שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  רגע לפני סוף 2011: ביצעתם "מכירה רעיונית"?

  שבוע אחרון למס המופחת על רווחי הון ודיווידנדים מאפשר לממש השקעות בלי למכור בפועל את ניירות הערך, ובלי לטלטל את הבורסה. "מכירה רעיונית" - זה הזמן

  החל משבוע הבא (2012) יעלה שיעור המס על רווחים מניירות ערך (רווחי הון) או מדיווידנד, מ-20% ל- 25%. מי שהוא בעל מניות מהותי בחברה שאת מניותיה הוא מבקש למכור (מי שמחזיק ב- 5% או יותר בהון המניות של החברה או שהוא בעל סמכות למנות דירקטור בחברה) ישלם מס של 30%.

   

   

  השינויים הללו במיסוי הם חלק ממסקנות ועדת טרכטנברג שאושרו ובאים להגדיל את הכנסות המדינה משוק ההון.

   

  "מכירה רעיונית" - מה זה?

  באופן טבעי רבים מאלו המעוניינים ליהנות מהמיסוי המופחת, אך מצד שני מעוניינים גם להמשיך ולהחזיק בני"ע שלהם, ינצלו את הימים האחרונים של השנה לממש את המניות או ניירות הערך האחרים שברשותם. במציאות כזו יכול להיווצר מצב בו רגע לפני שמתסיימת שנת 2011, אלפי משקיעים ימכרו בבת אחת את השקעותיהם, מה שעלול להביא לטלטלה חדה בבורסה ובשוק ההון.

   

  כדי למנוע זאת, מאפשרת המדינה לבצע "מכירה רעיונית" – כלומר סוג של מכירה וירטואלית. המחזיק בניירות הערך מוכר אותם כביכול אך קונה אותם חזרה באותה עת. שער המניה (המחיר) יהיה על פי שער הסגירה שייקבע באותו יום מכירה. בדרך זו ישולם מס מופחת על הרווחים כאשר פעולה זו ניתנת לביצוע עד סוף חודש דצמבר 2011. הוראת המכירה ליועץ ההשקעות / הברוקר, חייבת להיעשות לגבי מלוא ההחזקות בני"ע מסויים. כלומר, לא ניתן לדוגמה, לבצע מכירה רעיונית רק על חצי מכמות ההחזקה במניה ספציפית, אלא חייבים למכור את מלוא ההחזקה.

   

  וכמה זה יעלה לנו? רוב הציבור הישראלי משלם לא מעט עבור עמלות ני"ע, אולם הפעם במסגרת ההסדר המיוחד, לפחות העמלה תהיה זולה. בגין המכירה הרעיונית גובה הברוקר בבנק או בבית ההשקעות, עמלה של 0.1% (על הקניה והמכירה ביחד) וזאת במקום עמלות קניה ומכירה הנעות סביב 0.3% ויותר כמקובל בבנקים.

   

  חשוב לציין שאת המס נשלם רק על הרווח הריאלי שלנו, כלומר אחרי שניכו ממנו הוצאות שונות שנגרמו לנו במסגרת החזקתו (כגון העמלות ששילמנו).

   

  במקרה של רווח מקבלת דיווידנד, על מנת ליהנות מהמס המופחת של 2011, יום ההכרזה על חלוקת הדיווידנד ויום הזכאות - שמוגדר כיום שבו מי שיחזיק בני"ע יהיה זכאי לדיוידנד (מכונה גם יום ה-X), חייבים להיות בתוך שנת 2011. בנוסף, קבלת אישור על תשלום המס ותשלום המס עצמו, המתחייב ע"י החברה המחלקת, צריכים להתבצע לכל המאוחר עד ל-15.1.2012.


  פורסם לראשונה 25/12/2011 19:43

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התשלום - רק על הרווח הריאלי
  צילום: shutterstock
  מומלצים