שתף קטע נבחר

נתניהו: נשים יושבות בתא הטייס, וישבו בכל מקום

בטקס סיום קורס טיס בבסיס חצרים, ראש הממשלה התגאה בכך שלראשונה ענדו חמש בנות את הכנפיים. "אין הוכחה גדולה יותר לאבסורד הדרת הנשים". הרמטכ"ל גנץ: "עשייתכן המבורכת היא בסימן ההוכחה לתרומתן של הנשים"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ניצל אחר הצהריים (יום ה') את הבמה בבסיס חיל האוויר בחצרים, בטקס "מסדר כנפיים" של סיום קורס טיס, כדי להזכיר שוב לכולם: הנשים בישראל יכולות לעשות הכול. "אין הוכחה גדולה יותר לאבסורד הדרת הנשים מההתייצבות שלכן כאן על מגרש המסדרים", אמר נתניהו.

 

עוד בערוץ החדשות:

נתניהו: נשים יושבות בתא הטייס, וישבו בכל מקום

מו"מ לעסקה עם המורה לריקוד: בלי סעיף אונס 

 

מחזור 163 של קורס הטיס עמד בסימן הטייסות שסיימו אותו. לראשונה מאז החלו נשים לקחת חלק בקורס, סיימו אותו חמש טייסות במגמות השונות. "אין מקום להדרת נשים במדינת ישראל ואמר כאן הרמטכ"ל בצדק - המבחן הוא היכולות", הוסיף נתניהו. "מי שעומד או עומדת במבחן היכולות מקומם איתנו. במדינה שבה נשים יושבות בתא הטייס. במדינה הזו נשים יישבו בכל מקום".

 

מבין המאות שהתחילו את הקורס לפני כשנתיים, רק אחד מ-14 הצליח גם לסיים אותו. הבוגרים והבוגרות קיבלו דרגות סגן ויתחייבו לשירות קבע של תשע שנים. בוגרי הקורס הנוכחי זכו למחווה מושקעת מצד אביו של אחד החניכים, שחרש השבוע בשדה חיטה את הכיתוב "163, בהצלחה".

 

נתניהו ואחד המסיימים. "אתם האצבעות של אגרוף הפלדה" (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
נתניהו ואחד המסיימים. "אתם האצבעות של אגרוף הפלדה"(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

"הקורס הזה קשה ומאתגר ואתם ראויים לכל ברכה על מה שעברתם, על מה שעשיתם ועל מה שאתם עומדים לעשות", המשיך ראש הממשלה. "אתם האצבעות של אגרוף הפלדה של מדינת ישראל, ואגרוף הפלדה מחובר לזרוע הארוכה שלנו. כולכם תגיעו רחוק".

 

לדברי ראש הממשלה הצטרף שר הביטחון, אהוד ברק: "חמש הטייסות, אתן התשובה הציונית והעדכנית ביותר לכל מי שמנסה להדיר נשים. אתן מאדירות את החברה כולה. על כולנו - חילונים ודתיים - לא רק לנהוג כלפיכן בכבוד, אלא גם להירתם כחברה למחיקת הכתם של הדרת נשים בכל תחום שהוא. חובתנו להקנות ערכים של סולידריות, כבוד הדדי, הזדהות עם המדינה וסמליה ושוויון בנשיאה בנטל".

 

חמש המסיימות. תגובה להדרת הנשים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
חמש המסיימות. תגובה להדרת הנשים(צילום: דובר צה"ל)
  

גם הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, נדרש לנושא החם של השבועות האחרונים ופנה ישירות לחמש בוגרות הקורס: "הערכתי אליכן היא רבה. אנחנו שמחים לראות אתכן ממשיכות, מפתחות ומחזקות מסורת מכובדת של נשים שעברו את המסלול המאתגר והשתלבו בתפקיד חשוב זה. כן תרבינה. עשייתכן המבורכת היא בסימן ההוכחה לתרומתן של הנשים".

 

הרוב עירוניים, רק 5 אחוזים קיבוצניקים

לקראת סיום המחזור פרסם דובר צה"ל נתונים סטטיסטיים לגבי הטייסות והטייסים החדשים במגמות קרב, תובלה ונווטים.

כך, למשל, 31 אחוז מהבוגרים גדלו בערים, 21 אחוז בני מושבים ורק חמישה אחוזים הם יוצאי קיבוץ. ההתפלגות הגיאוגרפית מצביעה על כך ש-58 אחוז מהבוגרים מתגוררים במרכז הארץ, 36 אחוז בצפון ורק שישה אחוזים מדרום הארץ.

 

אף לא אחד מהבוגרים הגיע לקורס עם תואר ראשון, אך לכולם הייתה תעודת בגרות מלאה. הרוב המכריע (72 אחוז) הם חילונים, לעומת 18 אחוז מסורתיים ו-10 אחוז דתיים. חמישה אחוזים מהמסיימים למדו במכינות קדם צבאיות. המבוגר ביותר בין מסיימי הקורס בן 26, ורוב האחרים והאחרות בני 21.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו (ארכיון)
צילום: אליעד לוי
רא"ל גנץ. "ההוכחה לתרומת נשים"
צילום: גדי סיארה
אהוד ברק. "הטייסות הן התשובה הציונית"
צילום: רויטרס
מומלצים