש לשוב ולנקותו. ליתר ביטחון.

 

הכלים הורתחו – חלקם הוטבלו וחלקם הוגעלו שלוש פעמים. הכתבים תהו בקול האם מדובר בתסמונת טורדנות כפייתית, אך הרב שמטוב הרגיע בחיוך כי "אנו מאוד זהירים וקפדנים, אבל לא לוקים ב-OCD".

 

אל תגעו במקרר שלו

לפחות תריסר אנשים עובדים במטבח של הבית הלבן, והרב שמטוב כבר מכיר את הצוות המקומי. במהלך ההכשרה המפרכת ביררו משגיחי הכשרות, מפעם לפעם, על סוגייה כזו או אחרת שנתגלעה פתאום באמצעות חיפוש מהיר באייפון. לאחר שעתיים של בערה, הכריז הרב שמטוב בהקלה כי הכיריים והתנור כשרים. אזור אחד במטבח נותר מיותם, לא עטוף ולא שטוף: המקרר הפרטי של משפחת הנשיא אובמה.

 

פריקת תכולתן של שקיות פלסטיק כהות וגדולות, הנושאות את חתימתו של הרב שמטוב, גילתה כאלף כלים

שהושכרו במיוחד לאירוע, והחליפו את הכלים הרגילים. גם אלה הוטבלו מספר פעמים. כ-550 אורחים, בהם פוליטיקאים בכירים, נהנו ממזון כשר שהוזמן במיוחד למסיבה. על התפריט היה אחראי קייטרינג כשר - לצד הצוות של הבית הלבן.

 

אם אתם שומרי כשרות, ומוזמנים לבית הלבן – אנו ממליצים לכם להזמין שוב את שירותיו של הרב שמטוב. כשרות, כידוע, היא עסק עדין – במיוחד כאשר את הלטקעס הכשרים החליפו למחרת המסיבה, סעודה של צדפות ובשר לבן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגע לפני הלטקעס הכשרים. ברק ומישל אובמה
צילום: AFP
וכך זה נראה רגע לפני
הרב לוי שמטוב
מומלצים