שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ: מנעו הדרת נשים מפרסומות בבירה

תנועת "ירושלמים" וכמה נשים תושבות העיר עתרו לבג"ץ, לאחר שקמפיין חברתי שהשיקו לא פורסם על גבי אוטובוסים. בעתירה נטען כי חברת הפרסום סירבה להציג את הקמפיין, בשל חשש להשחתת רכוש מצד גורמים חרדים קיצוניים

מספר תושבי ירושלים ותנועת "ירושלמים" עתרו הבוקר (יום א') לבג"ץ נגד משרד התחבורה, המשטרה, חברת "אגד" וחברת הפרסום "כנען מדיה", בדרישה למנוע הדרת נשים מפרסומות בעלות מסרים ערכיים וציבוריים המוצגות על אוטובוסים ציבוריים בירושלים.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

לטענת העותרים, תופעה זו פוגעת פגיעה קשה בכבוד האדם ובעקרונות היסוד של שוויון חירות הביטוי בכלל, וחירות הביטוי הפוליטי בפרט.

 

בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד אביעד הכהן, נטען כי מזה מספר שנים מנהלים העותרים ועמיתיהם מאבק עיקש לשמירה על המרחב הציבורי בירושלים, שיהיה פתוח לכל בצורה שוויונית.

 

לפני כחודש, כך נטען, בעקבות שורה של התנכלויות לנשים העוברות ברחובות השכונות החרדיות, ובעקבות השחתת לוחות מודעות שעליהם נתלו מודעות עם דמויות של נשים, החליטו חברי תנועת "ירושלמים" לפתוח במסע פרסום בנושא שכותרתו: "ירושלמיות, נעים להכיר", ובמסגרתו צולמו נשים המתגוררות בירושלים, ביניהן העותרות, כדי שתמונתן תלווה את מסע הפרסום. בעתירה הודגש שכל המצולמות "היו לבושות בבגדים שגרתיים, סולידיים, צנועים לחלוטין, לא חושפניים ולא פוגעניים".

 

אלא שלאחר מכן, כך, נטען בעתירה, כשפנו העותרים לחברת הפרסום "כנען", וביקשו לקנות שטחי פרסום משמעותיים - האחרונים סירבו לבקשתם בתואנה שהם לא מפרסמים תמונות של נשים בירושלים, בשל החשש שגורמים קיצוניים ישחיתו את האוטובוסים.

 

די לאפליה

בעתירה נטען כי חברת "אגד" מצדה מתנערת מהדרת הנשים בפרסומות שעל גבי האוטובוסים שהיא מפעילה, בטענה שאין זה עניינה כלל - אלא עניינה של חברת הפרסום. העותרים טוענים כי הימנעות המשטרה, משרד התחבורה וחברות "אגד" ו"כנען" מאכיפת עקרונות השוויון והפליית נשים בפרסום, תוך הדרתן המוחלטת ממודעות הפרסומת בירושלים - פוגעת פגיעה קשה בערכי יסוד דמוקרטיים ויהודיים כאחד.

 

העותרים מבקשים כי שר התחבורה יתנה הענקת רישיון להפעלת תחבורה ציבורית, בהתחייבות המפעיל להימנע מכל פעולה שיש בה אפליה מגדרית כזו או אחרת. עוד מבקשים העותרים כי המשטרה תפעיל יד חזקה לאכיפת החוק בכלל, ובשכונות החרדיות בירושלים בפרט, ובכלל זה להעמיד לדין את אותם בריונים פורעי חוק ומשחיתי מודעות באוטובוסים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים