שתף קטע נבחר

סוף להדרה בבתי עלמין: נשים יוכלו להספיד

ל-ynet נודע כי השר לשירותי דת אימץ פסיקה של הרב יונה מצגר, לפיה נשים יוכלו לשאת הספדים בלוויות. הנחיה בעניין זה צפויה לצאת בקרוב בחוזר מנכ"ל, שיחייב את חברות קדישא

השר לשירותי דת, יעקב מרגי, אימץ היום (ג') חוות דעת הלכתית הקובעת כי אין מניעה לנשים לשאת הספדים במהלך לוויות, אף שקיימים מנהגים שונים האוסרים זאת. בעקבות כך, צפוי מנכ"ל המשרד אביגדור אוחנה להפיץ חוזר בעניין, המחייב את כל חברות הקדישא.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

לפני כשבועיים, בישיבה הראשונה של הוועדה הבין-משרדית למניעת הדרת נשים, הצהירה יושבת הראש, השרה לימור לבנת, כי יש לשים קץ לתופעה בבתי העלמין - ולאפשר לכל אשה ללוות את יקירה לקבורה ולהספידם. בדיון שלאחר מכן, הודיע השר מרגי כי הוא ממתין לפסיקה הלכתית בעניין מהרב הראשי שלמה עמאר, ולאחר

מכן יוציא הנחיה מתאימה.

 

אלא שבעקבות הלחץ הציבורי, הוחלט במשרד לשירותי דת שלא להמתין - ולהסתמך במקום זאת על פסיקה קיימת של הרב הראשי יונה מצגר. בפסיקה, שניתנה לפני זמן רב וקיבלה את אישור מועצת הרבנות הראשית, נקבע כי אמנם יש לשמר את המסורות שלפיהן נשים אינן מספידות, אך מדובר במנהג בלבד - ומבחינה הלכתית טהורה הדבר אינו אסור.  

 

במשרד לשירותי דת נתנו דגש לסיפא של פסיקת מצגר, ומסתמן כי הנחיה ברוח זו לא רק שתחייב את החברות קדישא, אלא אף תהיה תהיה תנאי לקבלת רשיון למתן שירותי קבורה.  

 

במכון "עתים" אמרו בתגובה: "אנו מברכים על החלטתו המתבקשת של השר מרגי ועל מאמציו של מנכ"ל המשרד לשירותי דת לשיפור והנגשת שירותי הקבורה לציבור כולו, ובכללו הנשים. חשוב שהציבור ידע לעמוד על ההבחנה שבין הלכה מחייבת למנהגים שאין לכפותם על הציבור".

 

בג"ץ: גם לנשים מותר להספיד

לפני כארבע שנים הגיעה סוגיית הספד בידי נשים עד לבג"ץ. חתן פרס ישראל בסוציולוגיה, פרופ' ישעיהו

ליבמן הלך לעולמו, ובתו, הטוענת הרבנית רבקה לוביץ', ביקשה להספידו. ואולם, כשניגשה אל המיקרופון שבבית ההלוויות מנע ממנה נציג החברה קדישא לדבר בטענה ש"בפתח תקווה נשים לא מספידות". 

 

לאחר שהרבנות נמנעה מלהתערב, הוגשה עתירה, שבה נטען כי ההסדר פוגע בכבוד האדם וחירותו, חופש הביטוי וחופש הדת, והוא מבקש לכפות נורמות דתיות מחמירות על כלל הציבור שאינו כפוף להן.

 

בסופו של דבר קבעו השופטים כי "החברה קדישא לא תכפה הפרדה בין המינים בבית העלמין, וגם נשים תוכלנה להספיד". אך רק כעת - בעקבות החלטת המשרד לשירותי דת - צפויה לצאת הנחיה רשמית בעניין.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר מרגי. ההנחיה בדרך
צילום: אפי שריר
הרב מצגר. פסיקה מלפני כשנה
צילום: גיא אסיאג
מומלצים