שתף קטע נבחר

טרנסניסטריה בחרה נשיא, היקיר של פוטין הפסיד

תוצאות הסיבוב השני במחוז הבדלני במולדובה לא ימצאו חן בעיני הקרמלין. איש העסקים יבגני שבצ'וק ניצח ברוב של 73.9 אחוזים את אנטולי קמינסקי, המועמד המועדף על רוסיה. האם הדוב הרוסי יאבד השפעתו במחוז שרוב אוכלוסייתו רוסית ואוקראינית?

על רקע המחאה החברתית נגד תוצאות הבחירות ברוסיה והעומדים בראשה, התפרסמו חדשות שבקרמלין ודאי לא שמחו לשמוע עליהן: יבגני שבצ'וק, פוליטיקאי ואיש עסקים בן 43, נבחר לנשיא החדש של טרנסניסטריה, מחוז בדלני במולדובה. כך דיווחה היום (יום ב') סוכנות הידיעות הרשמית של המחוז.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

סוכנות הידיעות "אולביה-פרס" ציטטה גורמים בוועדת הבחירות הכללית מכריזים ששבצ'וק ניצח ברוב של 73.9 אחוזים את אנטולי קמינסקי, המועמד המועדף על ידי רוסיה, בסיבוב השני. הבחירות נערכו ביום ראשון.

 

הוא חייך גם לאחר ששמע את תוצאות הבחירות בטרנסניסטריה? פוטין (צילום: AP) (צילום: AP)
הוא חייך גם לאחר ששמע את תוצאות הבחירות בטרנסניסטריה? פוטין(צילום: AP)

 

טרנסניסטריה התנתקה ממולדובה בשנת 1990 וניהלה עמה מלחמה עקובה מדם ב-1992 שבה נהרגו 1,500 בני אדם. המחוז, שמאוכלס בעיקר על ידי אוקראינים ורוסים, אינו מוכר על ידי הקהילה הבינלאומית. עם זאת, יש לו מערכת ממשל ומשפט עצמאית.

 

 

החבל התנתק ממולדובה ב-1990. מצביעה בטרנסניסטריה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
החבל התנתק ממולדובה ב-1990. מצביעה בטרנסניסטריה(צילום: AFP)

 

באופן מסורתי, רוסיה מפעילה את השפעה במחוז וראש הממשלה הרוסי ולדימיר פוטין שלח לקמינסקי מכתב תמיכה לפני השתתפותו בסיבוב הבחירות השני. פרשנים אומרים כי מוקדם מדי לחזות אם ה"דוב הרוסי" יאבד את השפעתו באזור.

 

עם זאת, שבצ'וק, שעמד בראש הפרלמנט במחוז הבדלני, נחשב כמי שמחזיק בעמדה פייסנית כלפי מולדובה והממשלה בקישינב - לעומת קודמו בתפקיד איגור סמירנוב. סמירנוב עמד בראש המחוז הבדלני ב-20 השנים האחרונות. בסיבוב הראשון בבחירות, שנערך ב-11 בדצמבר, הוא הגיע למקום השלישי.

 

שבצ'וק, שערך מסע צליינות בישראל בשנת 2007, מחזיק במניות ב"שריף", חברה שחולשת על מגזרי המזון, הרפואה, הבנייה והנפט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יתקרב למולדובה? שבצ'וק
צילום: AFP
הפסיד בסיבוב הראשון אחרי 20 שנות שלטון. סמירנוב
פוטין שלח לו מכתב תמיכה לפני הבחירות. קמינסקי
צילום: AFP
מומלצים