שתף קטע נבחר

נתניהו ביקש, ודיון בחוק להכשרת מאחזים נדחה

ועדת השרים לחקיקה לא תדון בשלושת החודשים הקרובים בהצעת החוק לפיה לא יותר להרוס מאחזים לפני פסק דין סופי הקובע שהם בנויים על קרקע פרטית

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה היום (א') בשלושה חודשים את הדיון בהצעת החוק לנושא המאחזים לפיה מאחז יפונה רק לאחר מתן פסק דין סופי על אותה הקרקע עליה בנוי המאחז. כל השרים הצביעו בעד, למעט השר דניאל הרשקוביץ ממפלגת הבית היהודי שהצביע נגד הדחייה.

 

עוד בחדשות ynet:

 

בפתח הישיבה אמר יושב ראש ועדת השרים, שר המשפטים יעקב נאמן, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקש לדחות את הדיון בהצעת החוק, שנועדה להקשות על פינוי ממאחזים בלתי חוקיים.

 

לפי הצעת החוק, מפקד צבאי או מי שהוסמך על פי חוק לפנות אנשים מבתיהם הבנויים על קרקע שאינה מוסדרת, יוכל להורות על פינוי המבנים רק כשיש פסק דין שניתן על-ידי ערכאה המוסמכת לדון בנושא הקרקע ורק לאחר בירור העובדות.

 

כיום, המפקד הצבאי של שטח ביהודה ושומרון שבו נמצא מאחז שנוי במחלוקת יכול להורות על פינויו או הריסתו, ורק אז - אם הפינוי או ההריסה לא מתבצעים - יכולים הטוענים לבעלות על הקרקע ותומכיהם לעתור לבג"ץ. לפי ההצעה החדשה, המפקד הצבאי לא יוכל להורות על פינוי או הריסה, לפני שבית משפט (בערכאה נמוכה מבג"ץ והעליון - א.ג) ידון ויפסוק בנושא.

 

בדברי ההצעה, שעליה חתומים בין היתר חברי הכנסת דוד רותם, זאב אלקין, יריב לוין, מירי רגב, פאינה קירשנבאום וציפי חוטובלי, נכתב כי הרעיון העומד מאחורי ההצעה הוא שכדי לקבוע בעלות על קרקע שאינה מוסדרת יש לשמוע ראיות ולקבוע ממצאים. לדברי חברי הכנסת, בדיון בבג"ץ לא מוצגות ראיות, ולכן לעתים נקבעת הבעלות ללא בירור העובדות בעזרת ראיות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי מאחז מצפה יצהר. הדיון נדחה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים