שתף קטע נבחר

פול פוזישן: הפציפיסט נותן גז במרוץ לבית הלבן

רון פול שונה מכל פוליטיקאי רפובליקני אופייני. הוא מתנגד לתקיפה באיראן וקורא להפסיק את סיוע החוץ לישראל. דעותיו אולי יעזרו לו לנצח בבחירות הקרובות באיווה, אך לא בטוח שהאמריקנים רוצים נשיא בדלני. לפחות הסקרים מחמיאים לו

הפרשנים הפוליטים לא ממש התייחסו אליו ברצינות עד עכשיו, כי אף אחד לא מאמין שיש לו סיכוי להיות נשיא ארצות הברית הבא. אבל כמה ימים לפני הבחירות המקדימות במדינת איווה, כבר אי אפשר להתעלם מרון פול קשישא, חבר בית הנבחרים בן ה-76 מטקסס שמסוגל לנצח ב-3 בינואר ב"מדינת שדות התירס האינסופיים".

 

הבחירות לנשיאות ארה"ב - כותרות אחרונות:

 

התארגנות היא שם המשחק באיווה, שבה חיה אוכלוסייה שמהווה פחות מאחוז אחד מתושבי ארה"ב ואינה משקפת בשום פנים ואופן את הרגלי ההצבעה של האמריקנים. רון פול מאורגן היטב.

 

מייק הקאבי, מי שניצח לפני ארבע שנים בבחירות המקדימות של הרפובליקנים באיווה, אמר בראיון ברשת "פוקס" ש"איווה היא לא המקום שבו בוחרים נשיאים". לדבריו , רון פול לא יהיה נשיא והוא פסל את עצמו מלהיות נשיא לאור מדיניותו הבדלנית בנושא איראן.

 

מתנגד להתערבות הממשל הפדרלי בחיי האזרחים. רון פול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מתנגד להתערבות הממשל הפדרלי בחיי האזרחים. רון פול(צילום: AFP)

 

רון פול שונה מכל פוליטיקאי רפובליקני אופייני. הוא פציפיסט כמו אחרון הליברלים - בעיקר בעקבות מלחמת וייטנאם. הוא ליברטריאן (דוגל בחופש הדת והמחשבה), רוצה פחות מיסים ושהממשל הפדרלי יפסיק להתערב בחיי האזרחים.

 

האב הרוחני של תנועת "מסיבת התה"

פול היה האב הרוחני של תנועת "מסיבת התה" עוד לפני שהתנועה השמרנית-קיצונית קמה בעקבות המשבר הכלכלי החמור.

יש לו תומכים רבים, בעיקר צעירים שהפכו אותו לגורו שלהם, שלא מבינים מה עושה השלטון המרכזי.

 

אם להפסיק את הבזבוז, אז כדאי לדברי פול לעצור קודם כל את סיוע החוץ של ארה"ב - כולל הסיוע לישראל. סיוע החוץ הכולל מהווה אמנם פחות מאחוז מהתקציב הפדרלי, אבל הקיצוץ בו נשמע נכון לאמריקנים שמיואשים ממצבם הכלכלי.

 

ב"מדינת שדות התירס האינסופיים" נערכים לבחירות. איווה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ב"מדינת שדות התירס האינסופיים" נערכים לבחירות. איווה(צילום: רויטרס)

 

על פי רון פול, ארה"ב צריכה לנהל דיפלומטיה, מסחר ותיירות, אבל לא לכרות בריתות ולא לצאת למלחמות. אם זה תלוי בו, ארה"ב צריכה להחזיר הביתה את כל חייליה שמוצבים במזרח התיכון, במזרח הרחוק, באירופה ובכל פינה אחת על פני הגלובוס. לדבריו, לארה"ב יש כוח לשמור על עצמה והיא יכולה לעשות זאת באמצעות צוללות. הוא גם חושב שלארצו אין שום רשות לבצע התקפה מקדימה ולמנוע למשל מאיראן להפוך למדינה גרעינית, דבר שהוא מגדיר כזכותה של הרפובליקה האיסלאמית.

 

"נגיב רק לאחר שנזוהם בפצצה רדיולוגית?"

יריביו הרפובליקנים של רון פול במרוץ לנשיאות תקפו אותו ואמרו שעל פי הדוקטרינה שלו, ארה"ב תגיב רק אחרי שעיר אמריקנית "תזוהם" בפצצה רדיולוגית.

 

התיאוריות של רון פול לא עובדות בעידן המודרני. פיגועי 11 בספטמבר 2001 היוו תזכורת חזקה ביותר לבדלנים מסוגו ששני האוקיינוסים - האטלנטי והשקט - אינם מגינים יותר על ארה"ב.

 

הקואליציה היהודית הרפובליקנית, שקיימה ב-19 בנובמבר יום שאליו הוזמנו שישה מועמדים רפובליקנים, לא טרחה בכלל להזמין את פול. ככה זה כשהיהודים הרפובליקנים לא רוצים כלל לשמוע את מה שיש לו לומר.

 

התיאוריות של פול לא עובדות בעידן פוסט 11 בספטמבר (צילום: AP) (צילום: AP)
התיאוריות של פול לא עובדות בעידן פוסט 11 בספטמבר(צילום: AP)

 

הם שמעו אותו אומר באחד העימותים של המועמדים הרפובליקנים שישראל יכולה לתקוף את איראן אם היא רוצה, ושהיא תישא בעצמה בתוצאות ושאסור לארה"ב להתערב בעניין.

 

"למה זקוקה ישראל לעזרה שלנו?"

"אני חושב שיש להם יכולת לטפל בזה בעצמם", אמר פול. "למה ישראל זקוקה לעזרה שלנו? אנחנו צריכים להפסיק להתערב בעניינים שלהם".

 

לזכותו של פול ייאמר שבשעה שהצמרת האמריקנית בראשות הנשיא רונלד רייגן "חבטה" בישראל על תקיפת הכור הגרעיני העיראקי באוסיראק, הוא התבטא בעד זכותה של ישראל לבצע את התקיפה.

 

"באוקטובר 1981, מרבית העולם ומרבית הקונגרס הביעו זעם על התקיפה הישראלית על הכור הגרעיני בעיראק. אני הייתי בין הבודדים שהגנו על זכותה של ישראל לקבל בעצמה את החלטותיה ולפעול על פי האינטרסים שלה", הזכיר פול לפני שבועיים בראיון לאתר השמרני "ניוזמקס".

 

"לאיראן יש זכות להשיג נשק גרעיני". המתקן להמרת אורניום באיספהאן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"לאיראן יש זכות להשיג נשק גרעיני". המתקן להמרת אורניום באיספהאן(צילום: EPA)

 

פול אמר שארה"ב מעניקה 3 מיליארד דולר לישראל, אבל מעניקה במקביל 12 מיליארד דולר ליריביה ומחריפה את הסכסוכים במזרח התיכון. מה ארה"ב צריכה לעשות למען ישראל? לרון פול יש תשובה: "לחלוק מודיעין למטרות מוסכמות משותפות. אנחנו צריכים לכבד את ההתחייבות שלנו למנוע מכירת נשק שתפגע ביתרון האיכותי של ישראל באזור".

 

לדעתו של פול, "סיוע החוץ אינו עוזר לישראל. אסור שארה"ב תהיה האדון של ישראל וגורלה". דבר אחד שהוא לא עושה זה לומר איך בדיוק הוא מציע לשמור על יתרונה האיכותי של ישראל. 

 

פול הוא ציר בית הנבחרים כבר 24 שנים, אבל רק עכשיו, בגלל ההצלחה שלו בסקרים, מתחילה התקשורת "לטפל" בו, והראייה לכך היא הפרט העסיסי שנמצא לא מזמן - עלונים גזעניים שהפיץ פול בשנות השמונים והתשעים.

 

באחד העלונים, שפורסמו ב-1992 בעקבות המהומות בלוס אנג'לס, כתב פול כי "הסדר נשמר בעיר רק כשמגיע זמנם של השחורים לקבל את הצ'קים מלשכת הסעד. את ההתגייסות הפדרלית למלחמה באיידס הוא כינה "כיסוי פדרלי להומוסקסואלים". ובמכתב פנייה לתומכים ב-1993 כתב פול ש"השדולה הישראלית מנגנת בקונגרס האמריקני כמו במפוחית פה זולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאורגן היטב. פול
צילום: AP
"באיווה לא בוחרים נשיא". הקאבי
צילום: AP
מי יהיה יריבו בבחירות? אובמה
צילום: MCT
מומלצים