שתף קטע נבחר

"דו"ח אירופי על היחס לערבים הרגיז את ליברמן"

העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" דיווח כי באיחוד האירופי הוכן מסמך שתוקף את ההנהגה הישראלית על אפליית המגזר הערבי. לטענת העיתון, הפצתו הרגיזה את שר החוץ ליברמן

על רקע המחלוקת בין ישראל לאירופה דווח היום (ג') בבריטניה על דו"ח סודי של האיחוד האירופי בנוגע למצבם העגום של ערביי ישראל, שבו טוענים האירופים כי אחרי המעורבות הבינלאומית במשא ומתן המדיני עם הפלסטינים, כעת על הקהילה הבינלאומית להבטיח "יחס אמיתי באמת" למגזר הערבי בישראל.

 

מתיחות ביחסי ישראל-אירופה:

 

עוד בחדשות ynet:

 

העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" דיווח כי בטיוטת המסמך המתפרשת על פני 27 עמודים נטען כי ערביי ישראל סובלים "מנבדלות כלכלית, גישה לא שוויונית לקרקעות ולדיור, חקיקה מפלה ואקלים פוליטי שתומך באפלייה".

 

במסמך, שהוכן על-ידי דיפלומטים אירופיים, נטען גם כי ישראל יישמה רק "מעט" מהמלצות ועדת אור, שהוקמה לאחר מהומות אוקטובר 2000, בהם נהרגו 12 ערבים ישראלים.

 

מנגד, הדו"ח גם מותח גם ביקורת על כמה ממנהיגי הציבור הערבי שהקיצונים שבהם מלבים את ההאשמות בקרב היהודים על חוסר נאמנותם.

 

לטענת העיתון הבריטי, הפצת המסמך הרגיזה את שר החוץ אביגדור ליברמן, שתקף שלשום את הדיפלומטים מאירופה שהכינו את המסמך "מאחורי הגב שלנו", ולא ביקשו את חוות דעתה של ממשלת ישראל. דובר מטעם משרד החוץ בירושלים אמר לעיתון כי "לא דיברו איתנו, או התייעצו איתנו על המסמך הזה שנטען כי נכתב בידי דיפלומטים אירופים".

 

ביקורת על נתניהו: גינה מאוחר מדי

בדרך כלל נוהגות מדינות אירופה למתוח ביקורת על ישראל בנוגע למדיניותה כלפי ההתנחלויות והמשא ומתן עם הפלסטינים, אולם במסמך הזה נועצת אירופה את שיניה בסוגיה פנימית רגישה למדי בתוך גבולות ישראל. במסמך מודגש כי הקהילה הבינלאומית צריכה להסתכל על היחס של ישראל למיעוטים "כסוגיה מרכזית,

ולא משנית לסכסוך הישראלי-פלסטיני".

 

בהתייחס לחוק ועדות קבלה, המאפשר ליישובים קהילתיים לסנן מועמדים ערבים, נכתב במסמך כי למרות שהחוק רוכך, "יש לחוקים מעין אלה השפעה צוננת על היחסים בין יהודים לערבים".

 

הדו"ח גם מותח ביקורת על כך שעל אף "חוקי ההסתה" והעובדה שראש הממשלה בנימין נתניהו "בסופו של דבר" גינה אותם, אף פעולה לא ננקטה נגד הרבנים שקראו לא להשכיר דירות לערבים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מאחורי הגב שלנו". ליברמן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים