שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרשת הסיליקון מסתבכת: השתלים הדולפים הכילו דלק

  השתל נקרע? עכשיו יש סיבה טובה לחשוש: בדיקות מעבדה בשתלי ה-PIP הדולפים העלו כי ה"נוסחה הסודית" שהכיל הסיליקון כללה חומרים מסוכנים לאדם - בהם תוסף דלק וכימיקלים לייצור צנרת גומי. הכימיקלים סייעו לייצר שתלים זולים יותר - שהפכו את בעלי החברה למולטי מיליונר

  פרשת הסיליקון הדולף ממשיכה לעורר סערה: בדיקות מעבדה שערכה תחנת רדיו צרפתית גילו כי שתלי הסיליקון הדולף מסוג PIP הכילו כימיקלים מסוכנים לאדם. המדענים שערכו את הבדיקות גילו כי מאחורי נוסחת הייצור "הסודית" של שתלי הסיליקון PIP נמצאו הכימיקלים באיסילון, המשמש כתוסף דלק, והכימיקלים סילופרן ורודורסיל, המשמשים ליצירת צנרת גומי.

   

  בהלת הסיליקון - כל הכתבות:

  צפו: שתל PIP דולף הראשון בארץ שהוצא מאישה

  מש' הבריאות: שתלי PIP התקינים לא מסוכנים ואין להוציאם

  הערכה: 300 אלף שתלי סיליקון נוספים מסוכנים

   

  תחנת הרדיו RTL, שכאמור הזמינה את הבדיקות, אמרה כי המדובר בחומרים מסוכנים לאדם ושהנזק שלהם לגוף האדם מעולם לא נבדק. השימוש בכימיקלים אלה, כך לדברי תחנת הרדיו, סייעה לייצור שתלי סיליקון במחיר זול, מה שהפך את מנכ"ל החברה, ז'אן קלוד מאס בן ה-72, למולטי מיליונר.

   

  שתלי ה-PIP נמצאו בסיכון גבוה פי שמונה לקריעה, בהשוואה לשתלים אחרים. דליפת הסיליקון מהשתלים גורמת לכאבים עזים ולנפיחות וגם להצטברות של סיליקון בבלוטות הלימפה, בחזה ובזרועות. פעמים רבות תוצאת הדליפה יוצרת מעין גידולים הגורמים לחרדה רבה אצל הנשים ומצריכים בדיקות רבות, פעמים רבות מיותרות. בנוסף הועלה החשש כי דליפת הסיליקון מגבירה את הסיכון לסרטן.

   

  אותו שתל - רק במסווה

  בשנה שעברה הורה משרד הבריאות הצרפתי על סגירת שעריו של מפעל PIP, אחד משלושת היצרנים הגדולים בעולם של שתלי הסיליקון, לאחר שנתגלה שיעור גבוה של קרעים ודליפות בשתלים מתוצרתו. לפני כשבועיים קרא שר הבריאות הצרפתי ל-30 אלף נשים לגשת להוצאת השתל, מחשש לדליפה אפשרית של סיליקון לגופן. בתוך כך נמסר על שמונה נשים שלקו בסרטן לאחר שבגופן דלף הסיליקון.

   

  בשבוע שעבר נודע כי גם לאחר סגירת המפעל נמשכה מכירת השתלים: כאלף נשים בהולנד עברו הגדלת חזה באמצעות השתל M-implant. משרד הבריאות ההולנדי מסר כי מדובר למעשה בשתלי ה-PIP, ועתה הוא מעריך כי כ-300 אלף יחידות כאלה הושתלו בגופן של עשרות אלפי נשים ברחבי העולם. כעת נבדק עד מתי המשיכו השתלים הללו להימכר.

   

  לדברי גורמים בהולנד שתלי הסיליקון הללו, בדומה לשתלי ה-PIP, היו זולים יותר משום שהכילו ג'ל סיליקון שאינו ראוי לשימוש בבני אדם, ומכאן השיעור הגבוה של קרעים ודליפות שמהם סובלות חלק מהנשים שעברו הגדלת חזה.

   

  בנוסף התברר כי כבר בשנת אלפיים העלה מינהל התרופות והמזון האמריקני (FDA) חשש באשר להתנהלות של יצרן שתלי הסיליקון הצרפתי PIP - כמעט עשור שלם לפני שתשומת הלב של ארגוני הבריאות באירופה הופנתה לעניין. במאי אותה שנה שלח ה-FDA חוקר למפעל של PIP בדרום-מזרח צרפת, וזמן קצר לאחר מכן שלח למייסד החברה מכתב אזהרה (שאף פורסם בציבור) בו נאמר שיש פגמים בשתלים וצויינו 11 חריגות מנוהלי הייצור התקינים. אמנם דובר אז על שתלים מסוג שונה ולא על שתלי הסיליקון המסוכנים, אך הדבר מעלה חשש לרמת הבטיחות בייצור בכלל מפעלי החברה.

   

  בישראל: אוספים את השמות

  מנכ"ל משרד הבריאות בישראל, הפרופ' רוני גמזו, הורה כי במקרים שבהם המליץ הרופא המטפל להחליף שתל מסוג PIP, הניתוח להוצאתו יוכל להתבצע במסגרת בתי חולים הממשלתיים ובבתי חולים של קופות החולים. במשרד החליטו כי הוצאת השתל וימי האשפוז הכרוכים בהחלפתו ימומנו על ידי קופות החולים. עם זאת, אישה המעוניינת בשתל חלופי תישא בעלותו.

   

  בתוך כך פנה משרד הבריאות לרופאים הכירורגים בישראל והורה להם להעביר את שמות כל המטופלות שבגופן שתלים מסוג PIP. הרופאים התבקשו לדווח על סוג השתל, על הביקורות התקופתיות שעברו המטופלות, על אירועים חריגים ועל אלה שבגופן נתגלתה דליפה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ז'אן קלוד מס. הפך למולטי מיליונר
  צילום: AFP
  שתלי ה-PIP הדולפים. מכילים חומרים מסוכנים
  צילום: באדיבות ד"ר ג'קי גוברין
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים