שתף קטע נבחר

מדוע אין שירת נשים בכנסת? "נוהל לא כתוב"

לדברי גורמים בכירים בכנסת זה זמן רב שאין שירת נשים בטקסים הרשמיים במליאה, מחשש שהדבר יקומם את הסיעות החרדיות. את ההמנון שרים רק גברים. הכנסת בתגובה: "יושבי ראש בעבר בחרו לכבד רגשותם ח"כים מסוימים"

הדרת הנשים מתחילה בכנסת? בעוד שחברי הכנסת מתקוממים בימים האחרונים מעל לכל במה נגד דחיקת הנשים לשולי החברה - באוטובוסים, במרחב הציבורי ובטקסים רשמיים הכוללים שירת נשים, בתוך המשכן עצמו ובחסות הכנסת מונעים כבר תקופה ארוכה שירת נשים בטקסים הרשמיים במליאה.

 

עוד בנושא הדרת נשים ב-ynet:

 

עוד בחדשות ynet:

 

גורמים בכירים בכנסת הסבירו כי מדובר בנוהל לא כתוב אך מוכר היטב לאנשי אגף טקסים ואירועים, שאחראים על הזמנת זמרים. הם נאלצים כל פעם מחדש למצוא זמר שיתאים לאירוע, בעוד שנשים בדרך כלל נותרות מחוץ לתחום.

 

לדברי הגורמים, ידוע בכנסת כי הצעד יקומם את הסיעות החרדיות במשכן ולכן מעדיפים ברוב המקרים להימנע מכך. על הנוהל הקפידו בעיקר בשנים האחרונות.

 

לא פעם, ציינו הגורמים, בחגים ובציון אירועים נוספים, הגיע זמר אורח לשיר את ההמנון הלאומי או שירים ברוח חג או לציון יום מיוחד. בין השאר היו אלה יהודה סעדו, חנן יובל וחיילים משירות סדיר, כולם גברים.

 

לפני מספר שנים, בזמן שמקהלת הכנסת עוד פעלה, התלוננו חברות כנסת שהשתתפו בה על שלא הוזמנו לשיר בפני אורחים מכובדים. הטענות שהושמעו אז, לפני שנים ארוכות, לא הובילו לשינוי המצב.

 

הכנסת: "היו מקרים בהם כן הוזמנו נשים"

מהכנסת נמסר בתגובה: "רק היום בהדלקת נר חנוכה בכנסת, הייתה זו להקת נערות ששרה בטרקלין הכנסת לעיני קהל רב, ח"כים, עובדי הכנסת, ואורחים. במליאת הכנסת - ככלל,

לא מושמעת מוזיקה, אלא באירועים מיוחדים כמו ישיבת פתיחה של הכנסת והשבעת הנשיא.

 

בישיבות מליאה שבהן ח"כים חייבים להיות נוכחים, היו בעבר מקרים שיושבי ראש הכנסת בחרו לכבד רגשות ח"כים מסוימים ולא להשמיע שירת נשים. היו גם מקרים אחרים, בהם כן הוזמנו נשים לשיר באולם המליאה מקהלות מעורבות. כל מקרה נשקל לגופו בעיתוי ובנסיבות וכך ייעשה גם בעתיד".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה עם זמרה נשית בכנסת?
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים