שתף קטע נבחר

עמידרור ביקש מריבלין לדחות דיון בשואת ארמניה

האם ראש הממשלה חושש מעוד עימות עם טורקיה? היועץ לביטחון לאומי התקשר ליו"ר הכנסת ובדק אפשרות לדחות את הדיון בוועדת החינוך. ריבלין הביע התנגדות והודיע כי ישתתף בדיון: "כעם שעבר שואה, לא נוכל להתעלם מנושא זה"

ראש הממשלה חושש מעימות נוסף עם טורקיה ומנסה להתערב בעבודת הכנסת? לקראת הדיון מחר (יום ב') בוועדת החינוך של הכנסת בנושא רצח העם הארמני, התקשר היועץ לביטחון לאומי בלשכת ראש הממשלה, יעקב עמידרור, אל יו"ר הכנסת ובדק אפשרות לדחות את הדיון למועד אחר.

 

טורקיה וצרפת כבר הסתכסכו בנושא:

טורקיה: סרקוזי הפר הבטחתו להפיל חוק רצח העם

 

במהלך השיחה עם עמידרור, הבהיר ריבלין כי הדיון נקבע בעקבות הצעה לסדר שעלתה במליאה לפני זמן רב יחסית והוחלט להעבירה לדיון בוועדת החינוך. יו"ר הכנסת אמר כי אין כל הצעת החלטה סביב הנושא ומסר לעמידרור כי הוא מתכוון להשתתף בדיון, שנקבע מראש. "כעם שעבר שואה, לא נוכל להתעלם מנושא כזה ולכן הדיון יתקיים". בלשכתו של ריבלין סירבו לאשר את המידע.

 

היחסים בין צרפת לטורקיה התערערו מאוד בשבוע האחרון, לאחר מעבר חוק האוסר על הכחשת השואה הארמנית. על פי הצעת החוק, שעברה בבית התחתון של הפרלמנט הצרפתי, אזרח שיכחיש את רצח העם שביצעו שלטונות האימפריה העות'מאנית ב-1915 צפוי לעונש של שנת מאסר ו-45 אלף יורו קנס. בתגובה, החזירה טורקיה את שגרירה מפריז והודיעה על שורת צעדים חסרי תקדים, בהם איסור על נחיתת מטוסי קרב צרפתיים בשטחה וביטול כל הפגישות המדיניות עם נציגי צרפת. 

 

טורקיה ממשיכה להתעקש כי ההרוגים הארמנים היו קורבנות מלחמה, וכי לא מדובר ברצח עם. לאורך השנים איימו הטורקים לצמצם את היחסים הדיפלומטיים עם מדינות שפעלו להכיר ברצח העם הארמני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר הכנסת ריבלין
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים