שתף קטע נבחר

אחמדינג'אד: הבנק המרכזי "יגיב בכוח" לעיצומים

בתגובה לחתימת אובמה על הסנקציות שנועדו לבודד את הבנק האיראני, נפגש נשיא איראן עם מועצת המנהלים של המוסד והבטיח: "נוכל להתמודד עם לחצי האויבים ומזימותיהם"

נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד ממהר להגיב לאישור העיצומים שהטיל הממשל האמריקני על הבנק המרכזי של ארצו. בהודעה שפורסמה היום (יום א') באתר הנשיא נכתב כי הבנק יגיב "בכוח" לעיצומים שנועדו ללחוץ על טהרן לסגת מתוכנית הגרעין שלה.

 

עוד בנושא איראן ב-ynet:

 

על פי ההודעה, אחמדינג'אד נפגש עם מועצת המנהלים של המוסד הפיננסי ואמר להם כי הבנק המרכזי יכול להתמודד "עם לחצי האויבים" ועליו "לאזור את העוז לבטל את כל מזימות האויבים, בכוח ובביטחון". הוא לא פירט לגבי אותם צעדים כוחניים שיינקטו.

 

דבריו של אחמדינג'אד הם תגובה לצעד של נשיא ארה"ב ברק אובמה שחתם אתמול על הסנקציות והפך אותן למעשה לחוק המטיל עיצומים על מוסדות פיננסיים עולמיים שיעשו עסקים עם הבנק המרכזי בטהרן, לרבות עסקים בתחום האנרגיה.

 

הבנק המרכזי של איראן עומד במרכז עסקי הנפט של המדינה ומשמש כמתווך בין חברת הנפט הלאומית לבין לקוחות הנפט. על ידי בידודו, ניתן לייבש את מקורות המימון המרכזיים של המשטר בטהרן. זהו אחד המהלכים האחרונים שנותרו כדי להפעיל לחץ כלכלי על משטר המולות לוותר על פרויקט הגרעין.

 

הצעת החוק המקורית אסרה לחלוטין על כל גוף אמריקני לקיים קשר עם גוף בינלאומי כלשהו שקשור לבנק המרכזי של איראן. הממשל התנגד לנוסח הזה באופן נחרץ, בשל החשש שהוא יגרום לעלייה חדה במחירי הנפט, ויבריח מדינות השותפות עקרונית לרעיון להפעיל את העיצומים על טהרן.

 

הנוסח הסופי מרוכך יחסית להצעה המקורית. לטענת הבית הלבן, מטרת ה"ריכוך" הייתה "להעניק את הגמישות הנחוצה" למניעת בריחה של מדינות כמו יפן ודרום קוריאה, התלויות בנפט האיראני, מלתמוך בלחץ הדיפלומטי על הרפובליקה האיסלאמית להפסיק את התוכנית הגרעינית.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדינג'אד. "בכוח ובביטחון"
צילום: AP
צילום: רויטרס
אובמה. הממשל ריכך את הסנקציות
צילום: רויטרס
מומלצים