שתף קטע נבחר

הכשר לרמת גלעד: יהפוך לשכונה בקרני שומרון?

המתנחלים והממשלה הגיעו להסכם בנוגע למאחז שבמחלוקת, וטענו כי בעתיד יהפוך המאחז לשכונה במועצה המקומית קרני שומרון. במשרד הביטחון הכחישו

הכשר ממשלתי למאחז הבלתי חוקי: המתנחלים ונציגי המדינה חתמו הבוקר (ד') על הסכם בנוגע למאחז רמת גלעד. המתנחלים טענו כי בעתיד הוא יהפוך לשכונה במועצה המקומית קרני שומרון, אך במשרד הביטחון הכחישו זאת.

 

רמת גלעד - דיווחים נוספים ב-ynet:

צעיר שהתפרע ברמת גלעד: דחקו אותנו לפינה

פשרה ברמת גלעד? מבנים יועתקו בתוך המאחז

ברק והמתנחלים במגעים לגבי המאחז

 

במאחז רמת גלעד קיימים כיום 11 מבנים על אדמה פרטית. על שניים מהם יש מחלוקת, ואחד מהם הוא ביתה של מיכל זר מיוזמי ומקימי המאחז, אחותו של גלעד זר שעל שמו הוקם. תשעה מבנים נוספים מצויים על אדמות מדינה ואין לגביהם מחלוקת.

 

על פי ההסכם, המתנחלים יפנו בעצמם את תשעת המבנים עד 1 במרץ, ויועברו לאדמות מדינה בצפון מערב קרני שומרון. לגבי שני המבנים שבמחלוקת, המנהל האזרחי יבצע בדיקת קו כחול שמסמן את גבולות היישוב, עד 1 במאי, כדי לבחון היכן עובר הקו בדיוק בין אדמות מדינה לאדמה פרטית. אם יימצא שחלק או כל המבנים בנויים על קרקע פרטית, תינתן ארכה של 60 יום כדי להעבירם ממנה. הסכם זה הוגש לאישור בג"ץ, ומיכל זר אף חתמה עליו.

 

מאחז רמת גלעד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מאחז רמת גלעד(צילום: גיל יוחנן)

 

המתנחלים טוענים כי חלק מההסכם נקבע שבעתיד תאושר תב"ע (תוכנית בניין עיר). המתנחלים טענו כי צעד זה יאפשר למאחז להיכלל בהמשך כשכונה נפרדת שתהווה חלק מההתנחלות קרני שומרון. אך במשרד הביטחון הכחישו זאת.

 

גורם במשרד הביטחון ביקש להדגיש: "מערכת הביטחון מקיימת את החלטת בג"ץ וכל מה שבנוי על קרקע פרטית - יפונה. כוחות הביטחון היו ערוכים לפינוי והמערכת הייתה מוכנה ליישם את החלטת בג"ץ". עוד נמסר: "חשוב להבין שלא מדובר בחידוש הליכי בנייה או תכנון. לא תקום שכונה חדשה בקרני שומרון. כרגע לא מתוכננים אישורי תב"ע כלשהם, אולם הדבר יבחן בעתיד".

  

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין, שהשתתף במשא ומתן, אמר: "סגרנו את הקצוות האחרונים והגענו להסכמה. נזיז מספר מבנים שלטענת המדינה נמצאים על אדמות פרטיות, ואני מקווה שבסופו של דבר רמת גלעד יהפוך ליישוב קבע

במדינת ישראל. אני בהחלט מרוצה שהושגה הסכמה, שמנעה עימותים מיותרים ושתביא לחיזוק של רמת גלעד וההתיישבות בכלל".

 

יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו, הגיב גם הוא על ההסכם המתגבש: "הסכם רמת גלעד הוא הסכם כניעה של הממשלה לנוער הגבעות. המתנחלים מוכיחים שהאלימות משתלמת וששיטת המאחזים עובדת. קודם בונים באופן בלתי חוקי, ואחר כך מכשירים ומקימים בפועל התנחלות חדשה".

 

מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה: "שר הביטחון, משרד הביטחון וצה"ל מכבדים ומקיימים כל החלטה של המערכת המשפטית, ובכלל זאת בתי המשפט והיועץ המשפטי לממשלה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמת גלעד. לא יפונה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים