שתף קטע נבחר

רופאים נגד כנס נשים ללא נשים: 'חציית קו אדום'

מומחים ביטלו את השתתפותם בכנס המכון לפוריות על-פי ההלכה, לאחר שהתברר להם שרופאות לא הוזמנו להרצות. פרופ' יובל ירון: "יש עוד ציבור בארץ שגם לו יש צווי מצפון". מכון פוע"ה: "חשוב שאנשי מקצוע דתיים לא ידירו עצמם מהכנס"

מתרחבת המחאה נגד "הדרת הנשים" - והפעם בכנס הגניקולוגיה השנתי של פוע"ה: כמה רופאים שהוזמנו להרצות באירוע הודיעו כי הם מבטלים את השתתפותם בו, לאחר שנודע להם כי לא יופיעו בו רופאות. לטענתם, הדרתן מהכינוס הוא מעשה מקומם, וכאשר הנושא הוא רפואת נשים - מדובר גם באבסורד, והדבר מהווה מבחינתם חציית קו אדום מוסרי.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

בימים האחרונים, כפי שקורה מדי שנה לקראת הכינוס, החלה מחאה נגד העניין בעיקר בפייסבוק, ואחת הפעילות הפיצה ברשת את כתובות הדואר האלקטרוני של הרופאים המרצים בו, במטרה לשכנעם לבטל את השתתפותם. מארגני המחאה מספרים כי בעקבות כך פנו כמה מהמשתתפים אל המארגנים ודרשו הבהרות, וחלקם מתכוונים שלא להגיע לכינוס.

 

אחד מהם הוא פרופ' יובל ירון, מנהל היחידה לאבחון גנטי טרום-לידתי במרכז הרפואי "איכילוב" בתל אביב. במכתב לרב מנחם בורשטין, ראש המכון לפוריות ורפואה על פי ההלכה (פוע"ה) המארגן את הכינוס, טען כי בעת שהסכים להרצות בו, לא היה מודע להוראות שלפיהן רק גברים ירצו, ובקהל תהיה הפרדה בין גברים לנשים.

 

"הגישה שנשים מנועות בעיקרון מלהיות מרצות, עומדת בסתירה מוחלטת לערכים עליהם התחנכתי", כתב. "הקביעה שנשים אינן יכולות להיות מוזמנות כמרצות בכנס לרפואת נשים הינה גם אבסורד מהבחינה המקצועית, וגם הדרת נשים במלוא מובן המילה - וזאת דווקא בתחום בו יש לעמיתותיי, רופאות הנשים והגנטיקאיות, הרבה מה לומר ולתרום, לא פחות מאשר לנו – הגברים".

 

בחר ברע במיעוטו

פרופ' ירון טוען במכתבו כי אחד מרבני המכון איים עליו במרומז כי החרדים עלולים להחרים אותו, אם יבטל את השתתפותו באירוע, ועל כך השיב: "אינני יודע למה הכוונה, אך אטול את הסיכון, ובלבד שאוכל להישיר מבט לאמי, אשתי, בתי, עמיתותיי למקצוע וקהל המטופלות, ויותר מכל - שאוכל להסתכל לעצמי בראי".

 

הרופא הביע צער על עוגמת הנפש למארגנים, וכתב כי הוא מצפה מהם להבין כי "יש עוד ציבור בארץ שגם לו יש צווי מצפון וקווים אדומים". הוא הבהיר כי ימשיך לסייע בעצה ובהסבר על מחלות תורשתיות לטובת הזוגות הפונים למכון פוע"ה.

 

בשיחה עם ynet הדגיש פרופ' יובל ירון, כי הוא אינו רואה במארגנים רשעים אלא כמי שעושים הרבה מעשים טובים, וכי אין לו כל כעס עליהם. לדבריו, הוא מכיר בכך שבציבור החרדי יש גברים שאינם מוכנים לשמוע הרצאה מאישה, אף שהוא אינו מבין זאת, אך נאלץ לבחור במקרה זה בין פגיעה ברגשות האנשים הקרובים אליו, לבין פגיעה בפוע"ה ובמשתתפי הכינוס – ובחר ברע במיעוטו.

 

ירון ציין כי גם תשובת המכון למכתבו הייתה עניינית, מכובדת ולא מתלהמת, ומבחינתו העניין מאחוריו.

 

לשמוע אישה אסור, לדון במיניותה מותר?

בארגון הנשים הדתיות "קולך" אומרים כי זה כבר כמה שנים שהן מתריעות בפני מכון פוע"ה על "ביזוי הנשים", כדבריהן, בכנס השנתי של פוע"ה: "המכון מקיים כנס ציבורי, המוני, שבו מדברים גברים בלבד על שלל נושאים נשיים, אינטימיים – על פוריות האשה, מיניותה, אבריה המוצנעים וכיוצא בזה, ללא מתן זכות לנשים מומחיות בתחומים הללו לדבר.

 

"התנהלות זו מדגישה לא רק את הפליית הנשים והדרתן, אלא גם את ההתייחסות אליהן כאובייקט מיני. נוכחותן כדוברות אסורה בגלל היותן נשים, בעוד שלצד זה, דיון במיניות שלהן ובנושאים נשיים שהצניעות יפה להן על ידי הגברים אל גברים - נעשה בריש גלי".

 

בקולך הוסיפו כי פעילותו של מכון פוע"ה חשובה ומבורכת, ואף ציינו לשבח את הרב בורשטיין העומד בראש המוסד, אך אמרו כי בכל הניסיונות בכל הפגישות שנערכו עד כה, התברר שתהום פעורה בין הצדדים - והרבנים סירבו להכיר בעלבון ובפגיעה בנשים. 

 

פוע"ה: "תפיסת צניעות שונה"

ממכון פוע"ה נמסר בתגובה כי כנס פוע"ה ה-12, שאמור להיערך בשבוע הבא, מיועד להביא בפני הציבור המשיב בענייני הלכה, וכן בפני אנשי מקצוע ויעוץ, חידושים רפואיים והלכתיים העשויים לסייע להם בעבודתם. "זכינו שבשנים האחרונות משתתפים בכנס למעלה מאלף וחמש-מאות גברים ונשים, מכל גווני המגזר הדתי והחרדי", כותב הרב מנחם בורשטין. "בזכות כינוסי המכון, הפסיקה ההלכתית לקחה בחשבון את חידושי הרפואה העדכניים, וקידמה את בריאות האישה גם במגזר הדתי והחרדי.

 

"לאור מטרות אלו, ישנה חשיבות מרובה שרבנים ואנשי מקצוע מכל המגזרים בחברה הדתית והחרדית יגיעו לכנס, ולא ידירו עצמם מההשתתפות בו. מי שרגיש לציבור, מודע לכך שרבים ממשתתפי הכנס אינם משתתפים בכינוסים רפואיים אחרים, עקב תפיסת צניעות שונה, ורואים בכך בעיה הלכתית קשה".

 

הרב בורשטין מוסיף כי "הראשון לציון, הגאון הרב מרדכי אליהו זצ"ל, הורה לנו לפתוח את הכנס בפני גברים ונשים כאחד באופן שווה, אולם בישיבה

נפרדת, וכן, שהמרצים בכנס זה יהיו גברים. הוראה זו גובתה על ידי כל גדולי הרבנים בציבור הדתי-לאומי והחרדי".

 

אנשי המכון מבהירים כי "הנשים יושבות ישירות מול המרצים, בדיוק כמו הגברים, והבימה ממוקמת במרכז.לנשים, כמו לגברים, שמורה הזכות לשאול שאלות ברמקול את המרצה. יש להדגיש, שבשאר הכינוסים והשיעורים של מכון פוע"ה, משתתפות גם רופאות ונשות מקצוע כמרצות".

 

הרב בורשטין מצר על מה שהוא מכנה "גורמים המנצלים בצורה צינית ותוקפנית את האווירה הציבורית השוררת כיום, ומנסים לקדם את האג'נדה שלהם על גבו של מכון פוע"ה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
פרופ' יובל ירון
באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
כנס פוע"ה. הפרדה מגדרית
צילום: קובי נחשוני
מומלצים