שתף קטע נבחר

קבלו מתכון: איך לשפץ מטבח בלי לחרוג בתקציב?

שיפוץ מטבח עולה כ-40 אלף שקל, אך כדי שהסכום לא ייצא משליטה, חשוב להיכנס לתהליך עם תוכנית מוגדרות מראש. אז על מה חשוב לשים דגש בבחירת המוצרים ומה מחיריהם?

המטבח הוא אחד החדרים החשובים בבית - המקום ממנו יוצאים הריחות המהפנטים של האוכל ומבצרם של הבשלנים. שיפוץ מטבח סטנדרטי עולה כ-40 אלף שקל, אך סכום זה עלול לתפוח ולצאת משליטה אם לא נדאג לרסן עצמנו. משום כך יש להיכנס לשיפוץ המטבח עם תוכנית וכוונות מוגדרות מראש.

 

עוד על עיצוב ותכנון הבית בערוץ הנדל"ן:

 

תחילה עלינו לשאול את עצמנו מספר שאלות בסיסיות: מה היה שימושי במטבח הקודם? מה לא נרצה שיכיל המטבח החדש? האם אנו זקוקים לכל ה"טרנדים" החדישים ביותר? האם אנו מעדיפים מגירות או ארונות? כמה מוצרי חשמל ברשותנו ואיזו גישה צריך אליהם? מהי תרבות העבודה שלנו במטבח והאם אנחנו בכלל אוהבים לאפות או לבשל?

 

לשאלות אלו לא נמצא תשובה אחידה אצל כל הבשלנים, שהרי כל אחד מתמחה בבישול מסוג אחר ומחזיק בתרבות בישול וצרכים שונים. עם זאת, בכל מטבח קיימים מספר פריטים קבועים וחשובים שעליהם יש לשים דגש וחשיבה.

 

משטח עבודה

בבואנו לבחור משטח עלינו לבחור בחומר מאסיבי וחזק ולכן רצוי שנתמקד בחומרים כמו שיש קיסר או קוריאן. עלות  החומרים אינה אחידה:

 

 

משטח עבודה (צילום: באדיבות DECOR ) (צילום: באדיבות DECOR )
משטח עבודה(צילום: באדיבות DECOR )

 

עלותו שיש קיסר נעה בין 1,000 ל-1,600 שקל למטר רץ, ואילו עלותו של הקוריאן תנוע בין 1,500 ל-3000 שקל למטר רץ, כאשר המחיר תלוי שימוש: האם נשלב כיור בקוריאן או האם נרצה משטח שעולה לחיפוי קיר? יתרונו של הקוריאן על השיש היא עמידותו הרבה, נחשב לחומר ידידותי לסביבה, זהו משטח רציף ללא חיבורים וניתן לחדשו מידי תקופה על ידי ליטוש כך שיראה חדש ללא אבק ולכלוך בבית.

 

משטח עבודה (צילום: באדיבות DECOR ) (צילום: באדיבות DECOR )
משטח עבודה

 

ארונות

אם נרצה להוזיל עלויות, חשוב שנדע שדלתות זולות בהרבה ממגירות על אף שאלו פרקטיות ונוחות יותר, כאשר הפרשי המחירים יכולים לנוע בין 20-25%. בין אם בחרנו ביותר מגירות או דלתות, יש להקפיד שהידיות תהיינה שקועות בתוך הדלת בכדי לא להפריע למהלך התקין של המטבח ולהפוך את העבודה בו ליעילה וזריזה הרבה יותר.

 

ארון עם נגיעות מוכספות, החל מ-50 אלף שקל (צילום: באדיבות DECOR ) (צילום: באדיבות DECOR )
ארון עם נגיעות מוכספות, החל מ-50 אלף שקל(צילום: באדיבות DECOR )

 

מבחינת חומרים ניתן להסתפק בארונות ודלתות מפורמייקה איכותית שניתנת לשילוב עם ידיות אינטגראליות. חומר נוסף הוא ניולאק, חומר חזק ועמיד אשר נראה כמו זכוכית ומספק מראה מבריק והומוגני למטבח. בחירה בחומר זה היא בבחינת השקעה לטווח ארוך מאחר שאינו צובר בלאי. יש לציין כי עלות הניולאק יקרה בהרבה ותגיע גם לכ-100% יותר מהפורמייקה.

 

צבע המטבח הוא אומנם עניין אינדיווידואלי, אך יחד עם זאת עלינו להקפיד לא להיסחף אחר טרנדים חולפים, מאחר שעד השיפוץ הבא יעברו כנראה שנים לא מעטות. עדיף לבחור בצבעים ניטראליים ונטולי זמן כמו הלבן, השמנת, קפוצ'ינו והאפור הבהיר אשר נחשבים לגוונים מובילים בתחום המטבחים, וככל הנראה ימשיכו להיות פופולריים גם בשנים הבאות.

  

ארונות. עדיף צבעים ניטראליים (צילום: באדיבות DECOR ) (צילום: באדיבות DECOR )
ארונות. עדיף צבעים ניטראליים(צילום: באדיבות DECOR )

 

כיור ותנור למטבח

לכל מטבח יש לפחות כיור אחד: האם אנו זקוקים לכיור גדול יותר או שמא גודל הכיור שהיה ברשותנו מספיק? בנוסף, האם נרצה לשלב טוחן אשפה אשר עלול "לנגוס" משטח הכיור? עלותו של כיור פשוט מתחילה מאות שקלים בודדים ויכולה להגיע גם ל-25 אלף שקל. גם הפעם המחיר תלוי חומר, סוג נירוסטה, באיכות ובגודל. גם התנור הוא בבחינת מכשיר חובה בכל מטבח ועדיף לתכנן את מיקומו כך שיהיה מוגבה ומובנה בילט - אין גם על מנת ליצור סביבת עבודה נוחה וגם בכדי להימנע מכוויות בידיים.

 

כיור בסגנון הבארוק  (צילום: באדיבות HeziBank) (צילום: באדיבות DECOR ) (צילום: באדיבות DECOR )
כיור בסגנון הבארוק (צילום: באדיבות HeziBank)

 

אי למטבח

האי בעל מספר יתרונות בלתי מבוטלים, ויכול להתאים לכל מטבח שגודלו החל מ-3.5 על 4 מטרים. האי מגיע בגדלים שונים ופעמים רבות בהזמנה אישית, כאשר הגודל האידיאלי המומלץ למשפחה בעלת 5 נפשות הינו באורך 2.20 מטרים, ועומק של 60 סנטימטרים. בין יתרונותיו הרבים האי מספק ומשמש כמקום אשר ניתן לשבת סביבו ויכול להחליף את השולחן מצד אחד, ובצידו השני לשתול מעלית המחביאה מוצרי חשמל.

 

אי במטבח. משטח עבודה נהדר  (צילום: באדיבות DECOR ) (צילום: באדיבות DECOR )
אי במטבח. משטח עבודה נהדר (צילום: באדיבות DECOR )

 

בנוסף, יכול האי להכיל מגירות . כל אלו מביאים למיקסום הפוטנציאל של האי ולניצול אופטימלי של המטבח כולו. טווח המחירים של האי יכול להיות רחב ביותר ומשתנה בהתאם לסוג החיפוי, מה נשלב בתוכו וכמובן גודלו. בממוצע ניתן להגיד כי עלותו תנוע בין 25 עד 30 אחוזים מערך המטבח ולכן חשוב להבין ולחשוב טרם הקנייה מה אנו מצפים מהאי ולאילו שימושים אנו באמת מייעדים אותו בכדי שלא נקפוץ גבוה מעל יכולתנו.

 

אי במטבח. מכיל מגירות ומקומות אחסון (צילום: באדיבות DECOR ) (צילום: באדיבות DECOR )
אי במטבח. מכיל מגירות ומקומות אחסון(צילום: באדיבות DECOR )

 

חיפויים למטבח

חיפויי זכוכית למטבח הינם פופולריים ביותר כיום ועלותם אינה יקרה באופן יחסי. האופציה הזולה ביותר הינה חיפוי מזכוכית צבועה שמחירה מתחיל ב-1,600 שקל למ"ר לגוון חלבי, ומטפס בהתאם לדרישת הלקוח ולסוג ההדפס:  משי, בד, הדבקה על זכוכית ועוד.

 

חיפוי זכוכית למטבח (צילום באדיבות א.א מראות) (באדיבות DECOR) (באדיבות DECOR)
חיפוי זכוכית למטבח (צילום באדיבות א.א מראות)

 

הגענו ליעד

אם נסכם את עלויות השיפוץ המינימליות של מטבח סטנדרטי איכותי נראה כי אכן ניתן לשפץ את המטבח מבלי לחרוג מהסכום ההתחלתי שהקצבנו לעצמנו. כך לדוגמא, עלות משטח עבודה משיש קיסר כולל כיור תעלה כ-8,000 שקל, לכך נוסיף ארונות מטבח מפורמייקה, שמחירם בשוק החל מ-20,000 ונגיע ל-28,000 שקל. אם נחליט להתחדש ולהוסיף גם אי פרקטי עם חיפוי משיש קיסר מחירו החל מ-9,000 שקל. חיפוי קיר בגודל 2 מ"ר עם זכוכית צבועה מחירו כ- 3,000 שקל.

 

הגענו ליעד עם לשיפוץ מטבח כולל של 40 אלף שקל, הסכום אותו הגדרנו מלכתחילה לשיפוץ. סכום זה אינו כולל אבזור המטבח במוצרי חשמל כדוגמאת כריים, תנור, מקרר וועד.

 

לסיכום, הדבר החשוב ביותר בעת שיפוץ הבית בכלל ושיפוץ המטבח בפרט הוא שמירה על פרופורציות. אפשרויות העיצוב היום הינן כמעט אינסופיות וגאדג'טים חדשים מופיעים בכל יום. יש לזכור כי כל תוספת עולה בד"כ כמה אלפים ולפעמים אף יותר, לאחר זמן נגלה כי לא את הכל היינו צריכים ולא כל דבר רלוונטי לצרכים שלנו. חשוב לשמור על גבולות ההיגיון.

 

הכותב הוא סמנכ"ל שיווק ופרויקטים של רשת מטבחי DECOR


פורסם לראשונה 05/01/2012 20:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים