שתף קטע נבחר

זעם בישיבות: צה"ל יפקח על מפגשי רבנים-חיילים

פורום מטכ"ל החליט שחיילים ילוו כל מפגש בין רבנים מישיבות לבין תלמידיהם, כדי לוודא שהדברים שנאמרים שם אינם מנוגדים לרוח צה"ל. הרבצ"ר לשעבר רונצקי: "מהלך מוזר ולא חכם". הרב שרלו: "לא אבקר, לא אעמוד תחת פיקוח"

העימות הבא בין הדתיים לצבא? זעם בישיבות נוכח החלטת פורום מטכ"ל מאמש (יום ב') כי צה"ל יפקח מעתה על מפגשים המתקיימים במתקניו בין רבנים מישיבות וממכינות קדם-צבאיות לבין תלמידיהם החיילים - זאת כדי לוודא שהם מתקיימים "בהלימה לרוח צה"ל" ולא נאמרים בהם דברים המנוגדים לערכיו. מוקדם יותר פורסם כי פורום המטכ"ל גם קבע שחיילים דתיים יחויבו להשתתף בטקסים רשמיים - אף אם יש בהם שירת נשים.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

בישיבה שכינס הרמטכ"ל בני גנץ לבחינת השירות המשולב של גברים ונשים בצה"ל נקבע כי כל כניסת רב לבסיס או מוצב צבאי לשם ביקור תלמידיו, תאושר מראש על-ידי הרב הצבאי הראשי, וכי נציג מטעמו יהיה נוכח במפגש.

 

בישיבות ובמכינות זעמו על החלטת הצבא. הרבצ"ר לשעבר וראש הישיבה באיתמר, תא"ל (מיל') אביחי רונצקי, אמר ל-ynet כי מדובר בהבעת אי-אמון של צה"ל כלפי הרבנים – מהלך שעלול לחזור אליו כבומרנג ולערער את היחסים שבין הצדדים. "בחיים לא היה דבר כזה, זה מוזר, פשוט תקלה - ובעיקר לא חכם", אמר ל-ynet, "הרי מדובר במוסדות ממלכתיים – ישיבות הסדר ומכינות קדם צבאיות, ולרוב המוחלט של הרבנים אין שום חילוקי דעות עם הצבא – גם לא בנושא 'הדרת נשים'. ואותם הולכים לבדוק? הם צריכים אישור מהרב הצבאי הראשי כדי לפגוש את התלמידים?"

 

הרבצ"ר לשעבר אמר כי הוא מבין שהרבנות הצבאית, כגורם מארח, יכולה ליטול חלק במפגשים ושזהו אף דבר טבעי, אך עיקר הבעיה הוא בנוסח ההחלטה, שמעיד על החשיבה שעומדת מאחוריה: "מעניין אותי אם גם על חברי ועדת הביטחון של התנועה הקיבוצית שבאים לבקר את החיילים שלהם בצבא יטילו כזה 'פיקוח'". 

 

הרב שרלו: "לא אגיע לביקורים"

ראש ישיבת ההסדר בפתח-תקווה, הרב יובל שרלו, הופתע גם הוא מההחלטה, והצהיר: "אם זה התנאי למפגש שלי עם התלמידים – פשוט לא אגיע יותר לבקר אותם בבסיס. אני לא אעמוד לפיקוח של הצבא".

 

הרב הדגיש כי הוא מבין את החשש בצה"ל מפני רבנים מסוימים שעלולים להעביר לתלמידיהם החיילים מסרים בעייתיים מבחינתו, אך טען כי "הפיתרון הוא לא פוליטרוקים שיעמדו ויפקחו".

 

לדברי הרב, על הרמטכ"ל לפנות אל ראשי הישיבות בבקשה שלא להשמיע אמירות הפוגעות בצבא בשעה שהם מתארחים במתקנים שבאחריותו, והוא משוכנע כי הם יקבלו זאת. "לא פותרים בעיה קטנה בעמדה כזו שמעכשיו והלאה רבנים יעמדו פיקוח", הוסיף הרב. "אין לי מה להסתיר, כמובן, וכל מי שרוצה לשמוע את מה שיש לי לומר מוזמן להיכנס למפגשים – אבל לא כמפקח. זה מגוחך יותר מאשר מעליב".

 

שירת נשים - חובה באירוע רשמי

אמש פורסם כי פורום מטכ"ל אישר את המלצות הוועדה המיוחדת בראשות ראש אגף כוח אדם האלופה אורנה ברביבאי, שבחנה את "השילוב הראוי" וקבעה

כי לחיילים דתיים יינתן פטור מהשתתפות באירועי הווי שבהם יש שירת נשים.

 

הרמטכ"ל קבע כי חיילות ימשיכו לשיר בכל אירועי צה"ל. באירועים ממלכתיים, טקסי התייחדות חיליים וחטיבתיים, טקסים במעמד משפחות שכולות, טקסי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, טקסי יום הזיכרון לשואה ולגבורה, טקסי יום הזיכרון לרצח רבין ז"ל, טקסי מצטיינים וכן טקסי סיום הכשרות, ישתתפו כלל החיילים וזאת ללא מקום לשיקול דעתם של מפקדיהם.

 

לעומת זאת, באירועי הווי ונופש, המשלבים שירת נשים, יוּתר לחיילים הרוצים בכך, באישור מפקדיהם, שלא ליטול חלק. בשאר האירועים יישמר מרחב שיקול דעת למפקדים, בהתאם לצרכים המתהווים בשטח, ותוך מתן כלים למימוש אחריותם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
הרב אביחי רונצקי. "בחיים לא היה דבר כזה"
צילום: צביקה טישלר
הרב שרלו. "לא זו הדרך"
צילום: גבי ניומן
מומלצים