שתף קטע נבחר

ברק והמתנחלים במגעים על הכשרת רמת גלעד

ל-ynet נודע כי השר וראשי המתנחלים מנהלים מגעים על מנת למנוע את פינוי המאחז ולאשר בניית 185 בתים בקרני שומרון. המנהל האזרחי הוציא לפני שנתיים צווים המאפשרים את הפינוי

המדינה התחייבה לפנות את המאחז הלא-חוקי, אבל שר הביטחון אהוד ברק פועל להשגת להסדר שיכשיר את המבנים ויסיר מעל ראשי המתגוררים במקום את איום הפינוי. עשר שנים אחרי שהוקם, פועלת המדינה להכשרת מאחז רמת גלעד שבשומרון, שחוקיותו מוטלת בספק. במקביל, ל-ynet נודע היום (ג') בתום מגעים שקיים שר הביטחון עם בכירים בקרב המתנחלים מסתמן כי תאושר בניית 185 יחידות דיור בהתנחלות קרני שומרון.

 

בונים ומאשרים, כותרות אחרונות ב-ynet:

בג"ץ אישר: עוד דחייה בפינוי המאחז גבעת אסף

משרד הביטחון הכשיר עשרות דירות שנבנו בשילה  

 

בתקופה האחרונה מנהלים המתנחלים מגעים עם לשכת השר ברק, במטרה למנוע את פינויים של חלק ממבני רמת גלעד, כפי שהתחייבה המדינה לכך בתשובה לעתירה לבג"ץ שהגישה שלום עכשיו ב-2004. לפני שנתיים כבר נערכה מערכת הביטחון לפינוי המאחז, לאחר שהמנהל האזרחי הוציא צווי תיחום המאפשרים את פינויו באופן מיידי, והמדינה התחייבה לפנותו עד סוף 2011.

 

על פי ההבנות בין הצדדים, המדינה צפויה לבקש מבית המשפט העליון ארכה של שנה נוספת לפינוי רמת גלעד, על מנת לנסות ולהסדיר את המבנים הבעייתיים. במסמכים שהציגו המתנחלים ללשכת השר נטען כי האדמות במאחז נרכשו כחוק מפלסטיני מהכפר חאג'ה לפני כ-30 שנה על ידי משה זר. לדבריהם, הפלסטיני שמכר את הקרקעות ליהודים נרצח בעקבות זאת על ידי בניו.

 

הידיעות שעניינו אתכם החודש ב-ynet:

תיק פתוח: איפה המיליונים משוד הכספות הגדול?

מפת הגרעין: כך פרושים המתקנים באיראן

ארה"ב חושפת: פצצות ענק נגד בונקרים איראניים

 

בעקבות דו"ח המאחזים של טליה ששון טענו פלסטינים מנגד כי קרקעות רמת גלעד לא נמכרו כדין. שלום עכשיו הגישה ב-2004 "בג"ץ צווי תיחום", שכלל, בין היתר דרישה לפנות את המאחז המדובר. המדינה התחייבה כי יפונה, אך כעת נראה כי היא מתכוונת לחזור בה. במאחז, שנקרא על שמו של קב"ט מועצה אזורית שומרון גלעד זר, שנרצח בפיגוע ירי, מתגוררות 11 משפחות - ובהן אחותו של זר. 

  

קרני שומרון. תוכנית המתאר תאושר (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
קרני שומרון. תוכנית המתאר תאושר(צילום: טל שחר)

 

עוד מסתמן כי תוכנית מתאר, שכוללת בתוכה גם את

המאחז, תזכה לאישור שר הביטחון, במסגרתה יאושרו לבנייה 185 יחידות דיור, כחלק מהרחבת ההתנחלות קרני שומרון. תוכנית המתאר, כמו גם הליכי הסדרת הקרקע ברמת גלעד, כבר קיבלו אישורים, אולם שר הביטחון עדיין לא חתם עליה, וככל הנראה הוא צפוי לעשות זאת בימים הקרובים. לפני שנתיים אישר ברק בניית 37 יחידות דיור בקרני שומרון.

 

גורמים מקרב המתנחלים הביעו סיפוק באשר למגעים האחרונים ואמרו כי הם מקווים שהם ישאו פרי. "אנחנו מקווים ששר הביטחון יחתום על האישורים בקרוב. מדובר בעשיית צדק ובביטול עוול שמרחף עלינו מאז הדו"ח של טליה ששון. חשוב לזכור שמדובר באדמות שנרכשו כדין, תמורת כסף".  

 

במשרד הביטחון אמרו כי "מתקיימים כל הזמן הידברויות ומגעים בין גורמים במשרד הביטחון לבין גורמים ביהודה ושומרון בכלל, ובנושא פינוי המאחזים הקרובים בפרט. לא היה שום סיכום בנושא 'רמת גלעד' וכל פעולה שתבוצע תהיה רק על פי החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאחז רמת גלעד. יפונה בקרוב?
צילום: AFP
התנחלות קרני שומרון. תורחב
צילום: צביקה טישלר
מומלצים