שתף קטע נבחר

תמ"א 38: חולון מתעוררת, בת ים מעודדת

בעוד שקריית אונו ובת ים מעניקות זכויות בנייה נוספות מעבר לאלה שמאפשרת תמ"א 38, בחולון ממתינים לאישור תיקון מספר 3 לחוק, שיתיר בניית קומה נוספת במסגרת התוכנית לחיזוק מבנים. אז מה מאפשרת כל עיריה? סקירה

תמ"א 38 מאפשרת לכל רשות מקומית את שיקול הדעת בדבר יישום התכנית בשטחה. כבר בדקנו מה זכויות הבנייה ב תל אביב, בערי השרון ובחלק מהערים במרכז הארץ - הפעם נבדוק מה מאפשרות העיריות בת ים, חלון וקריית אונו. התוצאות לפניכם:

 

חולון

מאז 2005 ועד לפני מספר חודשים, כמעט ולא היתה התעניינות ביישום תמ"א 38 בחולון, אך לפני מספר חודשים חלה התעוררות. עד כה הוגשו 15 בקשות להיתרים, 8 מהם בבדיקה, 3 בקשות אושרו ובניין אחד הסתיים.

 

עוד במדריך לתמ"א 38 :

 

נכון להיום, אין בעיר הטבות או זכויות בנייה נוספות מעבר למה שמקנה תמ"א 38, כלומר היום ניתן לבנות לבנות קומה אחת בלבד על הגג, לבנות בקומת העמודים ולהרחיב כל דירה ב-25 מ"ר. נתון זה לא מעודד יזמים רבים בשל אי כדאיות כלכלית.

 

עם זאת, בעיריה מצפים לאישור תיקון 3 לתמ"א, שיאפשר קומה נוספת. לפיכך, כרגע מומלץ לדיירי בניינים משותפים שמתעניינים בתמ"א בעיר, להמתין לאישור התיקון, שיאפשר זכויות בנייה גדולות ומשמעויות יותר.

 

בת ים

מאז שנת 2005 הוגשו 22 בקשות להיתרי בנייה במסגרת תמ"א 38 בבת ים, מתוכן אושרו 15 ו-5 נוספות צפויות לקבל אישור בקרוב. 2 בניינים כבר סיימו את הבנייה.

 

בעיריה, שמעודדת את ביצוע התמ"א, מינו אדריכל שמפקח על הבנייה במסגרת התמ"א. בנוסף, יזמו תוכנית שמאפשרת זכויות הבנייה מעבר לאלה שמאפשרת התמ"א (ב/538), במסגרתה ניתן לקבל 2 קומות נוספות במרכז העיר, קומה אחת נוספת ליד חוף הים ו-3 קומות נוספות במקומות שסמוכים לאיילון.

 

העירייה גם מאפשרת לנייד זכויות בנייה מהקומה למטה למעלה, כך שבמקום לבנות בקומת העמודים - אפשר לקבל לקבל את הזכויות הללו על הגג. כמו כן, במקרים של מצוקת חניה לדירות הקיימות והחדשות, העירייה מאשרת כופר חנייה ומתקני חנייה.

 

במסגרת האפשרויות לקבלת זכויות נוספות – בת ים היא הנדיבה והמעודדת מבין העיריות. הסיבה לכך לדברי מהנדס העיר, היא מכיוון שזו "דרך להתחדשות עירונית, שלא רק מחדשת את המרקם העירוני אלא פותרת בעיה קיומית במקרה של רעידות אדמה". 

 

קריית אונו

עיריית קריית אונו מעודדת בנייה במסגרת תמ"א 38 ואישרה תוכנית מקומית (קא/38) המקנה קומה וחצי בנוסף לזכויות הבנייה שמאפשרת התמ"א. המשמעות: יזם בעיר יכול לקבל 2.5 קומות בתמורה לחיזוק הבניין במסגרת התמ"א.

 

הכותבת היא בעלת המרכז למימוש זכויות הדייר – תמ"א 38 . הכתבה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד והיא לא נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי 


פורסם לראשונה 25/12/2011 20:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים