שתף קטע נבחר

הרב עובדיה יוסף נגד הקיצונים: זה חילול השם

זמן קצר לאחר ההפגנה בירושלים, שבה נשאו ילדים טלאי צהוב בכיכר השבת, התייחס מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, להקצנה: "יש אנשים חרדים שעושים מעשים שאסור לעשות, צריך להוקיע אותם". יו"ר יד ושם על השימוש בסמלי השואה: "זו פרובוקציה והתגרות"

סערה ציבורית בעקבות השימוש המצמרר בטלאי צהוב על ילדים בהפגנת החרדים בירושלים. יו"ר הנהלת "יד ושם", אבנר שלו, אמר בשיחה עם ynet: "אני מגנה את השימוש בסמלי השואה כדי להפגין או להביע מחאה מכל סוג שהוא. מדובר בפרובוקציה ובהתגרות ואני מאמין שהחברה תדע להוקיע מקרבה את התופעה הזו". זמן קצר לאחר ההפגנה, התייחס מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, למעשי הקיצונים הנוהגים באלימות: "יש אנשים חרדים שעושים מעשים שאסור לעשות, שתורתנו אוסרת לעשות - צריך להוקיע אותם", אמר בשיעורו השבועי.

 

המאבק החילוני-חרדי, עוד כתבות בנושא: 

ירושלים: הפגינו עם טלאי צהוב נגד "הדרת חרדים"

חרדים התפרעו בבית שמש: "היו רעבים לעימות"

בית המשפט: קללה באוטובוס - סכנה לדמוקרטיה

נעמה חזרה לבית הספר: "בדרך לניצחון"

 

"תורתנו הקדושה - דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום", הוסיף הרב בהתייחסו להדרת נשים ולקיצונים הנוהגים באלימות, "ההתנהגות של כמה שמפיצים שנאה בין חרדים ובין לא-חרדים זה מעשה של חילול השם".

  

אחד הילדים שהפגינו בירושלים, והתמונה האיקונית מגטו ורשה (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ, יורגן שטרופ מאי 1943) (צילום: נועם מושקוביץ, יורגן שטרופ מאי 1943)
אחד הילדים שהפגינו בירושלים, והתמונה האיקונית מגטו ורשה (צילום: נועם מושקוביץ)

 

דבריו של הרב עובדיה יוסף קיבלו משנה תוקף כשנאמרו זמן קצר לאחר ההפגנה בכיכר השבת. זו גררה תגובות קשות. אבנר שלו מיד ושם אמר בתגובה כי השימוש בסמלי השואה ראוי לגינוי, משום ש"השואה לא דומה לשום דבר שקורה כיום בארץ, זה גורם לזילות השואה. לטעמי זה גם פוגע במטרות שלהם. אנחנו מנסים לשכנע את כולם שלא להשתמש בסמלי השואה להפגנות הללו ובנושאים יומיומיים".

 

תגובות קשות גם במערכת הפוליטית. יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, הגיבה בעמוד הפייסבוק שלה: "עם כל הכבוד לזכותן של קבוצות בעולם החרדי להפגין, וזו זכותן האלמנטרית להפגין, לשים טלאי צהוב על ילדים זו פגיעה קשה בזיכרון הנספים בשואה שנאלצו כולם, חילונים וחרדים, לשים את הטלאי בגטו ובדרכם להשמדה. אין שום מחאה בעולם שיכולה להצדיק את זה".

 

לדברי לבני, "גם בתוך הוויכוח שאנחנו מנהלים יש גבולות שאסור לחצות אותם. נוער הגבעות שקרא לקציני צה"ל נאצים ועכשיו החרדים עם הטלאי חוטאים לזיכרון השואה ולמהותה של מדינת ישראל. אני מקווה שראשי הציבור החרדי יוקיעו את המעשים הללו כי הם פוגעים במכנה המשותף שעדיין קיים בין כולנו".

 

ההפגנה בכיכר השבת אתמול  (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
ההפגנה בכיכר השבת אתמול (צילום: נועם מושקוביץ)

 

חבר סיעתה של לבני, זאב בילסקי, אמר כי ״השימוש שנעשה הערב בסמלי השואה, תוך שימוש בילדים, פוגע בזכר השואה ובכבודם של שישה מיליון הנספים. ההשוואה מקוממת פוגעת ולא מסייעת בידי המפגינים לזכות באהדה ציבורית". ח"כ נחמן שי אמר כי "השימוש בתמונת הילד מגטו ורשה הוא חציית קו אדום". הוא יזם הצעה לסדר על השימוש בסמלי שואה ובילדים. ח״כ אילן גילאון (מרצ) אמר כי "זו פרובוקציה צינית שלא ברא השטן. הקיצונים מחללים את זיכרון השואה ואינם ראויים להיקרא יהודים".

 

גאים ביהדותנו. ההפגנה אתמול (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
גאים ביהדותנו. ההפגנה אתמול(צילום: נועם מושקוביץ)

 

אחד המפגינים: "מרגישים כמו בגרמניה"

ואיך מסבירים המפגינים בירושלים את המפגן המצמרר? "אנחנו אלו שמפחדים ללכת ברחוב, אנחנו מרגישים בישראל כמו בגרמניה לפני המלחמה", אמר ל-ynet אחד המפגינים שביקש להישאר בעילום שם, "גם שם התחילה התקשורת את ההסתה. אתם לא יודעים היסטוריה?". מפגין אחר הוסיף: "אנחנו חיים בצל ההסתה החילונית. כואב ללכת עם טלאי צהוב. אם מרביצים לילדים שלנו, אל תתפלאו שאנחנו מלבישים אותם בטלאי צהוב. ככה אנחנו מרגישים".

 

 

ילדים עונדים טלאים צהובים בהפגנה אתמול  (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ילדים עונדים טלאים צהובים בהפגנה אתמול (צילום: אוהד צויגנברג)

 

מרדכי הירש, מראשי נטורי קרתא (בנו של הרב משה הירש שהיה שר בממשלה הפלסטינית), סיפר כי אחיינים שלו, בני פחות מ-10, השתתפו בהפגנה כשהם עונדים טלאי צהוב. "כמובן שאני מצדיק את זה. כן, זה לקוח מהשואה וזה לגיטימי, מה השאלה בכלל? המחאה הזו משקפת את הרדיפה פה של הציוניים נגד הציבור החרדי, שבהסתכלות שלנו יותר גרועה ממה שעשו הנאצים. הגרמנים רק הרגו את הגוף, אבל האנשים האלה רוצים להרוג את הנפש, את הנשמה". 

   

אחד המפגינים התרעם על כך שכאשר תוקפים חרדים, "לא כותבים על זה. אני חייל חרדי. כשהייתי במדים, תקפו אותי חילונים בתחנה המרכזית לפני כמה ימים. אמרו לי 'חרדי מסריח, אל תשתלטו על הצבא'".

 

מפגינים רבים הצדיקו את השימוש בסמלי השואה, כפי שהסביר אחד מהם: "אולי השימוש בילדים ירגיז את החילונים", אך אחרים הסתייגו מהמהלך הזה שנראה גם בעיניהם קיצוני מדי: "לפי דעתי, ההצגה של הילדים ככה לא הייתה בסדר", אמר אחד ממאות המפגינים. יהודה, צעיר חרדי ממאה שערים, הסביר את מיעוט המשתתפים בהפגנה בכך שהקיצונים הם רק קומץ קטן וקולני: "רוב החרדים לא רוצים את ההפרדה, לא מעוניינים בקיצונים. למי שיורק על ילדה קטנה יש לא רק בעיה נפשית, הוא סוטה מין, לכן ההפגנה הייתה קטנה".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 01/01/2012 00:57

 

בהכנת הכתבה השתתפו בועז פיילר, קובי נחשוני, פולינה פרלמן ומורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להוקיע אותם. הרב עובדיה יוסף
צילום: גיל יוחנן
סוף 2011, ירושלים
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים