שתף קטע נבחר

חרדי קרא לחיילת פרוצה; "הגשנו תלונה, לא נוותר"

עוד דוגמה לביזוי נשים: דורון נסעה לבסיסה, חרדי דרש ממנה לעבור לצד האחורי של האוטובוס. היא סירבה, הוא כינה אותה "שיקסע" ונעצר. אביה: "אסור לוותר אל מול הגחמות שלהם". אהרונוביץ' קרא להגיש תלונות, פרקליט המדינה: נתגייס למאבק

התמונה שהופיעה בעמוד הבית ביום 28.12.11, במסגרת הכותרת שהובילה אל כתבה זו, הייתה תמונת אילוסטרציה בלבד ואין כל קשר בין מי שהופיעו בה ובין הגורמים השונים המוזכרים בכתבה זו.

 

אלפים הפגינו בבית שמש נגד ביזוי הנשים, אבל כבר הבוקר (יום ד') נרשם מקרה דומה: משטרת ירושלים עצרה חרדי לאחר שצעק "פרוצה" לעבר חיילת במדים שנסעה בקו 49 בשדרות אשכול. בינתיים, התייחס גם פרקליט המדינה משה לדור לנושא החם ואמר כי הפרקליטות תתגייס למיגור התופעה. השר לביטחון הפנים קרא לאזרחים להגיש תלונות למשטרה.

 

דיווחים נוספים ב-ynet על ביזוי נשים:

אותי רגמו, על אמא ירקו. כל מפגין והסיפור שלו

משרד התחבורה: הושיבו אותך מאחור? תתבעי

מדוע אים שירת נשים בכנסת? נוהל לא כתוב

 

הבוקר עלתה החיילת דורון לאוטובוס שנסע מנווה יעקב לבסיס פיקוד מרכז בירושלים, שבו ישבה גם קבוצת חרדים. לאחר שהתקרבה לצד הקדמי של האוטובוס במטרה לשלם, חרדי צעק לעברה לחזור אחורה. היא סירבה, והוא החל לקלל אותה. סדרן של אגד פנה למשטרה, והיא עצרה אותו. בחקירתו הודה כי קילל אותה אך מסר את גרסתו למילה "פרוצה": לדבריו, זו מילה שמבטאת תגובה הולמת "להתנהגותה הפרובוקטיבית".

 

החיילת המתלוננת. "צריך לזכור שהיא רק ילדה" ()
החיילת המתלוננת. "צריך לזכור שהיא רק ילדה"

 

אביה של החיילת אמר כי החרדי כינה אותה "שיקסע" ו-"פרוצה". הוא סיפר שבתו הגישה תלונה במשטרה: "כשהיא התקשרה אליי היא הייתה בדמעות, צריך לזכור שהיא רק ילדה. היא פתחה את השיחה ב'אבא אל תשאל' ואני מאוד נבהלתי, אבל אמרתי לה 'כל הכבוד'". הוא עודד אותה להגיש תלונה ואמר כי זה לא פעם ראשונה שבתו הותקפה: "לפני שבועיים זה נגמר בדחיפות. היא מפחדת וחוששת לעלות לקו הזה, אבל אין דרך אחרת. אסור לנו לוותר לגחמות שלהם".

 

פרקליט המדינה, משה לדור, התייחס היום לראשונה לנושא האלימות בבית שמש, ולנושא הדרת הנשים. בכנס שנערך במושב יד השמונה בנושא הרפורמה בחוקי התעבורה, אמר לדור: "הפרקליטות תתגייס ותפעל לצד המשטרה כדי למגר את תופעת ההקצנה של קיצונים חרדים, גם אצלנו מתגבשת התודעה וההבנה שצריך לפעול נגד הדרת נשים ואלימות שאנו עדים לה בעת האחרונה".

 

תל אביב: צעדת נשים ביוזמת ויצ"ו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
תל אביב: צעדת נשים ביוזמת ויצ"ו(צילום: מוטי קמחי)
 

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', קרא לאזרחים שלא לחשוש ולהגיש תלונות. "אני דורש ומבקש מהאזרחים להגיש תלונות למשטרה, זה הדבר הכי חשוב", אמר השר. "ברגע שיוגשו תלונות תיפתח חקירה ויוגשו כתבי אישום. תפקידה של המשטרה הוא לספק הגנה לאזרחיה. זה לא תפקידה להגיש תלונות".

 

אהרונוביץ' הפנה אצבע מאשימה לעבר הרשויות המקומיות: "הבעיה היא שם, צריך לקרוא לילד בשמו. ראש הרשות צריך להתעורר ולעשות את כל מה שהוא מחויב לעשות. בסוף זו תופעה חברתית. זיהינו אותה כבר מזמן, יש לנו גם סיפור דומה בירושלים במאה שערים עם הסיקריקים".

 

לירוק על ילדה זה פשע 

בתוך כך הפגינו כ-250 נשים בשדרות רוטשילד בתל אביב. הן צעדו עד לבית דיזנגוף ושם קיימו עצרת נגד הדרת נשים. יו"ר הנהלת ויצ"ו העולמית, טובה בן-דב אמרה בעצרת: "מה שקורה בארץ זו סכנה לדמוקרטיה. בושה שהילרי קלינטון ורשתות הטלויזיה הזרות הן שמזהירות אותנו על כך".  

 

יו"ר ויצ"ו ישראל, גילה אושרת, הוסיפה: "זה לא מאבק על זכויות הנשים, אלא על דמותה של החברה הישראלית. דה לגיטימיציה של נשים הופכת אותן לנחותות ומכאן הדרך לאלימות פיזית קצרה. העלמת נשים מהמרחב הציבורי זאת אלימות. לירוק על ילדה בת תשע זה פשע. את האלימות הזו עלינו לבלום מיד"!

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב מלכה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דורון, החיילת שהתלוננה
ההפגנה בבית שמש, אתמול
צילום: גיל יוחנן
מפגינות בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים