שתף קטע נבחר

השר פלד על הילד עם הטלאי: הדם קפא בעורקיי

ניצול השואה יוסי פלד אמר ל-ynet בעקבות מיצג "מחנה הריכוז" בירושלים: "זה מראה על משהו מטורף, בלתי הגיוני, בלתי מוסרי. הבושה אבדה". שבח וייס: "ריקוד על דם הניצולים". דוד של אחד הילדים: "זה לגיטימי. רוצים להרוג לחרדים את הנפש"

השר יוסי פלד, ניצול שואה, ראה הבוקר (יום א') את התמונות מהפגנת החרדים אמש בירושלים, והתקשה להאמין למראה עיניו. "אני מודה שיש דברים שהם בלתי נתפסים. לקחת את התמונה המזוויעה של הילד הקטן מול הנאצים עם ידיים מורמות. לא חשוב אם המאבק צודק או לא - זה מראה על משהו מטורף, בלתי הגיוני, בלתי מוסרי", הוא אמר ל-ynet.

 

עוד בנושא הקצנת החרדים ב-ynet:

 

עוד בחדשות ynet:

 

"כל מילה שתגיד, היא לא תתאים. אולי אני תמים, לא האמנתי, ולא חשוב באיזה עימות זה יהיה, שנשתמש בסמלים של הטרגדיה של העם היהודי, למאבק פנימי. זה היה מאבק של כולנו מול איום חיצוני. בלתי נתפס. הדם קפא בעורקיי".

 

הילד שצולם אמש, בשחזור התמונה המפורסמת מגטו ורשה (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ, יורגן שטרופ מאי 1943) (צילום: נועם מושקוביץ, יורגן שטרופ מאי 1943)
הילד שצולם אמש, בשחזור התמונה המפורסמת מגטו ורשה (צילום: נועם מושקוביץ)

 

את ההפגנה אתמול ארגן פלג קיצוני ממאה שערים בשל מה שכונה "הדרת חרדים" וכניסתו הצפויה לכלא של חרדי שהורשע בתקיפת מוכר בחנות אלקטרוניקה. מרדכי הירש, מראשי נטורי קרתא (בנו של הרב משה הירש שהיה שר בממשלה הפלסטינית), סיפר כי אחיינים שלו, בני פחות מ-10, השתתפו בהפגנה כשהם עונדים טלאי צהוב.

 

"כמובן שאני מצדיק את זה", אמר הירש. "כן, זה לקוח מהשואה וזה לגיטימי, מה השאלה בכלל? המחאה הזו משקפת את הרדיפה פה של הציוניים נגד הציבור החרדי, שבהסתכלות שלנו יותר גרועה ממה שעשו הנאצים. הגרמנים רק הרגו את הגוף, אבל האנשים האלה רוצים להרוג את הנפש, את הנשמה".

 

"תעתוע מטורף"

פרופ' שבח וייס, לשעבר יו"ר הכנסת וגם הוא ניצול שואה, אמר ל-ynet שהתמונות "מזעזעות ומעכירות שלווה. כל סוג של השוואה בין אירועים שקשורים בחיכוך ישראלי לשואה הוא תעתוע מטורף. יש כאן ריקוד על הדם של ניצולי השואה". לטענתו " נראה שמי שבוחר בדרך זו הם אנשים עם בעיות פתולוגיות, משהו שהוא לא בתחום הטיפול שלי אלא טירוף מוחלט שדורש אבחנות רפואיות".

 

ילדים במיצג. "אנשים עם בעיות פתולוגיות" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ילדים במיצג. "אנשים עם בעיות פתולוגיות"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

אליעזר איילון (84), ששרד חמישה מחנות ריכוז בפולין ואיבד את כל משפחתו בשואה, נסער אף הוא נוכח התמונות. "זה מחזיר אותי אחורה באחת", הוא אמר ל-ynet בזעם, "הזדעזעתי כששמעתי את זה לראשונה. לראות את התמונה הזו של ילד שמרים ידיים זה ביזוי של הזיכרון, נותרתי חסר מילים".

 

לדברי איילון, ששרד את השואה כילד בן 13, "אני לא יודע איך אוכל להביט לחרדי היום בעיניים כשאלך ברחוב. לראות ילדים עם טלאי ועם בגדים של אסירים שלבשתי פעם זה כאילו מוחקים את זכרם של הקורבנות". הוא הוסיף כי "לעשות שימוש כזה זה לא ייתכן במדינת ישראל, צריך לכלוא את האנשים האלו".

 

לדברי השר פלד, "הגענו לזה כי יש תהליך ארוך שנים בתוך החברה הישראלית. דברים שלפני שנים איש לא היה מעלה על דעתו לומר אותם, להשתמש בהם - יש איבוד איזונים פנימיים. איבוד של בושה. כיכר השבת לא נולדה שלשום, והיו עימותים. אני לא זוכר דברים כאלה. איבדנו משהו בבלמים הערכיים שלנו. הכול מותר. איבדנו הבושה. זה סממן בולט מאוד לתופעה הזאת".

 

"הדרת חרדים"? "איבדנו משהו בבלמים הערכיים" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
"הדרת חרדים"? "איבדנו משהו בבלמים הערכיים"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

אז איך אפשר לטפל באיבוד הבושה? "הדבר האחרון שהייתי ממליץ זה אכיפה או כוח. אולי אני תמים: צריך בנקודה של הסבר והידברות להודיע: עד כאן. זה מחוץ להתנהלות שלנו. אני לא יודע אם זה יצליח. אפשר להציע חקיקה וכל מיני דברים, אבל יש פה משהו ערכי בסיסי, מוסרי יהודי.

 

"אני לא בטוח ששיחות יעזרו", מוסיף פלד. "אני לא מרגיש שאני מתכוון לדבר על זה, כי אני לא יודע איזה משפט יתאים לגודל השבר שאני מרגיש בחברה הישראלית. יש דברים, ולא חשוב לאיזו קבוצה אתה משתייך,

 שהם של כולנו. ההיסטוריה והעבר שלנו הם של כולנו. אף אחד לא מעלה על דעתו שישתמשו בסימבולים האלה. זה פוגע בי כאיש יהודי, ובעוד אלפים".

 

פלד נשמע אובד עצות, ומוסיף ש"יכול להיות שבסופו של יום, בניגוד למה שאני אומר, זה בלתי אפשרי להגיע להידברות ונצטרך ללכת בדרך אחרת. אני מאוד אצטער שנלך בצורה של חוק, אבל אם נגיע לפינה של מה שלא מבינים בראש נכניס דרך הרגליים - אז נעשה זאת. אם זו תהיה הברירה האחרונה, אז זו תהיה הברירה האחרונה ונצטרך להשתמש בדרכים חוקיות".

 

נושא ההפגנה אמש עלה גם במסדרונות משרד ראש הממשלה, לפני ישיבת השרים השבועית. השר דניאל הרשקוביץ אמר ש"כבן לניצולי שואה מצאתי את זה מצמרר. קשה לעכל את הדבר הזה. יש דברים שאין מקומם בסדר היום של העולם היהודי. מדובר בקבוצה שולית של הציבור החרדי".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"זה יותר גרוע מהנאצים", אמר דוד של אחד הילדים
צילום: אוהד צויגנברג
"הדם קפא בעורקיי". השר יוסי פלד
צילום: עופר עמרם
מומלצים